reklama

Hamáček: Kolegové z opozice asi spadli z Marsu. Situace je nejhorší, jaká mohla být

„Když jsem poslouchal kolegy z opozice, tak mám pocit, že spadli z Marsu a situaci nevidí. Je úplně nejhorší, jaká mohla být. Máme plné špitály a stoupající epidemii,“ varoval v televizi CNN Prima NEWS ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Také uvedl, že pokud kapacita v nemocnicích přeteče, nebude čas ani na pacienty s infarktem, po autonehodě nebo se zlomenou nohou.

reklama

„Když jsem poslouchal kolegy z opozice, tak mám pocit, že spadli z Marsu, že situaci nevidí. Je úplně nejhorší, jaká mohla být. Máme plné špitály a stoupající epidemii. Čísla se v posledních dnech otočila a pomalu nám začíná růst počet nakažených i počet hospitalizovaných. Jakýkoliv nárůst na jednotkách intenzivní péče by mohl znamenat kolaps zdravotnictví. To si dovolit nemůžeme, proto jsme takto reagovali,“ řekl Hamáček ke čtvrtečnímu zpřísnění opatření, které bude platit od soboty.

Vláda ve čtvrtek zakázala například návštěvy pacientů v nemocnicích při akutní péči a definitivně uzavřela vleky a lanovky ve skiareálech. Také omezila služební cesty, které lidé využívali na dovolenu s rodinou nebo přáteli. (Přehled změn si můžete přečíst zde.) Zároveň ale plánovala upravit protiepidemický systém PES, k čemuž nakonec nedošlo.

„Řekli jsme, že ve chvíli, kdy je klíčovým ukazatelem počet hospitalizovaných pacientů a nakažených, nemá cenu systém aktualizovat. Ministerstvo zdravotnictví pracuje na novele, která se bude prezentovat až ve chvíli, kdy klesnou počty pacientů v nemocnicích. Ty se musí dostat minimálně na polovinu, pak se můžeme bavit o úpravách PSA,“ podotkl Hamáček s tím, že PES je indikátor toho, jaká opatření se budou přijímat, ale aktuálně je klíčové zabránit přetížení nemocnic.

Pokud nová opatření nezaberou, vláda nevylučuje přísnější opatření, třeba zákaz cestování mimo určitou vzdálenost od bydliště. Podle Hamáčka ale už moc dalších možností nemá. „Doufáme, že lidé budou dodržovat aktuální opatření, která by měla stačit a není potřeba žádných dalších drakonických opatření jako třeba v Německu, kde jsme viděli zavírání zimních středisek,“ podotkl ministr vnitra.

Nebude čas na lidi s infarktem

Lidem se podle něj už ale opatření nechce dodržovat proto, že od půlky politické scény zní, že je všechno špatně. „A že to vláda dělá blbě, tak k tomu lidé nemají důvěru. Ale doufám, že všichni vnímáme, že nám tady hrozí průšvih a uděláme vše pro to, aby nenastal,“ apeloval Hamáček a dodal, že když přetečou nemocnice, tak se vážnost situace dotkne i každého s infarktem, po autonehodě i se zlomenou nohou. „A to přece nikdo nechce. Takže apeluji na zdravý lidský rozum.“

Vláda podle Hamáčka zároveň řeší, jak komunikaci s lidmi zlepšit. „Jsou nějaké standardní postupy, které tady byly na jaře, ale na podzim už je premiér nevyužil, jako mediální skupina ústředního krizového štábu. Teď si úřad vlády najal nějaké influencery, tak snad bude situace lepší,“ uvedl Hamáček.

Tím narážel na videa na sociálních sítích, kde influenceři Anna Šulcová a Jakub Gulab pomáhají vyvracet dezinformace šířené o očkování proti covidu. Influenceři ale tvrdí, že kampaň dělají zadarmo a že vláda zaplatila půl milionu korun za nákup reklamního prostoru na sociálních sítích, jako je Instagram, Twitter, Facebook, YouTube a TikTok.

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Na protestu proti opatřením u Berlína zemřel známý hudebník. Demonstranti viní policii

Na demonstraci proti karanténním opatřením v braniborském Wandlitzu nedaleko Berlína zemřel jeden z účastníků. Podle dostupných informací mělo jít o známého hudebníka. Incident se stal v pondělí, do médií se ale dostal až nyní. Část demonstrantů připsala odpovědnost za úmrtí policii, ta to ale odmítá a uvádí, že muž zkolaboval. Příčinu úmrtí určí nařízená pitva.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama