reklama

První český holubí azyl se stará o nemocné i hendikepované ptáky

Všechno začalo úplnou náhodou. Na azylovou farmu Jarikhanda se dovolala paní s prosbou o pomoc. Jenže tentokrát nešlo o zástupce hospodářských zvířat, kterým se na farmě věnují. Jednalo se o holuba Olivera se zlomeným křídlem, ze kterého se později vyklubala Olinka. A tak se začala psát cesta Venduly Hlavové k azylu Holubí srdce.

reklama

Když Vendula Hlavová hledala místo, kde by Olince pomohli, zjistila, že nic zaměřené přímo na holuby v Česku ještě není. „Tak jsme se do toho pustili sami,“ vypráví ve videu nad článkem Vendula, která každé ráno začíná doplněním zrní, výměnou vody a úklidem ve voliéře. Pokud má zrovna v péči nějakého „čerstvého“ pacienta, nechybí ani podávání prášků.

Dobré zprávy vespolek! 😍 (Taky jednou konečně. 🙏) Polský pošťak ze Žatce včera vyletěl! ❤ Zatím se zdržuje ještě v...

Posted by Holubí srdce on Sunday, August 23, 2020

Cesta ke zřízení takového azylu ale nebyla jednoduchá. Například pobyt několika holubů pohromadě vedl zákonitě ke snášení vajíček, což by znamenalo postupné rozmnožování azylantů. S tím si ale Vendula poradila. „Našla jsem skvělou skupinu záchranářů z Ameriky, kteří už to dělají 20 let. Doporučili nám, abychom si sehnali obyčejná plastová vajíčka. Jakmile nakladou obě vajíčka, tak je měníme za falešné, na kterých pak 3 týdny sedí,“ popisuje Vendula. Na to, jak taková výměna vajíček vypadá, se můžete sami podívat ve videu nad článkem.

Překládala jsem knihu o ptácích (Genialita ptáků), kde se holubům autorka hodně věnovala. Je neuvěřitelné, čeho jsou holubi schopní – např. poštovní holubi a to, jak se dokážou dostat domů. Nemyslím si, že jsou to hloupá zvířata.

Vendule dávají za pravdu i vědci z Univerzity v Iowě, kteří holubům ukázali 128 černobílých fotografií různých předmětů spadajících do 16 kategorií: dítě, lahev, koláč, auto, sušenka, pes, kachna, ryba, květina, klobouk, klíč, tužka, telefon, letadlo, bota a strom. Holubi pak museli klovnout do jednoho ze dvou rozdílných symbolů (jeden určoval správnou kategorii fotky, druhý byl náhodný). Nejen, že holubi v tomto úkolu uspěli, ale dokázali tuto dovednost převést i na čtyři nové fotografie patřící do každé ze šestnácti kategorií.

Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro vašeho chlupáče na celý život.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama