PŘEHLEDNĚ: Česko od neděle není v nouzovém stavu. Platí ale nová opatření. Jaká?

Lidé v obchodě

Končí nouzový stav

Od sobotní půlnoci končí v Česku nouzový stav, který platil kvůli epidemii koronaviru od 26. listopadu. Restaurace, bary, diskotéky, kasina a obdobné provozovny tedy nebudou muset od Štěpána zavírat ve 22:00. Přestane také platit zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Ve středu 29. prosince Fialova vláda posoudí situaci a případně nastaví další opatření. Co ze mění?

Kulturní akce a restaurace

  • Po skončení nouzového stavu se kulturních, veřejných i soukromých akcí bude moci účastnit maximálně tisíc sedících lidí. Akce, kde účastníci nesedí u stolů, budou omezeny na nanejvýš 100 osob.
  • Zpřísnění opatření ale přijde v období kolem silvestra. Od 29. prosince do 2. ledna se veřejných a soukromých akcí nebude moct účastnit více než 50 lidí bez místa k sezení. U stolu v restauraci se povolený počet lidí sníží z šesti na čtyři, pokud nejde o členy jedné domácnosti.
  • Na akce i do restaurací budou nadále moci přijít až na výjimky jen lidé, kteří mají dokončené očkování nebo covid v posledním půl roce prodělali. Provozovatelé a organizátoři budou muset kontrolovat covidové certifikáty pomocí aplikace k načtení QR kódů.

Ve středu vláda rozhodne o dalších opatřeních

V souvislosti s nouzovým stavem policisté evidovali ke čtvrtku 4 356 porušení krizového zákona, řekl mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík. Skoro polovinu evidovaných porušení, konkrétně 2 092, předali k řešení správním úřadům. Postihů policisté uložili 850.

Nouzový stav vyhlásila na 30 dnů bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), aby mohla zavést některé plošné restrikce k omezení šíření nákazy. Pandemický zákon je neumožňuje. Vedle nočního zavírání restaurací, barů, klubů a dalších podobných podniků mezi 22:00 a 5:00 a zákazu pití alkoholu na veřejnosti posloužil stav nouze zejména k zákazu pořádání vánočních trhů. Někteří provozovatelé však tento zákaz obcházeli, když trhy označili například za farmářské.

Nová sněmovní většina ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů rozhodnutí Babišovy vlády o vyhlášení nouzového stavu respektovala. Snahy opoziční SPD, aby poslanci jednali o zrušení nouzového stavu, ve Sněmovně potřebnou podporu nenalezly.

Ve středu 29. prosince Fialova vláda posoudí údaje z Británie a Dánska o tom, zda nová varianta koronaviru omikron způsobuje vážné onemocnění u seniorů a rizikových pacientů, a podle toho případně nastaví další protiepidemická opatření. Už od neděle 26. prosince budou mít laboratoře povinnost vyšetřovat pozitivní vzorky u lidí s příznaky covidu testem, který může omikron odhalit.

Tagy: