Při pomstě partnerovi by Jana zabila jen syna. Expert popsal zoufalý čin v Krkonoších

Co dohnalo 40letou Janu k vraždě tříletého syna Adámka a následné sebevraždě? Tuto otázku si pokládají tisíce lidí, kteří si nedokáží její čin vysvětlit. Forenzní psycholog Karel Netík v pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiblížil, zda se mohlo jednat o pomstu partnerovi, čin z deprese nebo zkratkovité jednání.

Pátrání po matce a jejím tříletém synovi skončilo tragicky. Dvojici našli záchranáři v Krkonoších bez známek života. Poslední informace policistů však celé Česko šokovaly: žena měla svého syna uškrtit a následně se sama oběsit. Netík popsal, co člověka k takovému jednání může vést.

„Výklady jsou dva. Jeden je, že měl dotyčný nějakou duševní chorobu nebo psychický problém. Na internetu jsem četl, že žena údajně propadla depresi a na základě toho se rozhodla zabít sebe a vzít s sebou i své dítě. Tomuto jevu říkáme rozšířená sebevražda,“ vysvětlil. Druhý výklad bere v potaz zkratkovité jednání v těžké stresové situaci.

„Tedy, že žena nevěděla, jak jinak svou situaci řešit. To je jednání, které není podmíněno duševní chorobou. Také ale mohlo jít o něco úplně jiného. Na místě činu jsem nebyl, nemám jinou indicii než informace z internetu,“ podotkl. Někteří lidé si kladou otázku, zda se mohlo jednat o pomstu partnerovi. To si však Netík nemyslí.

„Pomstu partnerovi známe už z antické literatury. V takovém případě by však zabila jen dítě, a ne sebe. Takže možná nešlo o pomstu, ale o zkratkovité jednání,“ dodal a popsal, co takovou situaci může vyvolat. „Například obava, že přijde o syna. Hovoří se o rodinných sporech a problémech. Četl jsem, že měla odevzdat syna do péče partnera. To pro ni mohlo být tak neúnosné, že se rozhodla zabít sebe i syna,“ uvedl.

To, že takto tragická situace s nejhoršími následky může nastat, se podle Netíka u takového jednání nedá dopředu vypozorovat. „Naopak rozšířenou sebevraždu, kdy je příčinou deprese u rodiče, který s sebou bere i dítě, protože ho nechce vystavovat tomuto ošklivému světu, by teoreticky poznat šlo,“ doplnil.

Právě tohoto činu, kdy se rodič rozhodne ukonči svůj život spolu se svým dítětem, jsou Češi svědky v poslední době poměrně často. Podle Netíka se tak může jednat o nápodobu jednání. „V určitém období se může objevit zvýšení počet rozšířených sebevražd, protože je to jedno z řešení, jak situaci vyřešit,“ uzavřel.

Tagy: