Prezident Zeman jmenoval v Lánech ministrem zdravotnictví Romana Prymulu

Prezident Miloš Zeman dnes odvolal z funkce ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Na jeho místo zároveň na zámku v Lánech jmenoval vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO). Rezignaci na funkci Vojtěch oznámil dnes ráno. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se na ní spolu dohodli v pátek. S prezidentem záležitost předseda vlády projednal v neděli.

Zeman si Prymulu pozval do zámku v Lánech, kde se rehabilituje po zlomenině ruky, na dnešní 14:00. Na post ministra ho jmenoval po asi půlhodinové schůzce v Masarykově pracovně. „Nedovedu si představit nikoho kompetentnějšího, který by stál v čele boje proti druhé vlně pandemie,“ řekl Zeman Prymulovi po jmenování. Vím, jak skvěle jste obstál, když jste bojoval s první vlnou. A plně věřím, že stejně tak obstojíte i nyní ve velice a velice složité situaci. Dovolte mi, abych vám ve vaší práci popřál mnoho úspěchů a mnoho štěstí,“ dodal prezident. Oproti minulosti kvůli zranění absolvoval jmenování v sedě.

Jmenování Romana Prymuly ministrem zdravotnictví České republiky, OVTV, Zámek Lány, pondělí 21. září 2020

Posted by Miloš Zeman - prezident České republiky on Monday, September 21, 2020

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymulu. Na Twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident uvedl, že si nedovede představit v čele ministerstva zdravotnictví při boji proti druhé vlně koronaviru nikoho kompetentnějšího než Prymulu.

Roman Prymula od roku 2017 pracoval jako náměstek ministra zdravotnictví. Stal se jím za ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD), místo bylo více než rok neobsazené. Předtím bývalý ředitel královéhradecké fakultní nemocnice působil na ministerstvu jako poradce. Z postu náměstka ministra zdravotnictví musel odejít kvůli chybějící zdravotní prověrce. Tu jako ministr podle zákona potřebovat nebude.

Babiš práci Vojtěcha ocenil

Babiš řekl, že změnu na postu ministra se Zemanem předjednal o víkendu. Večer přednese v souvislosti s koronavirovou situací televizní projev. Vojtěcha ocenil za jeho práci a boj proti nemoci COVID-19 v první jarní vlně.

Premiér po Vojtěchově oznámení rezignace na Twitteru za jeho práci v čele ministerstva zdravotnictví poděkoval. Udělal podle něj víc práce než většina jeho předchůdců a boj s první vlnou koronavirové epidemie zvládl podle Babiše neuvěřitelně. Kdyby veškerou svou energii nemusel Vojtěch vynaložit na boj s koronavirem, jednou by se na něj vzpomínalo jako na nejlepšího ministra zdravotnictví, soudí premiér. Dříve Vojtěcha a jeho ministerstvo několikrát kritizoval.

Tagy: