
Věrná gurua Járy učí na střední škole v Liberci. Ředitel ihned zakročil, promluvili i studenti
„Tohle je nejkrásnější období života. Užívej si ho co nejvíc.“ Přesně to slýchává řada maminek po narození dítěte. První týdny po porodu ale většinou idylické nebývají. Až 80 procent žen zažívá pocity smutku a úzkosti, trpí podrážděností a náhlými změnami nálad. Poporodní splín, známý jako „baby blues“, navíc u všech žen sám neodezní – u každé páté přeroste ve vážnější duševní obtíže. Novopečené maminky by proto neměly psychické problémy podceňovat a měly by si říct včas o pomoc.
Potvrzeno – léky finasterid a dutasterid, které užívají hlavně muži na léčbu alopecie, tedy vypadávání vlasů, respektive prostaty, mohou vyvolávat myšlenky na sebevraždu. Vyplynulo to z celoevropského přehodnocení údajů o léčivých přípravcích, které provedl Farmakovigilanční výbor pro posuzování rizik léčivých přípravků (PRAC). Informace na svém webu zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Až třetina Čechů pociťuje symptomy deprese či úzkosti, stále častěji se navíc týkají i dětí. Přesto se o těchto potížích mnohdy hovoří jen šeptem a stále je obestírá řada mýtů, které problémy často bagatelizují. V čem se ty nejčastější liší od reality? To přiblížil psychiatr Kryštof Kantor.
Nadváha a obezita výrazně ovlivňují kvalitu života a přinášejí řadu zdravotních komplikací – od kardiometabolických onemocnění po mechanické potíže, jako jsou bolesti kloubů, páteře či spánková apnoe. Neméně závažné jsou i psychické dopady, mezi nimiž dominují deprese a úzkosti. Mnozí Češi se opakovaně snaží zhubnout, často bez úspěchu, a hledají nové metody, jak se nadbytečných kilogramů zbavit. Jsou však moderní trendy v hubnutí skutečně bezpečné a účinné? Odborný pohled na tuto problematiku nabídl v pořadu Ptejte se doktora MUDr. Jakub Mitro, praktický lékař, který provozuje i obezitologickou poradnu.
Na první pohled se může zdát, že jim nic neschází. Ve skutečnosti jsou však tzv. skleněné děti – sourozenci osob s postižením – od raného věku vystaveny, často nezáměrně, neviditelné tíze odpovědnosti. Toto téma zpracovává dokumentární snímek Ta druhá, který bude od 20. března k vidění v českých kinech. Tvůrci filmu iniciovali pro české prostředí průlomový výzkum, který vznikl pod záštitou Katedry sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a organizace NAUTIS. Ten odhaluje hluboký psychický dopad, jenž má tato situace na životy zdravých sourozenců.
Třetí pondělí v lednu je známé také jako Blue Monday, údajně nejdepresivnější den v roce. Letos připadá na 20. ledna. Přestože se jedná o smyšlený a vědecky nijak nepodložený marketingový koncept, poukazuje na to, co mnoho lidí první měsíc v roce zažívá: únavu, smutek a pokles energie, což vede k depresivním náladám. „Skutečná“ deprese ale není jen otázkou jednoho dne.
Následky lesních požárů, které aktuálně prožívají lidé v okrese Los Angeles, mohou být větší, než se očekávalo. Vyplývá to ze studií, které se zabývají dopadem vystavení tomuto ničivému živlu na lidskou psychiku. Osoby, které byly požáry zasaženy, mají výrazně vyšší pravděpodobnost, že se u nich projeví úzkosti, deprese a posttraumatický stres. Riziko se tak aktuálně týká až statisíců lidí. Prožité hrůzy mohou pociťovat i roky po požárech.
Mezi Čechy poslední dobou zásadně vzrostlo užívání antidepresiv. Co dělají s tělem? Co všechno ovlivňují? Nesou s sebou nějaká rizika? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS na tyto a další otázky odpověděla psychiatrička Jaroslava Skopová z pražské Nemocnice Na Homolce a Polikliniky Health+.
Vánoce jsou obdobím, kdy odkládáme nepříjemné věci na později, a to včetně sebevražd, řekl pro CNN Prima NEWS psychiatr Cyril Höschl. Daleko rizikovějším je ale Nový rok, kdy se uvolní nahromaděná motivace. Podle Höschla je nejčastějším důvodem deprese a je třeba sledovat příznaky, jako například deklarování neochoty žít. Myšlenka, že když někdo o sebevraždě mluví, tak ji nespáchá, je podle něj nesmysl. Výzkumná pracovnice z Národního ústavu pro duševní zdraví Roksana Táborská podotkla, že k dobrovolnému ukončení života většinou vede kombinace důvodů. Pokud má někdo strach o svého blízkého, měl by podle ní okamžitě jednat.
Americký moderátor a novinář Kendis Gibson se v rozhovoru pro web Page Six svěřil, že během své kariéry zažil nátlak ze strany šéfů i skrytý rasismus. Gibsonovi nadřízení prý zcela ignorovali prosby spojené s jeho stále se zhoršujícím mentálním zdravím. Bezútěšný stav nakonec dovedl hvězdu televizního vysílání až k pokusu o sebevraždu.
Policisté večer v Praze vypátrali 22letého muže, který v úterý odpoledne odešel z Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech, kde je hospitalizován s depresemi. Muž je bez zranění, uvedla policie na síti X.
Mám depresi. Na podzim často používaný povzdech. Špatná nálada, nechuť chodit mezi lidi a nekvalitní spánek. To mohou být první projevy deprese, které v zamračených dnech bez dostatku slunce nejsou ničím výjimečným. Jako prevenci odborníci doporučují zaměstnat hlavu a každý den si najít něco, na co se můžeme těšit. Když to nepomůže, je potřeba vyhledat odbornou pomoc.