CNN Prima News deprese

deprese

Výpis příspěvků ke štítku „deprese“

Úzkost a deprese sužují i mladé: Expertka varuje před „samoléčbou“. Jak stavy rozlišit?

Snížení energie a motivace, pocit prázdnoty a beznaděje, pokleslá nálada, myšlenky na sebevraždu. Deprese je závažným duševním onemocněním, které výrazně ovlivňuje každodenní činnosti člověka. Podle Světové zdravotnické organizace jí na celém světě trpí více než 280 milionů lidí. A stále častěji se začíná objevovat i u dětí a dospívajících. Roste také podíl těch, které trápí úzkostné poruchy. Jak od sebe jednotlivá onemocnění rozlišit, jak vypadá prevence a na co si v léčbě dát pozor? To přibližují odborníci.

Vémola musel do přestřelky, říká jeho přemožitel Pirát. Zmínil Terminátorův problém i další cíl

Má za sebou neuvěřitelný životní příběh. Vyrůstal v rodině otce-tyrana, který své tři děti a manželku pravidelně bil a psychicky mučil. Zažíval v té době navíc neuvěřitelnou chudobu, kdy si s rodinou rozdělovali krajíc chleba. To vše už vzal čas. Samuel „Pirát“ Krištofič je už několik let přední hvězdou tuzemského MMA a v pátek večer na turnaji Oktagon 51 dokonce knockoutoval Karlose Vémolu. „Vytrval jsem, vydržel to a Bůh mi to vrátil,“ říká přemožitel Terminátora.

4 z 10 deváťáků v ČR trpí těžkou depresí. Ke změně má pomoci fond Twisten Foundation, věří SAZKA

Konec roku je už tradičně dobou dobrých skutků. A nejméně jeden takový si na své konto připsala i společnost SAZKA, která zorganizovala dosud největší charitativní esportovou akci u nás, No Rivals. Ta v chodovské PLAYzone Aréně zaznamenala nevídaný úspěch, když dárci přispěli téměř dva miliony korun. Sázkařská jednička na českém trhu přitom přidala dalších 1 250 000 Kč a celkovou sumu, přesně 3 111 492 Kč, odeslala nadačnímu fondu Twisten Foundation, která se věnuje prevenci, osvětě a celkové pomoci mladistvým v duševních nesnázích.

Mám vás rád, zamával a skočil. Dokument o smrti 15letého Romana odkrývá další smutné detaily

Předtím, než skočil ze střechy školy, se 15letý Roman přišel do třídy rozloučit se svými spolužáky. „Měl jsem vás rád,“ měl říci. Poslední slova kamarádům, rozhovor s otcem těsně před sebevraždou nebo to, jak žák deváté třídy prožíval ponižování od spolužaček. To a mnohem více odhalil reportér televize JOJ Rasťo Striško při natáčení dokumentu, který tragédii v Parchovanech na Slovensku rozebírá do podrobností. Vedení školy ani její zřizovatel nabízený prostor k vyjádření nevyužili.

Talentovaný hráč si vzal život kvůli depresím. Karlova rodina založila fond na pomoc mladým

Byl talentovaným hráčem. Karel Ašenbrener pod přezdívkou Twisten válel v počítačové hře Valorant. Jenže vedle toho bojoval s depresemi a letos v červnu si vzal život. Tragický čin motivoval jeho rodinu v čele s maminkou Ivanou a otcem Karlem k založení nadačního fondu Twisten Foundation. „Chceme přetavit bolest v něco smysluplného,“ uvedla Ivana Ašenbrenerová.

Deprese, únava a potíže s pamětí. Následky covidu mohou trvat i několik let, varují experti

Pacienti s onemocněním COVID-19 už neplní nemocnice tak, jako v minulé sezóně. Řada případů má mírnější průběh, který se zas tolik neliší od chřipky. Na rozdíl od ní se ale po onemocnění covidem mohou lidé dlouhodobě potýkat s komplikacemi známými pod označením postcovidový syndrom. Týkat se mohou každého, kdo se nakazil covidem bez ohledu na průběh nemoci, a trvat i několik let. Co vše může být následkem prodělaného onemocnění?

Skutky, které prospívají zdraví. Vědci odhalili, jaký vliv má laskavost na psychiku člověka

Téma psychického zdraví, ať už dětí, nebo dospělých, se v Česku řeší zejména na podzim. Ze studie Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) vyplynulo, že třetina deváťáků projevuje příznaky středně těžké až těžké úzkosti, 40 procent z nich vykazuje příznaky deprese. Pomoci jim nemusejí jen odborníci či předepsané medikamenty, ale i pouhá laskavost. Jak zjistili psychologové ze státní univerzity v Ohiu, konání dobrých skutků snižuje deprese, úzkosti a naopak zvyšuje spokojenost v životě.

Přemýšlí vaše dítě o sebevraždě? Expert popsal, jaké kroky tragédii předcházejí

Sebevražda je druhou nejčastější příčinou úmrtí dětí a mladistvých, a to hned po autonehodách. Čím si jedinec před tím, než si dobrovolně sáhne na život, prochází? A proč dnešní generace mladých tak často uvažuje o sebevraždě? Odpovědi na zásadní otázky hledal první díl podcastu GENERACE DEPRESE, který moderovala Terezie Tománková. Jedním z hostů byl i Jiří Horáček, přednosta Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. LF UK a vedoucí Centra pokročilých studií mozku a vědomí Národního ústavu duševního zdraví.

Řezání, pálení i sebevraždy: České děti se topí v pandemii deprese. V čem selhávají rodiče?

Každé čtvrté dítě se potýká s depresí či alespoň s jejími příznaky. A dokonce každé třetí dítě trpí úzkostmi. Současná generace je smutná, psychicky nestabilní, sebevražda je druhou nejčastější příčinou úmrtí u dětí a mladistvých – hned po autonehodách. Co mají vlastně dělat rodiče? A jak to poznat na svých dětech? Čeho se vyvarovat? Odpovědi na zásadní otázky se bude snažit přinést první díl podcastu GENERACE DEPRESE, který moderuje Terezie Tománková.