reklama

PŘEHLEDNĚ: Úderem půlnoci začala platit tvrdší opatření. Kde a jak se zpřísňuje

Vláda ve čtvrtek představila nová opatření, kterými ještě více zpřísňuje ta stávající. Vrací se například zákaz návštěv pacientů v nemocnicích při akutní péči a definitivně se uzavřely vleky a lanovky ve skiareálech. Podívejte se přehledně na změny, které nastaly v Česku úderem půlnoci z pátku na sobotu.

reklama

Nová opatření představili ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný a vicepremiér Karel Havlíček (oba za ANO). Platit začala v sobotu 30. ledna.

Hotely

Ubytovací služby můžou nadále využívat pouze lidé na služební cestě, ale už bez svých příbuzných. Nově navíc bude potřeba předložit potvrzení od zaměstnavatele či objednatele služby. Hotely pak budou muset tato potvrzení uchovávat. V hotelech budou moci zůstat i lidé, kteří právě absolvují karanténu, nebo cizinci bez jiné možnosti ubytování v zemi.

Obchody a trhy

Nově bude zakázaný prodej ve všech tržnicích, na tržištích a v mobilních provozovnách. Dosud se přitom zákaz nevztahoval například na prodej ovoce a zeleniny, mléka či pekárenských výrobků. Výjimku budou mít i nadále mobilní prodejny v těch obcích, v nichž není možné dané zboží koupit jinde. Podrobné informace najdete ve vládním usnesení.

Nemocnice

Vrací se zákaz návštěv pacientů na nemocničních odděleních akutní péče. Stále však platí některé výjimky, jako třeba návštěvy osob s omezenou svéprávností či dětských pacientů. Možná je také přítomnost třetí osoby při porodu.

Chaty a chalupy

Další omezení nastává u rekreace na chatách či chalupách. Na ty sice lidé můžou vyrazit i se svými rodinami, ale ne s lidmi, kteří do domácnosti nespadají. Vláda navíc doporučuje zůstat doma. Nadále platí zákaz vycházení s řadou výjimek včetně cest do práce či do přírody. Podrobné informace o omezení pohybu najdete v tomto vládním usnesení.

Autoškoly

Autoškoly i nadále fungují, ale jak instruktoři, tak žáci musí mít při jízdě v autě nasazené respirátory.

Antigenní testování

Na antigenní testování zdarma se nově budou moci lidé hlásit každé tři dny. Dosud byla nejnižší možná prodleva mezi dvěma testy pět dní.

Skiareály

Definitivní konec nastává u skiareálů. Nově nebudou moci lanovky a vleky využívat kromě lyžařů ani chodci. Výjimku mají složky integrovaného záchranného systému či kritická infrastruktura. Bližší informace najdete zde.

Doporučení k rodinným setkáním

Kabinet dále důrazně doporučuje nošení respirátorů bez výdechového ventilu třídy FFP2 nebo KN95 i doma, pokud k lidem zavítá širší rodina. Kromě toho vláda žádá občany, aby návštěvy příbuzných omezili.

Co se může ještě zpřísnit?

Vláda Andreje Babiše (ANO) uvažovala o dalších opatřeních, která ale nakonec nenařídila. Hovořilo se například o omezení pohybu osob na určitý rádius kolem bydliště nebo o povinném nošení respirátorů v obchodech či MHD. K těmto krokům se zatím nepřistoupilo. Jak ale varoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), pokud se situace nezlepší, bude se muset i k těmto poměrně drastickým krokům sáhnout.

K tématu

Další hlavní zprávy

„Jako kdybych to znova vyhrál.“ Dojatý Šebrle má po pěti letech zpět ztracené zlato
Právník: Soud rozhodl, že ministr zdravotnictví se nemůže stát římským diktátorem
Covid cestovní seriál: Přísný sever Afriky. Co potřebujete do Egypta, Maroka či Tuniska?
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Obchod v Olomouci zakazuje vstup očkovaným proti covidu. Úřady prošetřují diskriminaci
Noční bouře strhla stožáry u Temelína. Část elektrárny stojí, lidé jsou bez elektřiny
Pirátský kandidát na ministra považuje vyšší zdanění za řešení bytové krize
Další články
reklama
reklama