reklama

První český holubí azyl se stará o nemocné i hendikepované ptáky

Všechno začalo úplnou náhodou. Na azylovou farmu Jarikhanda se dovolala paní s prosbou o pomoc. Jenže tentokrát nešlo o zástupce hospodářských zvířat, kterým se na farmě věnují. Jednalo se o holuba Olivera se zlomeným křídlem, ze kterého se později vyklubala Olinka. A tak se začala psát cesta Venduly Hlavové k azylu Holubí srdce.

reklama

Když Vendula Hlavová hledala místo, kde by Olince pomohli, zjistila, že nic zaměřené přímo na holuby v Česku ještě není. „Tak jsme se do toho pustili sami,“ vypráví ve videu nad článkem Vendula, která každé ráno začíná doplněním zrní, výměnou vody a úklidem ve voliéře. Pokud má zrovna v péči nějakého „čerstvého“ pacienta, nechybí ani podávání prášků.

Cesta ke zřízení takového azylu ale nebyla jednoduchá. Například pobyt několika holubů pohromadě vedl zákonitě ke snášení vajíček, což by znamenalo postupné rozmnožování azylantů. S tím si ale Vendula poradila. „Našla jsem skvělou skupinu záchranářů z Ameriky, kteří už to dělají 20 let. Doporučili nám, abychom si sehnali obyčejná plastová vajíčka. Jakmile nakladou obě vajíčka, tak je měníme za falešné, na kterých pak 3 týdny sedí,“ popisuje Vendula. Na to, jak taková výměna vajíček vypadá, se můžete sami podívat ve videu nad článkem.

Překládala jsem knihu o ptácích (Genialita ptáků), kde se holubům autorka hodně věnovala. Je neuvěřitelné, čeho jsou holubi schopní – např. poštovní holubi a to, jak se dokážou dostat domů. Nemyslím si, že jsou to hloupá zvířata.

Vendule dávají za pravdu i vědci z Univerzity v Iowě, kteří holubům ukázali 128 černobílých fotografií různých předmětů spadajících do 16 kategorií: dítě, lahev, koláč, auto, sušenka, pes, kachna, ryba, květina, klobouk, klíč, tužka, telefon, letadlo, bota a strom. Holubi pak museli klovnout do jednoho ze dvou rozdílných symbolů (jeden určoval správnou kategorii fotky, druhý byl náhodný). Nejen, že holubi v tomto úkolu uspěli, ale dokázali tuto dovednost převést i na čtyři nové fotografie patřící do každé ze šestnácti kategorií.

Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro vašeho chlupáče na celý život.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek bude na svůj post ve straně rezignovat. CNN Prima NEWS to potvrdil důvěryhodný zdroj ze Sněmovny. K rezignaci Faltýnka vyzval šéf hnutí a premiér Andrej Babiš poté, co se Faltýnek sešel ve středu večer v restauraci na Vyšehradě s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). Ten má na svůj post podle výzvy Babiše rezignovat také.

reklama
Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová
reklama
reklama
Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Další články
reklama
reklama