CNN Prima News předčasné volby

předčasné volby

Výpis příspěvků ke štítku „předčasné volby“

Předčasné volby v Srbsku jasně ovládla strana prezidenta Vučiče, ukazují odhady

Vládní Srbská pokroková strana (SNS) prezidenta Aleksandara Vučiče podle předběžných výsledků jasně vede v předčasných parlamentních volbách a udrží si většinu v parlamentu. Informovaly o tom agentura IPSOS a místní nevládní organizace CeSID po sečtení 80 procent odevzdaných hlasů. Vítězství SNS už vyhlásil i sám Vučić, podle kterého bude mít strana ve 250členné sněmovně 127 zástupců.

SPD se musí spojit s ANO a vyměnit vládu, řekl Okamura. Zmínil hodnotové průsečíky obou hnutí

Předseda ANO Andrej Babiš (ANO) by měl podle šéfa SPD Tomia Okamury přestat politikařit a spojit se s jím vedeným hnutím ve snaze vyměnit vládu premiéra Petra Fialy (ODS). Okamura to prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Zároveň konstatoval, že obě opoziční hnutí mají v rámci snahy zajistit lepší život lidem v Česku mnoho společného. Konkrétně zmínil například postup při rušení superhrubé mzdy. Vedle toho opětovně vyzval předsedu vlády Fialu, aby se s ním střetl v politické debatě na televizních obrazovkách.

ANALÝZA: Čaputová ukončila agónii. Zemi povede úřednická vláda, komu to pomůže?

Slovenská vláda premiéra v demisi Eduarda Hegera schytala další tvrdý úder, tentokrát již definitivní. Poté, co se v podstatě sesypala po rezignacích ministrů, se ji prezidentka Zuzana Čaputová rozhodla již netolerovat. Na Slovensku tak nastupuje úřednický kabinet pod vedením dosavadního viceguvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Ľudovíta Ódora. Září a s nimi předčasné volby se mezitím blíží. Pomůže úřednická vláda k návratu expremiéra Roberta Fica, nebo dá šanci Hegerovi, aby se zmátořil? A prospěje změna běžným Slovákům?

Slovenský premiér Heger představil novou stranu. Vládě bude šéfovat i po odchodu z OLaNO

Slovenský premiér Eduard Heger představil novou stranu Demokraté, se kterou chce jít do voleb. Tvoří ji lidé z různých politických subjektů, kteří se spojili do jednoho uskupení. Mimo něj jsou tvářemi nové partaje také čtyři současní ministři v demisi. Oni i Heger mají, a to i přes změnu svého politického dresu, zůstat ve svých vládních funkcích až do blížících se předčasných voleb.

Prchal řeší nové angažmá. Bývalý Babišův marketér má jednat o práci na Slovensku

Marketingový expert a dlouholetý mozek kampaní hnutí ANO Marek Prchal má zřejmě nakročeno k novému angažmá. Podle slovenského Denníku N totiž údajně jedná s tamní politickou stranou Svoboda a Solidarita (SaS). Naše východní sousedy čekají v září předčasné volby a šéf partaje Richard Sulík vyhlásil, že by v nich chtěl uspět a stát se premiérem.

Prezidentka Čaputová odvolala Hegerovu vládu. Předčasné volby na Slovensku chce co nejdřív

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pátek odvolala vládu premiéra Eduarda Hegera, které sněmovna ve čtvrtek vyslovila nedůvěru. Hegerův kabinet podle ústavy zůstane v úřadu až do jmenování nové vlády, ovšem s omezenými pravomocemi. Čaputová současně vybídla politiky k dohodě na uspořádání předčasných voleb v prvním pololetí příštího roku. V řádném termínu by se volby konaly v únoru 2024.

Padne na Slovensku vláda? Nastává Den D, rozhodnutí má v rukou Matovič

Slovenské vládní koalici nastává Den D. V průběhu pondělí se má definitivně rozhodnout, zda bude kabinet v současném složení i nadále pokračovat, nebo se rozpadne. Řešení má v rukou šéf hnutí OLaNO a ministr financí Igor Matovič, jehož konec je hlavní podmínkou pro pokračování koalice. Variant je celá řada, přičemž jednou z nich jsou i předčasné volby, v nichž by většina vládních stran podle průzkumů silně utrpěla. Dlouhodobé střety v kabinetu naopak vyhovují expremiérům a lídrům opozice Peteru Pellegrinimu a Robertu Ficovi.

Slovenská vládní koalice se kvůli Matovičovi rozpadá. Dojde na předčasné volby?

Slovenská politická scéna v uplynulých měsících zažívá znovu velmi turbulentní období. Důvodem je už delší dobu se táhnoucí krize uvnitř vlády premiéra Eduarda Hegera. Koaliční strana Svoboda a Solidarita (SaS) totiž požadovala konec ministra financí Igora Matoviče, jinak hrozila svým odchodem. Matovič, který je zároveň předsedou nejsilnější vládní partaje OLaNO, se navzdory výhrůžkám rozhodl zůstat, a tak vláda přichází o velkou část poslanců, čímž se stává menšinovou. Co se nyní na Slovensku bude dít?