Není turismus, nejsou peníze. O práci se bojí už i strážci londýnského Toweru

O práci se musí bát strážci londýnské pevnosti Tower. Poprvé po 500 letech jim hrozí propouštění. Slavná pevnost, podobně jako jiné turistické destinace, přišla kvůli koronaviru o návštěvníky. Vláda se zaručila za půjčku, tu ale Tower možná nedokáže splatit.

Londýnský Tower má téměř tisíciletou historii a pověst jednoho z nejbezpečnějších míst v Británii, a to i z hlediska jistoty práce. Pandemie koronaviru to ale změnila. Propouštění hrozí i jejím strážcům, kteří v pevnosti nejen pracují, ale i bydlí.

Finance Toweru závisí téměř výhradně na darech a prodeji vstupenek. Ten se propadl spolu s úbytkem turistů a v rozpočtu chybí 98 milionů liber. Strážci i další zaměstnanci si proto vyslechli žádost, aby odcházeli dobrovolně s odstupným. Pracovní dobu jim už teď zkrátili o 20 procent a na podzim je čeká snížení mezd o více než třetinu.

„Je to opravdu špatná zpráva, ale nic jiného nám nezbývá,“ říká správce Toweru Andrew Jackson. Problémy pevnosti jsou posledním příkladem mnohem větších škod, které koronavirus v ekonomice způsobil. Téměř deset milionů Britů skončilo na nucené dovolené. Mnozí další jsou bez práce. Strážce Toweru ale v posledních 500 letech propouštění nepostihlo.

Vláda se zaručila za půjčku

Tower každoročně vydělával přes sto milionů liber. Letos očekává jen 12 milionů. Vláda se proto zaručila za 26milionovou bankovní půjčku. Tower ale nemusí vydělat dost peněz, aby úvěr během dvouleté lhůty splatil.

„Jeden pracovník řekl CNN, že mezi zaměstnanci je pocit strachu, který dosud neměli. Je to pochopitelné, všichni strážci Toweru tady žijí. Ztráta práce by pro ně znamenala i ztrátu bydlení,“ popisuje tamní situaci reportér CNN Scott McLean.

Vláda uvádí, že už dotuje mzdy pro zaměstnance na nucené dovolené. Tyto zdroje ale na podzim dojdou a úplné zotavení celosvětového cestovního ruchu se neočekává dříve než v roce 2024.

Tagy: