reklama

Měl překonat třináct tisíc kilometrů, teď chtějí úřady poštovního holuba utratit

Poštovní holub, který získal přízvisko Joe, údajně překonal třináct tisíc kilometrů dlouhou cestu z USA do Austrálie. Nyní mu ale hrozí smrt. Australské úřady chtějí holuba uspat kvůli možnému přenosu cizích nemocí na domácí ptactvo. Podle Američanů však holub pochází z Austrálie.

reklama

Joe se objevil 26. prosince na dvorku Kevina Celli-Birda žijícího v Melbourne. Holub se zatoulal 29. října během závodu poštovních holubů v americkém státě Oregon. Podle odborníků si část cesty zkrátil na nákladní lodi putující přes Tichý oceán. „Objevil se u nás na Boxing Day (pozn. red.: svátek v zemích Commonwealthu, připadá na 26. prosince). Na dvorku mám fontánu, tak se napil a umyl. Byl docela vyhublý, tak jsem mu venku nechal trochu drobků,“ popisuje Celli-Bird. Následně se mu podařilo oslabeného ptáka chytit a zjistil, že má na noze modrý kroužek. Podle něj holub pochází z Montgomery v Alabamě. Majitele se mu však kontaktovat nepodařilo.

Poté, co se zpráva o jeho neuvěřitelné cestě začala šířit médii, oslovila ve čtvrtek Celli-Birda australská vládní agentura odpovědná za prosazování karanténních zákonů a požádala ho, aby ptáka odchytil a donesl. „Tvrdí, že když je z Ameriky, může s sebou přinést nějaké ptačí nemoci,“ doplňuje Celli-Bird. „Chtěli vědět, jestli jim můžu pomoci. Řekl jsem jim, že už ho chytit nedokážu,“ vysvětluje Celli-Bird s tím, že holub od svého příletu značně zesílil.

Život holubovi však nakonec zřejmě zachrání tvrzení od zástupce Amerického svazu poštovních holubů. Sportovní ředitelka svazu Deaone Roberts dnes totiž uvedla, že kroužek, který má holub na své noze, je falešný. Jeho číslo totiž patří holubovi se zcela jiným vzhledem. „Ten kroužek v Austrálii je podvrh. Rozhodně pochází z Austrálie a ne z USA,“ prohlásila Roberts. „Toho holuba zabíjet nemusejí,“ dodala a upozornila na to, že falešné kroužky se objevují stále častěji. K případu se vyjádřili i členové vlády. Předseda vlády Michael McCormack uvedl, že pokud skutečně jde o narušení biosecurity státu, nebudou mít úřady s holubem slitování. Oproti tomu ministr zdravotnictví státu Victoria, kde se Joe usadil, požádal federální vládu, aby ho ušetřila.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek
Rozhovor

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl
Rozhovor

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Očkujte se, stihl vyzvat miliony fanoušků. Pak slavný youtuber covidu podlehl

Proslavil se vytvořenými sériemi skriptových videí ze hry Minecraft, na Youtube ho sledovalo více než 1,5 milionu odběratelů. Americký 36letý youtuber Brandon Ashur však podlehl komplikacím spojeným s nemocí COVID-19. Své sledující o svém zdravotním stavu pravidelně informoval na sociálních sítích. „Doufám, že to přežiju,“ psal pod fotografie z nemocnice. Nakonec všechny žádal o jediné: „Prosím, očkujte se, tohle nechcete.“

Řidiči, pozor. Běžný lék na úzkost vás může připravit o řidičák kvůli drogám

Běžně používaný lék Trittico, který lékaři předepisují na stavy úzkosti, může vyvolat falešně pozitivní výsledek testu na drogy. Policie přitom při kontrole v takovém případě nemusí brát ohled ani na potvrzení od lékaře a může na místě zabavit řidičský průkaz do doby, než jsou k dispozici výsledky krevních testů. Na ty se ale čeká i několik týdnů.

Podmínky pro cestování se od pondělí opět mění. Které země se přesouvají do červené?

Ministerstvo zdravotnictví na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy COVID-19. Ten začne platit od pondělí 20. září. Do červené kategorie se přesune Lotyšsko, San Marino a Rumunsko. Oranžová kategorie se rozroste o Island a Portugalsko, včetně Azorských ostrovů. Naopak Slovinsko bude tmavě červené.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama