reklama

Přehled uvolňování omezení: Otvírají obchodní centra, zahrádky i kina

Po dvou měsících v Česku opět otevřely obchodní centra, zahrádky restaurací a kadeřnictví. Uvolňování omezení se týká také kulturních akcí do 100 lidí, a to především v kinech, divadlech či muzeích, povoleny jsou také mše a sportovní tréninky. Zároveň se do školních lavic vrátí žáci devátých ročníků a maturanti. Všude je nutné dodržovat přísná hygienická pravidla.

reklama

Plán rozvolňování schválila vláda po souhlasu epidemiologů, kteří za nejrizikovější považují otevření obchodních center. Pokud by se situace začala zhoršovat a počet pozitivně testovaných na COVID-19 by narostl na 400 nakažených za den, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by bylo potřeba toto uvolňování zbrzdit.

Základní hygienická pravidla zůstávají beze změny. Povinná bude ochrana nosu a úst, dodržování dvoumetrových rozestupů a pravidelná osobní hygiena, jako například dezinfekce rukou. Konkrétně v kadeřnictví a holičství, kde je kontakt se zákazníkem těsný, musí mít zaměstnanci zdvojenou ochranu dýchacích cest, tedy kromě roušky také například ochranný štít. Po každém zákazníkovi musejí prostory i nástroje dezinfikovat.

Kultura ano, občerstvení nikoli

Od pondělí se mohou lidé znovu vydat na výstavy, do muzeí a galerií. Některé se ale otevřou až v úterý, protože pondělí je pro ně tradiční zavírací den. Muzea a galerie musejí zajistit u vstupu možnost dezinfekce rukou a vyčlenit každému návštěvníkovi alespoň deset metrů čtverečních plochy tak, aby byly zaručeny bezpečné rozestupy.

V kinech a divadlech bude obsazována každá druhá řada, diváci mohou sedět nejvýše dva vedle sebe, od ostatních osob je oddělí jedno volné sedadlo. Konzumace nápojů ani potravin nebo jejich prodej zatím nebude možný. Mnohé instituce nabízejí až padesátiprocentní slevy na vstupném, aby zájemce přilákaly.

Omezený provoz restaurací i obchodních center

Částečně otevřeno už mohou mít i restaurace, jelikož vláda povolila otevření zahrádek. Ty musí dodržovat vládou stanovené 1,5metrové rozestupy. Hosté budou moci obsadit jen každý druhý stůl.

Podle člena Národní ekonomické rady vlády Lukáše Kovandy přišly hospody či restaurace za dobu pandemie o zhruba 23 miliard korun. Od pondělí tak sníží tempo, v jakém inkasují ztráty. Zároveň se otevírají obchodní centra. V nich ale nadále zůstávají uzavřeny stravovací provozy.

Zajít lze ke kadeřníkovi i na kosmetiku

Češi také mohou od pondělí znovu zajít ke kadeřníkovi, holiči, na kosmetiku, manikúru, pedikúru a masáž. Bude je obsluhovat personál s dvojitou ochrannou obličeje. Před a po zahájení služby si bude muset dezinfikovat ruce, případně vyměnit rukavice. Platit bude povinný dvoumetrový odstup mezi zákazníky, a to i v čekací zóně. Preferována bude bezkontaktní platba za služby.

Do školy míří jen deváťáci a maturanti

Provoz také začne v některých školách. K přípravě na přijímací zkoušky se mohou vrátit žáci devátých tříd a maturanti. Výuka může začít také v základních jazykových školách a provoz mohou obnovit i střediska volného času. Pro skupiny až 15 žáků se mohou otevřít základní umělecké školy.

Další fáze rozvolnění připadá na 25. května, kdy se počítá třeba s otevřením hotelů nebo vnitřních prostor stravovacích zařízení. Povoleny by mohly být také hromadné akce s účastí do 500 lidí a na první stupeň základních škol se budou moci vrátit žáci ve skupinách maximálně po patnácti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama