CNN Prima News vysoké školy

vysoké školy

Výpis příspěvků ke štítku „vysoké školy“

Neodpracovali jste 40 let? Máte smůlu, tvrdí experti. Předčasný důchod vysokoškoláky nečeká

Vláda by měla zvážit povinnost odpracovat 40 let, řekla v pořadu Právě dnes na CNN Prima NEWS ekonomka Jana Matesová. Podle politologa Jana Kubáčka nemají vysokoškoláci šanci stihnout předčasný důchod. Odborníci reagovali na změny v důchodovém systému, který navrhl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Společně s premiérem Petrem Fialovou představí další fázi změn už za měsíc v květnu.

Němcová: Dokud Moskva nezastaví válku a nezaplatí škody, nemají Rusové v Česku co dělat

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) se vyjádřila velmi kriticky k pobytu ruských občanů na území České republiky. Mimo jiné připomněla, že zatímco Rusko bombarduje ukrajinské univerzity, roste zájem Rusů o studium na některých českých vysokých školách. Podle Němcové nemají Rusové v Česku co dělat, dokud Kreml nezastaví válku na Ukrajině a nezaplatí škody.

Diplom, ale minimum zkušeností. Co se vyplatí čerstvým absolventům při shánění práce?

Rozhodli se studovat vysokou školu, aby zvýšili svou hodnotu na pracovním trhu. Teď mají těsně před jejím dokončením a v hlavě otázku, co bude po posledních prázdninách. Už možná zkoušeli zjišťovat, kde by je zaměstnali, ale vyhlídky nejsou růžové, protože většině z nich chybí zkušenosti. To se čerstvým absolventům stává. Tady je několik tipů, jak po škole zvýšit šance na dobré zaměstnání.

Rychlotituly na Mendelově univerzitě? Postupovala jsem podle zákona, tvrdí Nerudová

Mendelova univerzita v Brně řeší kauzu s plagiáty a doktorskými rychlotituly. Vyplývá to z kontrol Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství (NAÚ), které možný skandál odhalily. Část absolventů měla své studium zakončit o rok dříve, než umožňují pravidla. Bývalá rektorka vysoké školy Danuše Nerudová CNN Prima NEWS potvrdila, že dané ekonomické fakultě, kde se kauza odehrává, hrozí odebrání akreditace. Sama pak říká, že ještě coby rektorka konala přesně tak, jak podle zákona měla.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Zeman si při ceremoniálu rýpl do rektora JAMU. Kvůli hrám o Ovčáčkovi mu nepodal ruku

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval jedenáct nových rektorů vysokých škol. Letošní akce na Pražském hradě si však získala větší pozornost než dřívější v předešlých letech. Nový rektor Mendelovy univerzity Vojtěch Adam už nyní čelí výzvám k rezignaci. A přímo během ceremoniálu zaujal sám Zeman, když jako jedinému nepodal ruku novému rektorovi Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Petru Michálkovi. Ten totiž napsal sérii satirických her o Zemanově mluvčím Jiřím Ovčáčkovi.

Ve středu opět zpřísníme opatření, přiznal Babiš. Jaké kroky vláda chystá?

Ve středu vláda opět zpřísní opatření proti koronaviru, přiznal v pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Mělo by se to týkat rozšíření nošení respirátorů na vysokých školách a testování neočkovaných zdravotníků. Předseda vlády také znovu vyzval k očkování. „Brutální“ kampaň na podporu vakcinace se podle něj spustí v úterý.

Univerzitu Karlovu poprvé povede žena. Zimu ve funkci rektora vystřídá Králíčková

Novou rektorkou Univerzity Karlovy byla zvolena dosavadní prorektorka Milena Králíčková. Od akademického senátu získala 55 hlasů od jeho 69 přítomných členů. Poté, co ji ve funkci potvrdí prezident, se stane první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v ČR. Funkce by se měla ujmout v únoru 2022 a školu by měla vést do roku 2026. Nová rektorka ve vedení univerzity vystřídá Tomáše Zimu.

Kdo půjde studovat? Šance dětí na univerzitní diplom roste se vzděláním jejich rodičů

Na stupeň dosaženého vzdělání českých dětí má výrazný vliv, zda i jejich rodiče vystudovali vysokou školu. Šance dětí vysokoškoláků na získání bakalářského či magisterského diplomu je v Česku 2,5krát vyšší než dětí rodičů, kteří mají jen maturitu. Vyplývá to z aktuální studie Institutu pro demokracii a ekonomiku, think-tanku Národohospodářského ústavu akademie věd ČR.