CNN Prima News předčasné volby

předčasné volby

Výpis příspěvků ke štítku „předčasné volby“

Prezidentka Čaputová odvolala Hegerovu vládu. Předčasné volby na Slovensku chce co nejdřív

16. prosince 2022 14:14

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pátek odvolala vládu premiéra Eduarda Hegera, které sněmovna ve čtvrtek vyslovila nedůvěru. Hegerův kabinet podle ústavy zůstane v úřadu až do jmenování nové vlády, ovšem s omezenými pravomocemi. Čaputová současně vybídla politiky k dohodě na uspořádání předčasných voleb v prvním pololetí příštího roku. V řádném termínu by se volby konaly v únoru 2024.

Padne na Slovensku vláda? Nastává Den D, rozhodnutí má v rukou Matovič

5. září 2022 11:51

Slovenské vládní koalici nastává Den D. V průběhu pondělí se má definitivně rozhodnout, zda bude kabinet v současném složení i nadále pokračovat, nebo se rozpadne. Řešení má v rukou šéf hnutí OLaNO a ministr financí Igor Matovič, jehož konec je hlavní podmínkou pro pokračování koalice. Variant je celá řada, přičemž jednou z nich jsou i předčasné volby, v nichž by většina vládních stran podle průzkumů silně utrpěla. Dlouhodobé střety v kabinetu naopak vyhovují expremiérům a lídrům opozice Peteru Pellegrinimu a Robertu Ficovi.

Slovenská vládní koalice se kvůli Matovičovi rozpadá. Dojde na předčasné volby?

29. srpna 2022 07:08

Slovenská politická scéna v uplynulých měsících zažívá znovu velmi turbulentní období. Důvodem je už delší dobu se táhnoucí krize uvnitř vlády premiéra Eduarda Hegera. Koaliční strana Svoboda a Solidarita (SaS) totiž požadovala konec ministra financí Igora Matoviče, jinak hrozila svým odchodem. Matovič, který je zároveň předsedou nejsilnější vládní partaje OLaNO, se navzdory výhrůžkám rozhodl zůstat, a tak vláda přichází o velkou část poslanců, čímž se stává menšinovou. Co se nyní na Slovensku bude dít?