Prezident Pavel jmenoval nové ústavní soudce. Celkem prosadil již sedm nominantů

Prezident Petr Pavel v úterý odpoledne na Pražském hradě jmenoval dva nové ústavní soudce: advokátku Lucii Dolanskou Bányaiovou a soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Zdeňka Kühna. Pavel tak dosud jmenoval soudci Ústavního soudu (ÚS) sedm svých nominantů.

Senát dvojitou kandidaturu schválil minulý týden, předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS) se zúčastnil úterního jmenování. Prezident už dříve navrhl na ústavního soudce také advokáta Milana Hulmáka, jeho nominaci Senát posoudí 24. ledna.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Konec sporných přesčasů v nemocnicích. Prezident Pavel udělal tečku za kontroverzní novelou

Padesátiletý Kühn je profesorem na katedře teorie práva a právních učení Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Zhruba 15 let je soudcem NSS. Od roku 2007 je též ad hoc soudcem u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Kühn se v minulosti také podílel na činnosti Legislativní rady vlády, byl poslaneckým asistentem i asistentem soudce ÚS.

Devětačtyřicetiletá Dolanská Bányaiová působí jako advokátka zhruba 20 let, svoji praxi zaměřuje především na zastupování klientů v soudních a rozhodčích řízeních, na soutěžní právo, mezinárodní soukromé právo a evropské právo.

Pavel předtím jmenoval Josefa Baxu, který se stal předsedou ÚS, jeho novou místopředsedkyni Kateřinu Ronovskou, a dále Jana Wintra, Danielu Zemanovou a Veroniku Křesťanovou. V létě senátní výbory i Senát jako celek souhlasily se jmenováním soudce Roberta Fremra, který se až následně nominace vzdal po zveřejnění dalších informací o jeho rozhodování za komunistické éry. Kromě něj neuspěl soudce Pavel Simon, který jako zatím jediný z Pavlových kandidátů nezískal podporu Senátu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pavlův poradce Kolář nebude mít prověrku od NBÚ. Nepotřebuje ji, tvrdí Hrad

Tagy:
Ústavní soud Petr Pavel soud jmenování soudce ústavní soud Senát Parlamentu ČR Ústavní soud České republiky