CNN Prima News základní školy

základní školy

Výpis příspěvků ke štítku „základní školy“

Výuka odpoledne nebo v náhradních prostorech. Jak Gazdík plánuje řešit přeplněné školy?

26. května 2022 05:09

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) připustil, že zejména v Praze a okolí může v září kvůli uprchlické krizi nastat problém s nedostatečnými kapacitami základních škol. Řešením podle jeho slov může být odpolední vyučování, tedy práce učitelů na směny. V úvahu připadá i výuka v náhradních prostorech. Podle odborníků je to ale nereálné. Chybějí učitelé a značná komplikace by to byla i pro rodiče a samotné žáky.

Gazdík: Že se lidé bojí o místa ve škole? To je jako kdyby měli strach z chcíplého hada

25. května 2022 07:44

Téměř polovina lidí (47 %) má obavy z nedostatku míst na základních školách kvůli tomu, že do nich od září musí nastoupit i děti z Ukrajiny, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM MARK pro CNN Prima NEWS. Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) je to stejné, jako kdyby se průzkum lidí ptal, zda mají strach z chcíplého hada. „Také by polovina řekla, že strach má a polovina ne,“ reagoval na dotaz redakce.

Chtějí chápat svět a dorozumět se s novými spolužáky. Zájem o ruštinu na školách roste

21. května 2022 16:19

I přes aktuální vypjatou situaci na Ukrajině zájem o ruský jazyk na základních a středních školách neklesá, naopak. Vyplývá to z výpovědí několika českých škol, které oslovila redakce CNN Prima NEWS. Podle učitelů ruštiny mohl zájem o tento jazyk u studentů podpořit příchod nových žáků z Ukrajiny. Mnozí z nich se totiž dorozumívají rusky a české děti se proto snaží s novými kamarády domluvit jazykem, kterému rozumí.

Děti ve velkém experimentují s nikotinovými sáčky. Ministerstvo jedná o omezení prodeje

27. dubna 2022 07:04

Mají sloužit dospělým kuřákům ke snadnějšímu odvykání kouření, jenže pro spoustu českých dětí jsou paradoxně prvním seznámením s nikotinem. Jak upozorňují učitelé ze základních škol po celé republice, téměř každé dítě na druhém stupni ví, co jsou to nikotinové sáčky a velká část dětí s nimi má osobní zkušenost. Odborníkům se nelíbí, že jsou volně prodejné. Ministerstvo zdravotnictví chystá vyhlášku, která by měla jejich dostupnost regulovat.

Útok na Mareše: Dceru Alex nechtěl, šíří po školách přednášející. Lež, brání se moderátor

23. dubna 2022 09:58

Leoš Mareš a jeho manželka Monika se stali terčem velmi nepříjemného a osobně cíleného útoku. Známému moderátorovi se ozvala maminka ze ZŠ Besednice s tím, že na jejich škole proběhla přednáška jistého Marka Pavlíka, který v jejím průběhu sedmákům tvrdil, že je Marešův příbuzný. Tím to ale zdaleka neskončilo, vyprávění směřovalo k tomu, že Mareš si údajně nepřál svou nedávno narozenou dceru Alex, je z jejího narození nešťastný a teď neví, co s tím. Zpěvák a moderátor vše zveřejnil na svém Instagramu a je připraven se bránit i u policie.

Gazdík o českém školství: Nemůžeme vychovávat sebevědomé pitomce, co vše hledají na Googlu

21. dubna 2022 07:17

Méně biflování a více kritického myšlení či schopnosti dávat věci do souvislostí. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS představil, jak by měla vypadat revize rámcových vzdělávacích programů, kterou aktuálně jeho rezort připravuje. Důraz by měl být kladen například na výuku IT, mediální výchovu či finanční gramotnost.

Přeplněné kapacity i horší kvalita učení. Co hrozí ve školách, když přijde více uprchlíků?

19. dubna 2022 05:22

Vláda počítá s tím, že do Česka přijde až 500 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. V takovém případě ale nebudou stačit kapacity ve školství – budou chybět třídy, pedagogové i další pracovníci. Navíc se zhorší kvalita učení pro všechny žáky, uvádí vládní strategie, kterou kabinet Petra Fialy (ODS) připravil kvůli uprchlické krizi. Jak to chce řešit?

Pomáhá překladač i angličtina. Výuku Ukrajinců ve školách komplikuje jazyk, co s nimi dál?

14. dubna 2022 06:48

České základní školy se plní dětmi, které prchly před válkou na Ukrajině. Některé je rovnou přijaly, jiné pro ně vytvořily adaptační skupiny. Největší problém novým žákům zatím dělá jazyk. Se spolužáky i učitelkami mluví anglicky, případně rusky nebo jim pomáhá překladač. Na češtině ale pracují. Od září by se totiž měly děti, které v Česku zůstanou, povinně zapojit do standardní výuky.