reklama

PŘEHLEDNĚ: Kdy se vrátí do lavic žáci základních škol, středoškoláci a vysokoškoláci?

Ministr školství Robert Plaga oznámil na pondělní tiskové konferenci, jak bude probíhat výuka na základních, středních i vysokých školách. Z nového modelu vyplývá, že všichni žáci a studenti by mohli mít běžnou výuku při dvou nejnižších úrovních z pěti stupňů rizika nákazy nemoci COVID-19. Při jakém stupni rizika se žáci vrátí do lavic?

reklama

Základní školy

  • Žáci devátých ročníků se vrátí k běžné výuce při čtvrtém z pěti stupňů rizika koronaviru, ve škole se nebudou střídat po týdnech jako zbytek 2. stupně ZŠ.
  • Při čtvrtém stupni rizika budou základní umělecké školy, jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky a střediska volného času dál pokračovat v distanční výuce, mohou ale využít individuální konzultace a prezenční individuální výuku.
  • Plaga již minulý týden oznámil, že ve středu 18. listopadu se do lavic vrátí žáci prvních a druhých ročníků základních škol a všechny ročníky speciálních škol. Třídy se nebudou dělit do menších skupin jako na jaře, děti z různých tříd by se ale neměly potkávat. Pod touto podmínkou budou fungovat i družiny.

Střední školy

  • Závěrečné třídy SŠ a VOŠ se vrátí k běžné výuce při čtvrtém stupni rizika, zároveň se v nich obnoví praktická výuka do 20 lidí.
  • Nižší stupeň víceletých gymnázií se opět otevře při čtvrté z pěti úrovní rizika, stejně jako 2. stupeň ZŠ bude mít střídavou výuku, řekl Plaga.

Vysoké školy

  • Na vysokých školách a univerzitách se obnoví při čtvrtém stupni rizika praktická a laboratorní výuka pro skupiny do 20 lidí a umožní se individuální konzultace.
  • O tom, zda se současná opatření zmírní na čtvrtý stupeň, by se mělo rozhodnout tento týden podle epidemického vývoje.

Roušky i při druhém stupni

  • Roušky budou povinné i ve třídách do 2. úrovně rizika koronaviru, ve druhé úrovni budou mít výjimku 1. stupeň ZŠ. V nejnižším riziku se budou nosit roušky jen na chodbách. Roušky se netýkají mateřských a speciálních škol.
  • Bude platit zákaz zpěvu a tělocviku. Mělo by se také častěji větrat.

Ministerstvo školství neuvažuje kvůli nemoci COVID-19 o zkrácení letních prázdnin ani o rušení jarních prázdnin.

Rizikové skóre je nyní na hodnotě 70 ze 100, což odpovídá čtvrtému stupni opatření proti COVID-19. Pokud číslo zůstane pod hodnotou 75 do středy, navrhne ministerstvo zdravotnictví vládě zmírnění opatření. To by mohlo platit zřejmě od příštího pondělí.

K tématu

Tagy: Robert Plaga vysoké školy základní školy koronavirus COVID-19 střední školy PES stupně rizika umělecké školy

Další hlavní zprávy

Politika

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

V Česku zbývá rok do voleb, které určí nové složení Poslanecké sněmovny a zřejmě i novou vládu. Opozice se zformovaly do dvou bloků, přičemž oba chtějí zvítězit nad tím druhým a zároveň touží porazit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jak Ivan Bartoš vedoucí Piráty s hnutím STAN, tak Petr Fiala šéfující bloku ODS, KDU-ČSL a TOP 09 říkají, že chtějí být příštími premiéry. Vzhledem k názorovému zakotvení stran se navíc dají očekávat konflikty, pokud se oba bloky rozhodnou vytvořit společnou koaliční vládu. S takovými kabinety má dlouholeté zkušenosti Slovensko a nutno podotknout, že spíše negativní.

Očkování proti covidu budou Čechům hradit pojišťovny, rozhodla Sněmovna
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici
Volný: Nucená vakcinace je znásilnění. Nasaďte si roušku, reagoval Blatný
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Průměrná mzda dosáhla 35 402 korun. V Česku nejvíce vydělávají Pražané, přes 43 tisíc
Další články
reklama
reklama