reklama

Setkání prezidentů V4: Zeman jako jediný neměl roušku, v projevu připomněl Havla

Prezident Miloš Zeman po více než roce vyrazil na zahraniční návštěvu. Účastní se jednání zemí visegrádské čtyřky (V4) v Polsku. V projevu mimo jiné připomněl význam bývalého prezidenta Václava Havla pro založení této skupiny středoevropských zemí. Během přivítání, které proběhlo venku, Zeman neměl na rozdíl od ostatních hlav států nasazenou roušku.

reklama

Summit se koná v prezidentské rezidenci na Helské kose v Polsku a začal oficiálním uvítáním s vojenskými poctami. Polská hlava státu Andrzej Duda kromě Zemana přivítala také slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou a maďarského prezidenta Jánose Ádera.

Přivítání proběhlo venku a Zeman jako jediný z prezidentů neměl nasazenou roušku. Kvůli dlouhodobým zdravotním problémům, se kterými se česká hlava státu potýká, byl poté ochrankou odveden k přistavenému golfovému vozíku.

Zeman měl vevnitř roušku nasazenou

Ačkoliv Zeman venku roušku nasazenou neměl, podle zveřejněných fotografiích na Twitteru mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka lze vidět, že česká hlava státu ji při prvním plenárním jednání již nasazenou má.

Podle Ovčáčkova Twitteru Zeman v úvodu svého vystoupení poukázal na významnou úlohu Václava Havla při založení tohoto uskupení. Na společné politické spolupráci se totiž 15. února 1991 dohodli tehdejší prezidenti Československa a Polska Václav Havel a Lech Walesa a maďarský premiér József Antall v severomaďarském Visegrádu.

„Prezident republiky Miloš Zeman ve svém projevu zdůraznil prvek solidarity a přátelství v rámci Visegrádské čtyřky. Poukázal například na to, že se opakovaně zastal Polska a Maďarska, tedy zemí, které soustavně čelí nepodloženým útokům,“ napsal Ovčáček. Vlády ve Varšavě a Budapešti jsou už několik let terčem kritiky ze strany Evropské unie i jiných mezinárodních organizací kvůli údajnému narušování principů nezávislosti justice, podkopávání práce nezávislých médií nebo nevládních organizací.

V úterý dopoledne se Zeman také prostřednictvím videokonference zúčastnil jednání zástupců střední a východní Evropy s Čínou. Podle agentury Bloomberg na něm čínský prezident Si Ťin-pching řekl, že jeho země je připravena státům střední a východní Evropy poskytnout vakcíny proti koronaviru.

Celkem jsou naplánována tři společná zasedání V4, při kterých se bude řešit energetická bezpečnost a otázky klimatu, ekonomické zotavení z pandemie a 30. výročí vzniku skupiny.

Pro Zemana je cesta do Polska první zahraniční návštěvou po více než roce, předchozí byly kvůli pandemii zrušeny.

K tématu

Tagy: Miloš Zeman rouška Andrzej Duda Visegrádská čtyřka summit prezidenti

Další hlavní zprávy

Partie

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Miloš Zeman je přesvědčen, že za současný stav epidemie nikdo konkrétní nemůže. Připustil sice, že vláda dělala chyby, ale těch by se podle něj dopustil každý. Kabinet prý několikrát podlehl tlaku veřejnosti, opozice, ale i některých odborníků. „A to už ani nemluvím o takových zrůdných pseudoodbornících, jako je paní Soňa Peková, která nám vykládala, že covid vychcípá v létě,“ řekl prezident republiky v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. A zmínil také své plány s Romanem Prymulou či jak potrestal svého kancléře za sledování fotbalu na stadionu Slavie.

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Nový den: Jak rok s koronavirem hodnotí biolog Flegr a stomatolog Šmucler

Sledujte ŽIVĚ Nový den: Jak rok s koronavirem hodnotí biolog Flegr a stomatolog Šmucler

V pondělí 1. března to bude rok, co se Česká republika potýká s koronavirovou pandemií. V pořadu Nový den ve speciálním vysílání zhodnotí posledních 12 měsíců molekulární biolog Jaroslav Flegr nebo stomatolog Roman Šmucler. Hostem bude i krizový manažer pražské záchranné služby Ondřej Šedivka, který byl během první vlny u převozu Čechů vracejících se z Wu-chanu.

Registr očkování se nově otevírá lidem nad sedmdesát let. Prioritu má vyšší věk
Kratší pracovní týden podle Maláčové: Lidem vezme práci i část mezd, tvrdí experti
Chilský solární tygr cení zuby. Nastupující energetická velmoc má i českou stopu
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš
Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska
Jak se starat o respirátor? Na sterilizaci v troubě a mrazáku se odborníci neshodnou
Další články
reklama
reklama