CNN Prima News deprese

deprese

Výpis příspěvků ke štítku „deprese“

Zasáhne LA po ničivých požárech „epidemie“? Prožité hrůzy se mohou odrazit na duševním zdraví

Následky lesních požárů, které aktuálně prožívají lidé v okrese Los Angeles, mohou být větší, než se očekávalo. Vyplývá to ze studií, které se zabývají dopadem vystavení tomuto ničivému živlu na lidskou psychiku. Osoby, které byly požáry zasaženy, mají výrazně vyšší pravděpodobnost, že se u nich projeví úzkosti, deprese a posttraumatický stres. Riziko se tak aktuálně týká až statisíců lidí. Prožité hrůzy mohou pociťovat i roky po požárech.

Vánoce a sebevraždy? Těžkosti spíše odkládáme, říká expert. Upozornil však na varovné signály

Vánoce jsou obdobím, kdy odkládáme nepříjemné věci na později, a to včetně sebevražd, řekl pro CNN Prima NEWS psychiatr Cyril Höschl. Daleko rizikovějším je ale Nový rok, kdy se uvolní nahromaděná motivace. Podle Höschla je nejčastějším důvodem deprese a je třeba sledovat příznaky, jako například deklarování neochoty žít. Myšlenka, že když někdo o sebevraždě mluví, tak ji nespáchá, je podle něj nesmysl. Výzkumná pracovnice z Národního ústavu pro duševní zdraví Roksana Táborská podotkla, že k dobrovolnému ukončení života většinou vede kombinace důvodů. Pokud má někdo strach o svého blízkého, měl by podle ní okamžitě jednat.

Špatná nálada, agrese či nechuť chodit mezi lidi. Jak přemoci podzimní depresi?

Mám depresi. Na podzim často používaný povzdech. Špatná nálada, nechuť chodit mezi lidi a nekvalitní spánek. To mohou být první projevy deprese, které v zamračených dnech bez dostatku slunce nejsou ničím výjimečným. Jako prevenci odborníci doporučují zaměstnat hlavu a každý den si najít něco, na co se můžeme těšit. Když to nepomůže, je potřeba vyhledat odbornou pomoc.

Závislost na lécích na uklidnění? Často ji neúmyslně způsobí lékař, říká expert

Stále více lidí včetně mladistvých sahá pro úlevu od psychických problémů k návykovým látkám. Dostávají se tak do bludného kruhu. Po krátkodobé úlevě se duševní potíže naopak prohloubí. O závažném problému uklidňujících léků, kterému se veřejně nevěnuje tolik pozornosti, i o nebezpečí, které se skrývá v kratomu či HHC, mluvila moderátorka Martina Kuzdasová s psychiatrem Matějem Kasalem v dalším díle videopodcastu LÉKAŘI V ÉTERU.

Nepodceňujte spánek, apelují odborníci. Popsali jeho vliv na kila, sex i zásadní choroby

Kdo špatně spí, tloustne. Jednoduché a podle expertů naprosto jasné vysvětlení. Spánek je jeden z nejvíce podceňovaných faktorů našeho zdraví. Přitom problémy s ním má čtvrtina Čechů bez ohledu na věk. A obezita není jediný problém, který je s ním spojený. Poruchy spánku včetně jeho nedostatku ovlivňují i duševní pohodu. Kdo málo spí, může mít špatnou náladu a deprese.

I psycholog může mít problém najít pro sebe pomoc, říká Kulhánek po nečekaném úmrtí kolegy

Osobně ho neznal, ale jeho práci uznával. Náhlé úmrtí Radka Ptáčka zaskočilo i jeho kolegu Jana Kulhánka. Ten v rozhovoru pro CNN Prima NEWS promluvil o náročnosti profese, která se zabývá lidskou psychikou. „Nikomu z nás se nevyhýbají životní katastrofy. Mám na mysli události, se kterými si nevíme rady,“ řekl klinický psycholog a psychoterapeut Kulhánek.

Dlouhé čekací doby na psychoterapeuta? Nadějí je mobilní aplikace s online pomocí

Lidí s psychickými problémy rapidně přibývá, a to i mezi mladými, ať už jsou to úzkosti či deprese. Podle nejrůznějších průzkumů se pouze v České republice už necelá polovina dotázaných necítí psychicky v pořádku a příznaky těžké deprese dokonce popisuje 10 procent lidí, a to ve věku od 18 do 30 let. Častým problémem může být, že se nemáme takzvaně komu vypovídat. To by mohla změnit nová aplikace SATI APP, která po výrazném úspěchu v Thajsku se dostává i do České republiky. Hosty pořadu Nový den na CNN Prima NEWS byli zakladatel SATI APP Foundation Amornthep Sachamuneewongse a spoluzakladatel Ondřej Nádvorník.