Prázdný Yosemitský národní park se stal atrakcí pro medvědy. Bez turistů si užívají legraci

Pro většinu lidí může být dlouhodobá izolace od ostatních už obtěžující a nudná. Naopak zvířata si vylidněné prostory užívají. Kvůli opatření proti šíření nového typu koronaviru se uzavřel například národní park Yosemite v Kalifornii. Medvědi teď naplno využívají, že ho mají jen pro sebe. Po jinak turisty přeplněných silnicích se teď volně procházejí a vypadají, že je to náramně baví.

„Medvědi si chodí, kam potřebují,“ řekla v neděli v živém vysílání na Facebooku bioložka Katie Patricková, která s medvědy v Yosemitském parku pracuje už třináct let. „Myslím, že si prostě dělají večírky,“ odpovídala na otázky diváků, co vlastně zvířata dělají od konce března, kdy se park uzavřel turistům. Právě tato roční doba obvykle bývá pro zvířata žijící v Yosemitském národním parku náročná, protože doslova přetéká turisty. Třeba za rok 2019 Yosemite navštívilo necelých čtyři a půl milionu lidí.

Medvědi by si neměli na klid zvykat

Jeden z nejoblíbenějších amerických parků je domovem pro zhruba 300 až 500 medvědů, jak uvedl Yosemitský národní park na svém twitterovém účtu. „Ačkoliv od uzavření jejich počet nenarostl, medvědy teď v parku vídáme častěji než obvykle,“ stojí dále v příspěvku.

Podle úředníků, kteří v Yosemite pracují, se medvědi po parku pohybují každé jaro, protože si hledají potravu. Správci ale dodávají, že bez turistů se medvědi venku chovají klidněji, možná právě proto, že je teď park tišší. Kromě medvědů se v parku nyní také víc pohybují kojoti a rysové.

Ačkoliv některým pracovníkům se může zdát hezké, že medvědi jsou teď vyrelaxovaní, Patricková nechce, aby si zvířata na pohodu bez lidí a aut příliš zvykala. Varuje, že až se lidé po skončení pandemie do parku vrátí, mohly by mezi nimi a medvědy nastat problémy. Podle ní se pak medvědi mohou vyhýbat místům s turisty, protože se nebudou chtít potkat s lidmi. Datum, kdy by se měl Yosemitský národní park znovu otevřít, ale zatím není známé.

Tagy: