reklama

Měl překonat třináct tisíc kilometrů, teď chtějí úřady poštovního holuba utratit

Holub Joe se objevil v Melbourne 26. prosince.

Poštovní holub, který získal přízvisko Joe, údajně překonal třináct tisíc kilometrů dlouhou cestu z USA do Austrálie. Nyní mu ale hrozí smrt. Australské úřady chtějí holuba uspat kvůli možnému přenosu cizích nemocí na domácí ptactvo. Podle Američanů však holub pochází z Austrálie.

reklama

Joe se objevil 26. prosince na dvorku Kevina Celli-Birda žijícího v Melbourne. Holub se zatoulal 29. října během závodu poštovních holubů v americkém státě Oregon. Podle odborníků si část cesty zkrátil na nákladní lodi putující přes Tichý oceán. „Objevil se u nás na Boxing Day (pozn. red.: svátek v zemích Commonwealthu, připadá na 26. prosince). Na dvorku mám fontánu, tak se napil a umyl. Byl docela vyhublý, tak jsem mu venku nechal trochu drobků,“ popisuje Celli-Bird. Následně se mu podařilo oslabeného ptáka chytit a zjistil, že má na noze modrý kroužek. Podle něj holub pochází z Montgomery v Alabamě. Majitele se mu však kontaktovat nepodařilo.

Joe získal své jméno po novém prezidentovi USA.
Joe získal své jméno po novém prezidentovi USA.
Zdroj: AP

Poté, co se zpráva o jeho neuvěřitelné cestě začala šířit médii, oslovila ve čtvrtek Celli-Birda australská vládní agentura odpovědná za prosazování karanténních zákonů a požádala ho, aby ptáka odchytil a donesl. „Tvrdí, že když je z Ameriky, může s sebou přinést nějaké ptačí nemoci,“ doplňuje Celli-Bird. „Chtěli vědět, jestli jim můžu pomoci. Řekl jsem jim, že už ho chytit nedokážu,“ vysvětluje Celli-Bird s tím, že holub od svého příletu značně zesílil.

Holub, kterému kroužek patří, vypadá jinak než Joe.
Holub, kterému kroužek patří, vypadá jinak než Joe.
Zdroj: wikipedia commons - volné dílo

Život holubovi však nakonec zřejmě zachrání tvrzení od zástupce Amerického svazu poštovních holubů. Sportovní ředitelka svazu Deaone Roberts dnes totiž uvedla, že kroužek, který má holub na své noze, je falešný. Jeho číslo totiž patří holubovi se zcela jiným vzhledem. „Ten kroužek v Austrálii je podvrh. Rozhodně pochází z Austrálie a ne z USA,“ prohlásila Roberts. „Toho holuba zabíjet nemusejí,“ dodala a upozornila na to, že falešné kroužky se objevují stále častěji. K případu se vyjádřili i členové vlády. Předseda vlády Michael McCormack uvedl, že pokud skutečně jde o narušení biosecurity státu, nebudou mít úřady s holubem slitování. Oproti tomu ministr zdravotnictví státu Victoria, kde se Joe usadil, požádal federální vládu, aby ho ušetřila.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Už několik let se jeden ze synů režiséra Ladislava Smoljaka domáhá autorských práv a z nich pramenících odměn za svého zesnulého otce. Vede několik soudních sporů, kde proti němu častokrát stojí Zdeněk Svěrák, který s jeho tatínkem dlouhá léta spolupracoval a založil s ním divadlo Járy Cimrmana. Dřív byli skoro jako rodina, dnes si nemohou přijít na jméno. Svůj boj ovšem vede Filip Smoljak sám, jeho sourozenci od něj dali ruce pryč.

Jurečka odsoudil výhrůžky Babišovi. I mě chtěli podříznout jako ovci, popsal exministr
Přibylo přes devět tisíc nakažených. Jde o třetí nejvyšší víkendový nárůst
Revoluce v očkování se zatím nekoná. Vakcíny přitom nechybí, jen se nestačí vyočkovat
reklama
reklama
Práce na prvním vesmírném hotelu začnou v roce 2025. Najdete v něm bar i lázně

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan
Další články
reklama
reklama