Bouře v německé politice: Scholz odvolal tři ministry, „semaforová“ vláda se rozpadla

Německý kancléř Olaf Scholz

Rozpad německé vládní trojkoalice

Vládní trojkoalice v Německu se ve středu večer definitivně rozpadla. Kabinet kancléře Olafa Scholze měli původně opustit všichni čtyři ministři z řad svobodných demokratů (FDP), ovšem ve čtvrtek ráno šéf dopravy Volker Wissing oznámil setrvání v kabinetu a odchod ze strany. Prezident Frank-Walter Steinmeier ve čtvrtek odpoledne tři ministry oficiálně odvolal, země má menšinovou vládu. Politické bouři předcházelo Scholzovo odvolání ministra financí Christiana Lindnera (FDP) během středy. Kancléř hodlá po Novém roce požádat Spolkový sněm o vyslovení důvěry, ovšem lze očekávat, že poslanci ji nevysloví. Na řadu by přišly předčasné volby v březnu. Předseda opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz vyzval Scholze, aby zažádal o důvěru okamžitě, kancléř to však odmítl.

Německá média o rozhovorech nyní již bývalé koalice v posledních dnech psala jako o osudových. Zástupci německé vládní koalice z řad sociálních demokratů (SPD), zelených a svobodných demokratů (FDP) opakovaně jednali o budoucnosti vládní koalice, která je v hluboké krizi.

ČTĚTE TAKÉ: Síkela ustál grilování v EU. Zaujal jazykovou výbavou, zmínil Havla a varoval před migrací

Lindner nakonec během středečního jednání navrhl uspořádat předčasné volby, do nichž by FDP byla ochotna v koaličním vládnutí pokračovat. Sociální demokrat Scholz to odmítl a Lindnera zbavil funkce ministra financí. V projevu po jednáních poté kancléř řekl, že Lindner jedná egoisticky, jde mu jen o jeho stranickou klientelu, a ztratil proto Scholzovu důvěru.

FDP po tomto bouřlivém dění oznámila, že z vlády stáhne i zbylé své tři ministry, kterými byli ministr dopravy Volker Wissing, ministr spravedlnosti Marco Buschmann a ministryně vzdělání a výzkumu Bettina Starková-Watzingerová. Trojkoalice se tímto krokem definitivně rozpadla. Ve čtvrtek ráno však Wissing oznámil, že hodlá ve vládě setrvat a ze strany vystoupí.

Německý prezident ve čtvrtek odpoledne odvolal zbylé tři ministry za Svobodnou demokratickou stranu. Německo tak nyní řídí menšinová vláda, jejíž součástí jsou sociální demokraté Scholze a Zelení. Lindnera ve funkci nahradil Scholzův blízký spolupracovník Jörg Kukies, agendu odvolaného Buschmanna převzal šéf dopravy Wissing. Ministerstvo pro vzdělání a výzkum má podle agentury DPA ke svému ministerstvu zemědělství převzít ministr Cem Özdemir za Zelené. Ten ale na čtvrteční ceremonii chyběl, v současnosti je na návštěvě Zambie.

Podle německé ústavy může kancléř požádat Spolkový sněm o důvěru, když se chce ujistit, zda má nadále podporu dostatečného počtu poslanců. Očekává se, že ji po nynějším rozpadu koalice nedostane. V takovém případě bude moci prezident na kancléřovu žádost během následujících 21 dní Spolkový sněm rozpustit. Podle ústavy následují předčasné volby. V řádném termínu se měly konat až 28. září.

Scholz v projevu také uvedl, že se s vicekancléřem a ministrem hospodářství Robertem Habeckem za Zelené shodl, že Německo potřebuje mít rychle jasno o dalším politickém kurzu. Důvodem je podle něj i řada výzev, kterým země čelí, včetně ruské války proti Ukrajině či nově zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Byl to kalkul, obvinil Scholze odvolaný ministr

Lindner v prohlášení Scholze obvinil, že konec vládní koalice byl „vykalkulovaný“ a kancléř ho měl připravený už před středečním jednáním. Svědčí o tom podle něj i „přesně připravené prohlášení“, které pronesl Scholz před novináři krátce po konci jednání. Lindner řekl, že sociální demokraté a Zelení ani neuvažovali o návrzích, které na jednání přinesl. Scholz mu údajně místo toho kladl ultimáta včetně toho, aby byla přerušena platnost takzvané dluhové brzdy.

Lindner je dlouhodobě znám jako tvrdý zastánce tohoto ústavního opatření, které brání příliš rychlému zadlužování země. O návrhu „spořádaně“ dospět k předčasným volbám Scholz podle Lindnera nechtěl ani slyšet.

Ministři za stranu Zelených, vicekancléř a ministr hospodářství Habeck a ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, na tiskové konferenci uvedli, že členové jejich strany zůstanou v úřadech do předčasných voleb. Habeck slíbil, že navzdory situaci Německo bude plnit své mezinárodní závazky. Podle něj ale nebyl konec koaliční vlády neodvratný. Baerbocková zdůraznila, že i kvůli zvolení Trumpa americkým prezidentem je třeba dál podporovat Ukrajinu, která se brání ruské invazi. USA a Německo byly dosud dvěma největšími podporovateli Ukrajiny v obraně proti ruské agresi.

Opozice varovala před kancléřským komatem

Podle bavorského předsedy opoziční Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera by se předčasné volby měly konat dříve než v březnu. „Nesmíme ztrácet čas,“ uvedl na síti X a Scholze vyzval, aby požádal Spolkový sněm o vyslovení důvěry okamžitě, ne až v lednu.

Jeho slova potvrdil ve čtvrtek dopoledne i předseda celé strany Merz, který rovněž vyzval Scholze k okamžitému požádání parlamentu o důvěru. „Semaforová koalice je minulostí,“ uvedl Merz, který je zároveň oficiálním kandidátem na kancléře opoziční konzervativní unie CDU/CSU. Vládní trojkoalice SPD, zelených a FDP se v Německu běžně označovala jako „semaforová“ kvůli barvám, které mají strany v logu, tedy červené, žluté a zelené.

K tomu, aby urychleně požádal parlament o vyslovení důvěry, vyzval Scholze také zástupce opoziční bavorské CSU ve Spolkovém sněmu Alexander Dobrindt. „Nemůžeme si dovolit žádné kancléřské koma,“ řekl.

Kancléř ale tuto výzvu odmítl se slovy, že je nyní nutné dělat pro Německo to, co je nezbytné. „Občanky a občané dostanou brzy možnost znovu rozhodnout, jak máme pokračovat,“ zdůraznil. Scholz chce do března podle představeného harmonogramu schválit ještě zákony, které podle něj nesnesou odkladu.

Alternativa pro Německo rozpad vlády vítá

Rozpad vládní koalice uvítala opoziční strana Alternativa pro Německo (AfD). Označila ho za „osvobození“ Německa, které teď podle spolupředsedů strany Alice Weidelové a Tina Chrupally potřebuje „nový politický začátek“, který by vyvedl zemi z krize. Také Sahra Wagenknechtová, spolupředsedkyně opoziční strany BSW, konec vládní koalice přivítala.

VIDEO: Ženy ministryněmi obrany? Absurdní nesmysl, říká Klaus

Vláda podle Scholze do Vánoc Spolkovému sněmu předloží všechny návrhy zákonů, jejichž schválení nesnese odkladu. K nim podle něj patří mimo jiné opatření na podporu průmyslu či návrhy zákonů v oblasti migrace.

Semaforová koalice se poroučela do dějin, glosují média

Berlín postihlo politické zemětřesení, konec rozhádané vládní trojkoalice je ale dobrou zprávou pro Německo. Tak hodnotí politické dění v komentářích německá média. Řada z nich kritizuje kancléře Scholze, který v projevu po krachu koaličních jednání svedl vinu za konec vládní spolupráce na bývalého ministra financí Lindnera. Podle nich přitom nese velký díl viny kancléř sám.

„Den po Trumpově drtivém vítězství se třásla země i v Berlíně. Semaforová koalice se poroučela do dějin, neslavných dějin,“ napsal v komentáři list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dusno ve Sněmovně. Jste asociální ďábel na druhou, opřel se Lang do Jakoba kvůli důchodům

Tagy:
krize Německo politika odvolání předčasné volby vláda Friedrich Merz Olaf Scholz Christian Lindner německý kancléř důvěra vládě Volker Wissing