reklama

PŘEHLEDNĚ: Úderem půlnoci začala platit tvrdší opatření. Kde a jak se zpřísňuje

Vláda ve čtvrtek představila nová opatření, kterými ještě více zpřísňuje ta stávající. Vrací se například zákaz návštěv pacientů v nemocnicích při akutní péči a definitivně se uzavřely vleky a lanovky ve skiareálech. Podívejte se přehledně na změny, které nastaly v Česku úderem půlnoci z pátku na sobotu.

reklama

Nová opatření představili ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný a vicepremiér Karel Havlíček (oba za ANO). Platit začala v sobotu 30. ledna.

Hotely

Ubytovací služby můžou nadále využívat pouze lidé na služební cestě, ale už bez svých příbuzných. Nově navíc bude potřeba předložit potvrzení od zaměstnavatele či objednatele služby. Hotely pak budou muset tato potvrzení uchovávat. V hotelech budou moci zůstat i lidé, kteří právě absolvují karanténu, nebo cizinci bez jiné možnosti ubytování v zemi.

Obchody a trhy

Nově bude zakázaný prodej ve všech tržnicích, na tržištích a v mobilních provozovnách. Dosud se přitom zákaz nevztahoval například na prodej ovoce a zeleniny, mléka či pekárenských výrobků. Výjimku budou mít i nadále mobilní prodejny v těch obcích, v nichž není možné dané zboží koupit jinde. Podrobné informace najdete ve vládním usnesení.

Nemocnice

Vrací se zákaz návštěv pacientů na nemocničních odděleních akutní péče. Stále však platí některé výjimky, jako třeba návštěvy osob s omezenou svéprávností či dětských pacientů. Možná je také přítomnost třetí osoby při porodu.

Chaty a chalupy

Další omezení nastává u rekreace na chatách či chalupách. Na ty sice lidé můžou vyrazit i se svými rodinami, ale ne s lidmi, kteří do domácnosti nespadají. Vláda navíc doporučuje zůstat doma. Nadále platí zákaz vycházení s řadou výjimek včetně cest do práce či do přírody. Podrobné informace o omezení pohybu najdete v tomto vládním usnesení.

Autoškoly

Autoškoly i nadále fungují, ale jak instruktoři, tak žáci musí mít při jízdě v autě nasazené respirátory.

Antigenní testování

Na antigenní testování zdarma se nově budou moci lidé hlásit každé tři dny. Dosud byla nejnižší možná prodleva mezi dvěma testy pět dní.

Skiareály

Definitivní konec nastává u skiareálů. Nově nebudou moci lanovky a vleky využívat kromě lyžařů ani chodci. Výjimku mají složky integrovaného záchranného systému či kritická infrastruktura. Bližší informace najdete zde.

Doporučení k rodinným setkáním

Kabinet dále důrazně doporučuje nošení respirátorů bez výdechového ventilu třídy FFP2 nebo KN95 i doma, pokud k lidem zavítá širší rodina. Kromě toho vláda žádá občany, aby návštěvy příbuzných omezili.

Co se může ještě zpřísnit?

Vláda Andreje Babiše (ANO) uvažovala o dalších opatřeních, která ale nakonec nenařídila. Hovořilo se například o omezení pohybu osob na určitý rádius kolem bydliště nebo o povinném nošení respirátorů v obchodech či MHD. K těmto krokům se zatím nepřistoupilo. Jak ale varoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), pokud se situace nezlepší, bude se muset i k těmto poměrně drastickým krokům sáhnout.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

Musíme si dupnout, vztahy s Rusy se zhorší, ale nemůžeme s nimi přestat komunikovat. Bývalí ministři zahraničí Tomáš Petříček a Cyril Svoboda se shodují, že Česko by mělo kontaktovat spojence v Evropské unii nebo NATO. Reagovali tak na podezření, že Rusko stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Petříček přiznal, že jako šéf diplomacie o ruských aktivitách věděl. Podle dalšího exministra zahraničí Karla Schwarzenberga si „musíme dupnout“.

Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany, připustil Havlíček
Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa skončil. Rakev s ostatky byla uložena v kapli svatého Jiří

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice
Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken
Další články
reklama
reklama