reklama

Není turismus, nejsou peníze. O práci se bojí už i strážci londýnského Toweru

O práci se musí bát strážci londýnské pevnosti Tower. Poprvé po 500 letech jim hrozí propouštění. Slavná pevnost, podobně jako jiné turistické destinace, přišla kvůli koronaviru o návštěvníky. Vláda se zaručila za půjčku, tu ale Tower možná nedokáže splatit.

reklama

K tématu

Londýnský Tower má téměř tisíciletou historii a pověst jednoho z nejbezpečnějších míst v Británii, a to i z hlediska jistoty práce. Pandemie koronaviru to ale změnila. Propouštění hrozí i jejím strážcům, kteří v pevnosti nejen pracují, ale i bydlí.

Finance Toweru závisí téměř výhradně na darech a prodeji vstupenek. Ten se propadl spolu s úbytkem turistů a v rozpočtu chybí 98 milionů liber. Strážci i další zaměstnanci si proto vyslechli žádost, aby odcházeli dobrovolně s odstupným. Pracovní dobu jim už teď zkrátili o 20 procent a na podzim je čeká snížení mezd o více než třetinu.

„Je to opravdu špatná zpráva, ale nic jiného nám nezbývá,“ říká správce Toweru Andrew Jackson. Problémy pevnosti jsou posledním příkladem mnohem větších škod, které koronavirus v ekonomice způsobil. Téměř deset milionů Britů skončilo na nucené dovolené. Mnozí další jsou bez práce. Strážce Toweru ale v posledních 500 letech propouštění nepostihlo.

K tématu

Vláda se zaručila za půjčku

Tower každoročně vydělával přes sto milionů liber. Letos očekává jen 12 milionů. Vláda se proto zaručila za 26milionovou bankovní půjčku. Tower ale nemusí vydělat dost peněz, aby úvěr během dvouleté lhůty splatil.

„Jeden pracovník řekl CNN, že mezi zaměstnanci je pocit strachu, který dosud neměli. Je to pochopitelné, všichni strážci Toweru tady žijí. Ztráta práce by pro ně znamenala i ztrátu bydlení,“ popisuje tamní situaci reportér CNN Scott McLean.

Vláda uvádí, že už dotuje mzdy pro zaměstnance na nucené dovolené. Tyto zdroje ale na podzim dojdou a úplné zotavení celosvětového cestovního ruchu se neočekává dříve než v roce 2024.

Další hlavní zprávy

reklama
Slováci řeší zákon o plagiátech. Matovič a jeho kolegové však o tituly nepřijdou
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce
Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
reklama
reklama
Prymulu nechceme. Lidé odmítají nového ministra, petici podepsalo přes 10 tisíc lidí

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Není důvod pro plošná opatření, postrádám srozumitelnost, říká krizový manažer
Další články
reklama
reklama