Na přehlídce v Moskvě projel jediný tank. Čest zachraňoval stroj vyráběný i v Československu

Jen jeden jediný tank se projel Rudým náměstím v Moskvě během vojenské přehlídky při příležitosti Dne vítězství – výročí konce 2. světové války. Šlo o historický kus T-34, který se vyráběl také v Československu. Na tradiční akci přitom Rusové v minulých letech demonstrovali svou sílu mimo jiné i prezentací řady moderních obrněnců. Zajímavostí je, že přehlídka nakonec proběhla bez přeletu ruských stíhaček. Celou akci pro CNN Prima NEWS zhodnotili vojenští analytici Lukáš Visingr a Jiří Vojáček.

Že by se mohlo jednat o bojové vozidlo československé výroby, řekl CNN Prima NEWS vojenský analytik Lukáš Visingr. „Tanky T-34, které Rusové prezentují v posledních letech, získali z Laosu. A tam je nakoupili od nás. Rusové sice teoreticky mají T-34 spoustu na různých památnících a podobně, museli by je ale z nich sundat nebo dopravit z muzeí. Navíc mnoho z těch tanků už ani není funkčních, chybí jim motory,“ sdělil s tím, že nedokáže přesně určit, zda onen tank na Rudém náměstí byl původně z Československa, kde byl vyráběn v podniku ČKD.

Vojáček se oproti tomu domnívá, že jsme sledovali tank československé výroby. Dle jeho slov se obrněnec dá rozpoznat podle pojezdových kol. „Jsou úplně jiná než u tanků, které vyrobili v Sovětském svazu,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS Vojáček.

Informace, že se na moskevském Rudém náměstí projížděl osamocený tank československé výroby, se hovořilo i na Twitteru. „Je to vtipné, protože ten jediný tank na přehlídce byl československý. Československé T-34/85 jsou mnohem lepší než ty sovětské,“ popisoval uživatel s přezdívkou Praise The Steph.

Ubohost, nebo snaha neprovokovat?

Samotnou přehlídku Visingr označil za „ubohou“. „Kdyby Rusové raději nechali jen pěší vojáky bez techniky, tak by možná udělali lépe,“ komentoval podstatně nižší množství obrněnců i dalších vozidel vojenský analytik.

Na druhou stranu doplnil, že přehlídky v jiných ruských městech tak špatně nepůsobily a byly zajímavé. „V Rostově na Donu ukázali tank T-72 modernizovaný už na základě zkušeností z války na Ukrajině,“ zmínil Visingr. Pro CNN Prima NEWS dodal, že i v Moskvě byla k vidění nová vozidla, například typ VPK-Ural.

To Vojáček má za to, že důvodem, proč Kreml na Rudém náměstí neukázal svoji nejmodernější techniku a nedošlo na větší počty obrněnců, je snaha neprovokovat domácí obyvatelstvo. „Možná, že Putin a jeho lidé nechtějí občany dráždit. Rusové by si v takovém případě mohli říct: ‚Nejste schopní porazit Ukrajinu po rok a čtvrt, ale najednou jezdíte po Rudém náměstí s tanky’,“ řekl redakci expert.

Vojáček také zmínil, že Rusko v předešlých letech často na přehlídkách v Moskvě ukazovalo prototypy moderních tanků T-14 Armata a další výkvět ze stejnojmenného zbrojařského koncernu, ale už léta se na uvedení již zaplacených kusů techniky čeká. „V případě jejich prezentace by byla ukázka toho, co ruská armáda nemá, což by mohlo být trapné,“ pronesl.

Putin na poslední chvíli odvolal stíhačky

Německý deník Bild s odkazem na ruskou agenturu TASS během úterního dopoledne přišel s informací, že ruský prezident Vladimir Putin takřka na poslední chvíli zrušil plánovaný přelet stíhaček nad Rudým náměstí. „Ponížení pro ruskou armádu, Kreml a ruského diktátora Vladimira Putina,“ komentoval situaci list.

Podle Vojáčka stály za zrušením letecké části přehlídky bezpečnostní důvody. „Není vidět, že by v Moskvě pršelo, bylo silně oblačno nebo obecně panovalo ošklivé počasí,“ doplnil pro CNN Prima NEWS expert s tím, že ruská letadla i vrtulníky měly k dispozici skvělé podmínky pro přelet.

Dění na Rudém náměstí zaujalo agenturu Reuters, která připomněla, že v předešlých letech se na místě ukazovaly ty nejmodernější kusy tanků, navíc jich byly desítky.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle agentury TASS uvedl, že přehlídky se účastnilo více než 10 tisíc vojáků a objevilo se na ní přes 120 kusů vojenské techniky.

Tagy:
válka Vladimir Putin tank Moskva Laos Twitter Československo T-34 Ukrajina Sergej Šojgu Rusko Druhá světová válka Moskevský Kreml Sergej Kužugetovič Šojgu Lukáš Visingr Jiří Vojáček ruská invaze na Ukrajinu tank T-14 Armata