Pozor na falešné slevy. Expert prozradil, jak při nákupu na Vánoce ušetřit až 50 procent

Letos budou chudší Vánoce. Až dvě pětiny Čechů utratí za dárky méně než loni

Jak ušetřit na vánočních dárcích?

Ušetřit za dárky až polovinu rozpočtu? Jde to. Za elektroniku, oblečení nebo hračky pro děti totiž můžete zaplatit mnohem méně, než kolik byste si na první pohled mohli myslet.

Ani rostoucí inflace nebo alarmující ceny za energie neodradí Čechy od předvánočních nákupů. V průměru chtějí utratit víc než 13 tisíc korun, což je o tisícovku víc než loni. Přesto bude jejich radost menší. „Aby mohli mít stejně bohaté Vánoce jako v loňském roce, museli by si připlatit průměrně 2 400 korun,“ uvedl ekonom Štěpán Křeček.

„Dohromady tak deset až dvacet tisíc,“ popsal kolik utratí za vánoční dárky jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Dvacet tisíc, už mám nakoupeno. Máme dva nové synovce, tak je to náročnější, člověk chce utratit víc peněz,“ dodal další dotazovaný.

Podle expertů by si lidé měli dát pozor hlavně na to, aby nenaletěli na falešnou slevu. Na obchodníky se dá vyzrát jednoduše. Stačí si ceny porovnat s ostatními prodejci. „Díky dodržování lehkého principu můžete ušetřit až padesát procent,“ sdělil obchodní ředitel srovnávače cen Heureka.cz Michal Vodák.

I o letošních Vánocích budou Češi nejvíce utrácet za elektroniku a dárky, jako jsou ponožky a pyžama. V plánu mají kupovat také poukazy. „Letos to budou měkké dárky,“ řekl jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Hračky pro vnuky, kaviár a třeba šampaňský a drobnosti pro rodinu,“ dodal další dotazovaný. Velkou položku vánočních nákupů tvoří zejména hračky pro děti. „Nejprodávanější položkou pro nejmenší bude tradičně lego,“ řekla ředitelka hračkářství Hamleys Jana Vychodilová.

V případě nakupování přes e-shopy je dle expertů potřeba také uhlídat, komu dáváte své osobní údaje. O ty můžete přijít, když například kliknete na podvodné odkazy. Taková nepozornost může při nakupování vánočních dárků přijít draho.

Tagy: