reklama

PŘEHLEDNĚ: Kdy se vrátí do lavic žáci základních škol, středoškoláci a vysokoškoláci?

Ministr školství Robert Plaga oznámil na pondělní tiskové konferenci, jak bude probíhat výuka na základních, středních i vysokých školách. Z nového modelu vyplývá, že všichni žáci a studenti by mohli mít běžnou výuku při dvou nejnižších úrovních z pěti stupňů rizika nákazy nemoci COVID-19. Při jakém stupni rizika se žáci vrátí do lavic?

reklama

Základní školy

  • Žáci devátých ročníků se vrátí k běžné výuce při čtvrtém z pěti stupňů rizika koronaviru, ve škole se nebudou střídat po týdnech jako zbytek 2. stupně ZŠ.
  • Při čtvrtém stupni rizika budou základní umělecké školy, jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky a střediska volného času dál pokračovat v distanční výuce, mohou ale využít individuální konzultace a prezenční individuální výuku.
  • Plaga již minulý týden oznámil, že ve středu 18. listopadu se do lavic vrátí žáci prvních a druhých ročníků základních škol a všechny ročníky speciálních škol. Třídy se nebudou dělit do menších skupin jako na jaře, děti z různých tříd by se ale neměly potkávat. Pod touto podmínkou budou fungovat i družiny.

Střední školy

  • Závěrečné třídy SŠ a VOŠ se vrátí k běžné výuce při čtvrtém stupni rizika, zároveň se v nich obnoví praktická výuka do 20 lidí.
  • Nižší stupeň víceletých gymnázií se opět otevře při čtvrté z pěti úrovní rizika, stejně jako 2. stupeň ZŠ bude mít střídavou výuku, řekl Plaga.

Vysoké školy

  • Na vysokých školách a univerzitách se obnoví při čtvrtém stupni rizika praktická a laboratorní výuka pro skupiny do 20 lidí a umožní se individuální konzultace.
  • O tom, zda se současná opatření zmírní na čtvrtý stupeň, by se mělo rozhodnout tento týden podle epidemického vývoje.

Roušky i při druhém stupni

  • Roušky budou povinné i ve třídách do 2. úrovně rizika koronaviru, ve druhé úrovni budou mít výjimku 1. stupeň ZŠ. V nejnižším riziku se budou nosit roušky jen na chodbách. Roušky se netýkají mateřských a speciálních škol.
  • Bude platit zákaz zpěvu a tělocviku. Mělo by se také častěji větrat.

Ministerstvo školství neuvažuje kvůli nemoci COVID-19 o zkrácení letních prázdnin ani o rušení jarních prázdnin.

Rizikové skóre je nyní na hodnotě 70 ze 100, což odpovídá čtvrtému stupni opatření proti COVID-19. Pokud číslo zůstane pod hodnotou 75 do středy, navrhne ministerstvo zdravotnictví vládě zmírnění opatření. To by mohlo platit zřejmě od příštího pondělí.

Tagy:
Robert Plaga vysoké školy základní školy koronavirus COVID-19 střední školy PES stupně rizika umělecké školy

Hlavní zprávy

Tragédie při natáčení: Baldwin prolomil mlčení. V rekvizitě byl ostrý náboj
USA

Tragédie při natáčení: Baldwin prolomil mlčení. V rekvizitě byl ostrý náboj

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust patrně nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku a postřelil režiséra filmu Joela Souzu. S odvoláním na policii o tom v pátek informoval web Variety. Podle vyšetřovatelů střílel ze zbraně, která sloužila jako rekvizita. Hollywoodská odborová organizace v oběžníku adresovaném jejím členům uvedla, že zbraň obsahovala jeden ostrý náboj, píše agentura Reuters. Baldwin na Twitteru vyjádřil hluboký smutek a napsal, že plně spolupracuje s policií.

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

Tálibán jí usekl hlavu, tvrdí bývalý trenér nadějné volejbalistky. Rodina to popírá

Aktualizováno

Obětí vládnoucích radikálů se v Afghánistánu měla stát nadějná volejbalistka Mahjabin Hakimiová. Její vražda přitom vyplynula na povrch až po několika týdnech. Tálibán jí podle informací bývalého trenéra sťal hlavu, ovšem rodina tvrdí něco jiného. Poté, co v srpnu převzalo vládu v zemi radikální hnutí, se kompletně změnil život mnoha obyvatelům. Mezi nejohroženější skupinu patří právě veřejně aktivní ženy – političky nebo sportovkyně.

Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat

Jedinou cestou z epidemie je očkování, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj by lidé měli vzít zodpovědnost na sebe, ale spousta z nich stále není očkována. Dušek také varoval, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty hospitalizovaných.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiše dokážu rozčílit, to mě baví, směje se Rakušan. Rýpnul si i do Zemana a Klause

Lídr Starostů Vít Rakušan se z přízně a největšího počtu preferenčních hlasů těší. Že by ale kvůli tomu přemýšlel o kandidatuře na prezidenta, odmítá. Podle něj je na to příliš brzy. Nabitou popularitu podle svých slov získal tím, že dokáže „záhadně“ rozčílit premiéra Andreje Babiše (ANO), což ho „docela baví“. A zužitkovat ji chce ve vládě. Rakušan to s úsměvem přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zastřelený pes na Náchodsku? Obyvatelé se bouří, policie případ odložila

Adršpachem na Náchodsku rezonuje případ údajné střelby v obci z konce léta. Zůstal po ní na ulici mrtvý pes jedné z obyvatelek. Háček je v tom, že ho pohřbila bez pitvy, kterou po ní požadovala policie. Ta teď případ odkládá s tím, že střelbu nelze potvrdit, takže není co vyšetřovat. Proti tomu se bouří jak řada obyvatel obce, tak majitelé psa, kteří mají i fotografii, kudy měl projektil proniknout do těla.

reklama