Překvapení v Británii: Tradiční světla zažehla Alžběta II. Forejt vysvětlil jejich význam

Světlo u nádvoří windsorského hradu rozsvítila ve čtvrtek večer samotná královna Alžběta II.

360°: Alžběta II. 70 let na trůnu (602)

V Londýně začaly čtyřdenní oslavy 70 let vlády britské královny Alžběty II. Platinové jubileum si ostrované připomínají řadou ceremoniálů i kulturních akcí. Mezi ně patří také symbolické zažehnutí takzvaných vater. Světla u nádvoří windsorského hradu rozsvítila ve čtvrtek večer samotná 96letá královna. Bývalý šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mimo jiné vysvětlil smysl této tradice.

Vatry neboli signální ohně ve čtvrtek večer svítily po celém Commonwealth, a to na počest 70. výročí od korunovace královny Alžběty II. Ta poněkud překvapivě zažehla světlo z nádvoří hradu Windsor. Učinila tak zmáčknutím speciálního tlačítka, které rozsvítilo slavnostní strom až v Londýně.

„Bylo to překvapivé. Padla totiž věta, že bude přítomen člen královské rodiny. Z toho se zdálo, že královna bude spíše před Buckinghamským palácem,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Jindřich Forejt. Poté vysvětlil symboliku této dávné tradice.

„Vatry na výškových místech byly vnímány jako signály. To slovo – v angličtině beacon – má ještě druhý význam. V případě člověka je považován za vzor. Alžbětu II. tedy lze považovat za pochodeň pro všechny obyvatele Commonwealthu. Ohně na počest panovníka se začaly objevovat za královny Viktorie,“ uvedl.

Překvapen byl rovněž z toho, že královna rozsvítila světla bez přítomnosti svého syna prince Charlese. Velkolepé oslavy čtvrtkem teprve započaly. Trvat budou až do neděle.

Po tuto dobu se budou moderátoři CNN Prima NEWS po celý den propojovat s kolegy v Británii a přinášet aktuální informace a zajímavosti. Během nejzásadnějších oslav a událostí nabídne CNN Prima NEWS rozhovory s řadou zajímavých hostů a exkluzivní reportáže z míst, kde se bude pohybovat královská rodina.

Již v pátek se uskuteční mše díkůvzdání v katedrále svatého Pavla. Sama královna se ale bohoslužby nezúčastní, oznámil Buckinghamský palác.

Tagy: