Není turismus, nejsou peníze. O práci se bojí už i strážci londýnského Toweru

Propouštění hrozí i strážcům Toweru, kteří v pevnosti nejen pracují, ale i bydlí.

Slavná pevnost Tower, podobně jako jiné turistické destinace, přišla kvůli koronaviru o návštěvníky

O práci se musí bát strážci londýnské pevnosti Tower. Poprvé po 500 letech jim hrozí propouštění. Slavná pevnost, podobně jako jiné turistické destinace, přišla kvůli koronaviru o návštěvníky. Vláda se zaručila za půjčku, tu ale Tower možná nedokáže splatit.

V Evropě vidíme známky druhé vlny koronaviru, varuje britský premiér Johnson

Britský premiér Boris Johnson v úterý varoval, že v kontinentální Evropě vidíme „známky druhé vlny“ koronaviru. Uvedl také, že po prudkém nárůstu počtu případů ve Španělsku je třeba ostražitosti, a naznačil, že Británie může zavést bezpečnostní karanténní opatření i vůči turistům vracejícím se z jiných rizikových zemí, informoval web Daily Mirror.

Londýnský Tower má téměř tisíciletou historii a pověst jednoho z nejbezpečnějších míst v Británii, a to i z hlediska jistoty práce. Pandemie koronaviru to ale změnila. Propouštění hrozí i jejím strážcům, kteří v pevnosti nejen pracují, ale i bydlí.

Finance Toweru závisí téměř výhradně na darech a prodeji vstupenek. Ten se propadl spolu s úbytkem turistů a v rozpočtu chybí 98 milionů liber. Strážci i další zaměstnanci si proto vyslechli žádost, aby odcházeli dobrovolně s odstupným. Pracovní dobu jim už teď zkrátili o 20 procent a na podzim je čeká snížení mezd o více než třetinu.

„Je to opravdu špatná zpráva, ale nic jiného nám nezbývá,“ říká správce Toweru Andrew Jackson. Problémy pevnosti jsou posledním příkladem mnohem větších škod, které koronavirus v ekonomice způsobil. Téměř deset milionů Britů skončilo na nucené dovolené. Mnozí další jsou bez práce. Strážce Toweru ale v posledních 500 letech propouštění nepostihlo.

Týdenní dovolená je nedostupná pro pětinu Čechů. Jsme na tom lépe než Britové či Slováci

Málokdy se stane, že Česká republika vyniká nad průměrem Evropské unie. Otázka finanční dostupnosti týdenní dovolené je však oblastí, kde se jí to daří. Přestože jde o nedostupný luxus pro každého pátého Čecha staršího šestnácti let, v rámci evropské sedmadvacítky jde o devátý nejlepší výsledek. Do kapsy tak „strčíme“ i některé staré členské země EU.

Vláda se zaručila za půjčku

Tower každoročně vydělával přes sto milionů liber. Letos očekává jen 12 milionů. Vláda se proto zaručila za 26milionovou bankovní půjčku. Tower ale nemusí vydělat dost peněz, aby úvěr během dvouleté lhůty splatil.

„Jeden pracovník řekl CNN, že mezi zaměstnanci je pocit strachu, který dosud neměli. Je to pochopitelné, všichni strážci Toweru tady žijí. Ztráta práce by pro ně znamenala i ztrátu bydlení,“ popisuje tamní situaci reportér CNN Scott McLean.

Vláda uvádí, že už dotuje mzdy pro zaměstnance na nucené dovolené. Tyto zdroje ale na podzim dojdou a úplné zotavení celosvětového cestovního ruchu se neočekává dříve než v roce 2024.

Tagy: