CNN Prima News deprese

deprese

Výpis příspěvků ke štítku „deprese“

Špatná nálada, agrese či nechuť chodit mezi lidi. Jak přemoci podzimní depresi?

Mám depresi. Na podzim často používaný povzdech. Špatná nálada, nechuť chodit mezi lidi a nekvalitní spánek. To mohou být první projevy deprese, které v zamračených dnech bez dostatku slunce nejsou ničím výjimečným. Jako prevenci odborníci doporučují zaměstnat hlavu a každý den si najít něco, na co se můžeme těšit. Když to nepomůže, je potřeba vyhledat odbornou pomoc.

Závislost na lécích na uklidnění? Často ji neúmyslně způsobí lékař, říká expert

Stále více lidí včetně mladistvých sahá pro úlevu od psychických problémů k návykovým látkám. Dostávají se tak do bludného kruhu. Po krátkodobé úlevě se duševní potíže naopak prohloubí. O závažném problému uklidňujících léků, kterému se veřejně nevěnuje tolik pozornosti, i o nebezpečí, které se skrývá v kratomu či HHC, mluvila moderátorka Martina Kuzdasová s psychiatrem Matějem Kasalem v dalším díle videopodcastu LÉKAŘI V ÉTERU.

Nepodceňujte spánek, apelují odborníci. Popsali jeho vliv na kila, sex i zásadní choroby

Kdo špatně spí, tloustne. Jednoduché a podle expertů naprosto jasné vysvětlení. Spánek je jeden z nejvíce podceňovaných faktorů našeho zdraví. Přitom problémy s ním má čtvrtina Čechů bez ohledu na věk. A obezita není jediný problém, který je s ním spojený. Poruchy spánku včetně jeho nedostatku ovlivňují i duševní pohodu. Kdo málo spí, může mít špatnou náladu a deprese.

I psycholog může mít problém najít pro sebe pomoc, říká Kulhánek po nečekaném úmrtí kolegy

Osobně ho neznal, ale jeho práci uznával. Náhlé úmrtí Radka Ptáčka zaskočilo i jeho kolegu Jana Kulhánka. Ten v rozhovoru pro CNN Prima NEWS promluvil o náročnosti profese, která se zabývá lidskou psychikou. „Nikomu z nás se nevyhýbají životní katastrofy. Mám na mysli události, se kterými si nevíme rady,“ řekl klinický psycholog a psychoterapeut Kulhánek.

Dlouhé čekací doby na psychoterapeuta? Nadějí je mobilní aplikace s online pomocí

Lidí s psychickými problémy rapidně přibývá, a to i mezi mladými, ať už jsou to úzkosti či deprese. Podle nejrůznějších průzkumů se pouze v České republice už necelá polovina dotázaných necítí psychicky v pořádku a příznaky těžké deprese dokonce popisuje 10 procent lidí, a to ve věku od 18 do 30 let. Častým problémem může být, že se nemáme takzvaně komu vypovídat. To by mohla změnit nová aplikace SATI APP, která po výrazném úspěchu v Thajsku se dostává i do České republiky. Hosty pořadu Nový den na CNN Prima NEWS byli zakladatel SATI APP Foundation Amornthep Sachamuneewongse a spoluzakladatel Ondřej Nádvorník.

Střeva mluví s mozkem, ukázala studie. Ovlivňují stres i duševní zdraví, nabízí se nová léčba

To, jak dobře zvládáte stresové události, může úzce souviset s vaším střevním mikrobiomem. Odhaluje to studie publikovaná v Nature Mental Health, která se na „komunikaci“ mezi střevem a mozkem zaměřila. Odborníci zjistili, že ti, kteří jsou vůči vypjatým situacím více odolní, mají tuto schopnost biologicky zapsanou v mikrobiomech. Stres však není jedinou věcí, kterou ekosystém drobných organismů v těle může ovlivnit.

Roste počet lidí s psychickými potížemi. Raději zbytečná konzultace než žádná, říká Martin Hollý

Zdravý člověk má mnoho přání, nemocný ale jen jedno, a s těmi, kteří dělají všechno pro to, aby to jedno přání splnili, budeme nahlížet do tajů medicíny. Vítám vás u prvního dílu podcastu Lékaři v éteru. Pozvání přijal psychiatr, sexuolog a zároveň bývalý dlouholetý ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý, který dnes působí v Centru duševní rehabilitace v Berouně a stál u jeho zrodu.

Člověk se naučí být úzkostný a depresivní až během života. Experti prozradili léčbu

Když je tlak na výkon, lidí s depresí přibývá. Společnost je teď hodně výkonová, říká o příčinách nárůstu duševních onemocnění psychiatr a psychoterapeut Ján Praško. Jednou z možností léčby méně závažných stavů je digitální terapie. Jak funguje a nakolik je účinná? I na to se moderátorka Martina Kuzdasová ptala Praška a spoluzakladatelky digitální terapeutické platformy Mindwell Jeleny Holomany v dalším díle videopodcastu LÉKAŘI V ÉTERU.

Ketamin proti duševním poruchám i závislostem: Co prožívá pacient v centru Nové Elysium?

Terapeutické centrum Nové Elysium v Brně pomáhá pacientům s léčbou depresí, traumat nebo závislostí. Brněnské centrum fungující pod společností Podané ruce je výjimečné v tom, že léčí pacienty pomocí ketaminem asistované psychoterapie. Jedná se o jedno z prvních takových center v republice. Oproti běžné léčbě, například antidepresivy, mohou duševně nemocní klienti pociťovat úlevu okamžitě po prvním podání ketaminu. Centrem Nové Elysium redakci CNN Prima NEWS provedly psycholožky Michaela Killarová a Darina Zámečníková Havlíčková. Ty v rozhovoru například vysvětlily, za jakých podmínek se pacient může v centru léčit, co prožívá po podání ketaminu, jaké jsou kontraindikace, ale třeba i to, jaké další látky by mohly úřady časem schválit.