PŘEHLEDNĚ: Testování ve firmách a karanténa pro očkované. Jak se mění opatření?

Od pondělí 17. ledna dochází k dalším změnám v protiepidemickým opatřením vlády. Týkají se především znovuzavedení povinného plošného testování v zaměstnáních, což souvisí s novou stoupající vlnou nakažlivé varianty omikron. Mění se rovněž frekvence testování ve školách či pravidla karantény pro očkované osoby.

Testování

  • Všichni zaměstnanci se budou od 17. ledna testovat dvakrát týdně antigenními testy. Opatření by mělo trvat nejméně tři týdny. Testy se budou hradit z veřejného zdravotního pojištění.
  • Testování se bude týkat všech zaměstnanců soukromých i státních firem a organizací, živnostníků a také jednatelů společností. Výjimku budou mít lidé, kteří se v místě výkonu činnosti nesetkávají se třetími osobami.
  • Pracovníka, který se odmítne testovat, bude muset zaměstnavatel stejně jako dosud nahlásit příslušné hygienické stanici. „Zaměstnanci, kteří se odmítnou testovat, budou nahlášeni hygieně a budou muset nosit respirátory. Také budou mít nařízený home office nebo budou vyjmuti z kolektivu ostatních,“ upozornil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Takový zaměstnanec by měl dodržovat rozestup 1,5 metru od ostatních, pokud je to z povahy práce možné, a stravovat se odděleně.
  • Testování ve školách od 17. ledna pokračuje, ale již pouze 1x týdně, a to každé pondělí a za stejných pravidel.
  • Počet PCR testů hrazených z veřejného zdravotního pojištění se i pro očkované zvyšuje na pět za jeden kalendářní měsíc. Dosud měli nárok na pět testů pouze lidé rozočkovaní a s kontraindikacemi. Neočkovaní lidé nad 18 let nadále nemají testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Karantény a izolace

  • V případě pozitivity půjde zaměstnanec na pět dní do karantény, a to pouze on, ne jeho kolegové. Protože jde o podezření, nikoliv o potvrzenou nákazu.
  • Do pětidenní karantény budou muset po 17. lednu nastoupit i očkovaní a lidé, kteří v uplynulých šesti měsících nemoc prodělali. Dosud po rizikovém kontaktu nemuseli na test ani nastoupit povinnou karanténu.

Ministerstvo zdravotnicí rovněž zveřejnilo přehlednou grafiku, kde konkrétně shrnuje, jaká opatření od pondělí platí například pro hromadné akce či pro sportování.

Jaká opatření platí od pondělí 17. ledna? Na co se připravit? Mrkněte na stručný souhrn toho nejdůležitějšího! Další informace najdete na https://koronavirus.mzcr.cz/ & https://covid.gov.cz/

Posted by Ministerstvo zdravotnictví České republiky on Saturday, January 15, 2022

V sobotu přibylo v Česku 9 210 potvrzených případů nemoci COVID-19, což byl nejvyšší nárůst za víkendový den od 4. prosince loňského roku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:17

Polsko vypovědělo dohodu s Ruskem o plynovodu Jamal, říká ministryně

10:01

Poradce ukrajinského prezidenta vyloučil příměří nebo ústupky Rusku

09:43

Ruské jednotky ostřelují raketami Dněpropetrovskou oblast, hlásí gubernátor

09:28

V pondělí se očekává vynesení rozsudku v prvním ukrajinském procesu s válečnými zločinci

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.