reklama

Přehled uvolňování omezení: Otvírají obchodní centra, zahrádky i kina

Po dvou měsících v Česku opět otevřely obchodní centra, zahrádky restaurací a kadeřnictví. Uvolňování omezení se týká také kulturních akcí do 100 lidí, a to především v kinech, divadlech či muzeích, povoleny jsou také mše a sportovní tréninky. Zároveň se do školních lavic vrátí žáci devátých ročníků a maturanti. Všude je nutné dodržovat přísná hygienická pravidla.

reklama

Plán rozvolňování schválila vláda po souhlasu epidemiologů, kteří za nejrizikovější považují otevření obchodních center. Pokud by se situace začala zhoršovat a počet pozitivně testovaných na COVID-19 by narostl na 400 nakažených za den, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by bylo potřeba toto uvolňování zbrzdit.

Základní hygienická pravidla zůstávají beze změny. Povinná bude ochrana nosu a úst, dodržování dvoumetrových rozestupů a pravidelná osobní hygiena, jako například dezinfekce rukou. Konkrétně v kadeřnictví a holičství, kde je kontakt se zákazníkem těsný, musí mít zaměstnanci zdvojenou ochranu dýchacích cest, tedy kromě roušky také například ochranný štít. Po každém zákazníkovi musejí prostory i nástroje dezinfikovat.

Kultura ano, občerstvení nikoli

Od pondělí se mohou lidé znovu vydat na výstavy, do muzeí a galerií. Některé se ale otevřou až v úterý, protože pondělí je pro ně tradiční zavírací den. Muzea a galerie musejí zajistit u vstupu možnost dezinfekce rukou a vyčlenit každému návštěvníkovi alespoň deset metrů čtverečních plochy tak, aby byly zaručeny bezpečné rozestupy.

V kinech a divadlech bude obsazována každá druhá řada, diváci mohou sedět nejvýše dva vedle sebe, od ostatních osob je oddělí jedno volné sedadlo. Konzumace nápojů ani potravin nebo jejich prodej zatím nebude možný. Mnohé instituce nabízejí až padesátiprocentní slevy na vstupném, aby zájemce přilákaly.

Omezený provoz restaurací i obchodních center

Částečně otevřeno už mohou mít i restaurace, jelikož vláda povolila otevření zahrádek. Ty musí dodržovat vládou stanovené 1,5metrové rozestupy. Hosté budou moci obsadit jen každý druhý stůl.

Podle člena Národní ekonomické rady vlády Lukáše Kovandy přišly hospody či restaurace za dobu pandemie o zhruba 23 miliard korun. Od pondělí tak sníží tempo, v jakém inkasují ztráty. Zároveň se otevírají obchodní centra. V nich ale nadále zůstávají uzavřeny stravovací provozy.

Zajít lze ke kadeřníkovi i na kosmetiku

Češi také mohou od pondělí znovu zajít ke kadeřníkovi, holiči, na kosmetiku, manikúru, pedikúru a masáž. Bude je obsluhovat personál s dvojitou ochrannou obličeje. Před a po zahájení služby si bude muset dezinfikovat ruce, případně vyměnit rukavice. Platit bude povinný dvoumetrový odstup mezi zákazníky, a to i v čekací zóně. Preferována bude bezkontaktní platba za služby.

Do školy míří jen deváťáci a maturanti

Provoz také začne v některých školách. K přípravě na přijímací zkoušky se mohou vrátit žáci devátých tříd a maturanti. Výuka může začít také v základních jazykových školách a provoz mohou obnovit i střediska volného času. Pro skupiny až 15 žáků se mohou otevřít základní umělecké školy.

Další fáze rozvolnění připadá na 25. května, kdy se počítá třeba s otevřením hotelů nebo vnitřních prostor stravovacích zařízení. Povoleny by mohly být také hromadné akce s účastí do 500 lidí a na první stupeň základních škol se budou moci vrátit žáci ve skupinách maximálně po patnácti.

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama