
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
deprese
Výpis příspěvků ke štítku „deprese“

Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde
Sjezdovky na českých horách zaplněné turisty nebo lidé scházející se v potají otevřených restauracích. Jiní se zase před týdnem tísnili bez roušek a rozestupů na demonstraci. Oproti jaru, kdy celý národ z domovů spořádaně a vyděšeně sledoval nastupující covidovou hrůzu, je to velikánský rozdíl. Proč se teď chováme jinak? Pro CNN Prima NEWS o tom v rozhovoru mluví Jiří Brančík, primář oddělení klinické psychologie Vojenské nemocnice Brno.

Rodina z Filipín měla dceru pět let věznit v kleci. Dívka trpěla halucinacemi
Devětadvacetiletá žena žila se svou rodinou na Filipínách a toužila stát se profesionální modelkou. V roce 2014 jí ale lékaři diagnostikovali psychotickou depresi. Protože se její stav zhoršoval, postavila jí rodina v domě klec a držela ji tam po dobu pěti let, jak uvedl pro média rodinný přítel. Prý to její příbuzní dělali proto, aby si nemocná neublížila. O případu informoval britský web The Sun.

Stres během těhotenství může ovlivnit mozek dítěte. Pandemie situaci nepomáhá
Stres, který žena pociťuje během těhotenství, může ovlivnit vyvíjející se mozek jejího nenarozeného dítěte. Uvádí to nová studie zveřejněná v americkém lékařském časopise JAMA Network Open. Během pandemie koronaviru se přitom míra stresu u některých žen až ztrojnásobila.

Nový dopad koronaviru? Britští vědci varují, že způsobuje i problémy se sluchem
Podle nové studie, kterou provedli vědci z britské Anglia Ruskin University v Cambridgi, se lidem, kteří mají tinnitus, kvůli koronaviru zhoršily potíže se sluchem. Problém, který postihuje přibližně osminu populace, způsobuje, že lidé slyší například bzučení, pískání a hučení. Vědci také uvádějí, že se potíže se sluchem projevily i u lidí, kteří doteď neměli žádné sluchové problémy, píše web Daily Mail. Tím se sluch přidává k dalším negativním dopadům koronaviru – čichu a chuti.

Šéf unie psychologů: Terapie zdarma jsou nesmysl. Je to PR jednoho mistra na marketing
Lidé potřebují terapie u psychologů, ale část z nich přitom nemůže kvůli rozhodnutí kabinetu pracovat ve svých ordinacích, zdůrazňuje předseda Unie psychologických asociací Michal Walter. Kritizuje vládu, že místo toho, aby nechala psychology pomáhat, vymýšlí sezení u terapeutů zdarma.

Vláda vymýšlí dotace a terapie zdarma, přitom zakazuje psychologům mít otevřeno
Deprese a úzkosti trápí Čechy během koronavirové krize čím dál víc. Pokud ale někdo chce navštívit svého psychologa, nemůže. Vláda totiž v říjnu nakázala soukromým psychologům pracujícím mimo zdravotnictví, že musejí zavřít své ordinace. Paradoxem je, že premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přišli s tím, že by lidé měli mít možnost zdarma absolvovat deset sezení u psychoterapeuta.

Mnozí Češi kvůli koronaviru propadají depresím a úzkostem. Pomoci může dechové cvičení
Národní ústav pro duševní zdraví zaznamenal nepříjemný nárůst psychické nepohody lidí. Trojnásobně se totiž zvýšil počet depresí a sebevražedných sklonů a téměř dvojnásobně vzrostl počet úzkostlivých poruch. Lidé daleko více pijí nárazově alkohol. Za touto statistikou stojí jediný pachatel – koronavirus.

Vyhrávala zlaté medaile, přesto trpěla depresemi. Hvězdná atletka se chtěla oběsit
Vlastní tři olympijská zlata, dva nejcennější zlaté kovy ukořistila také na světovém šampionátu. Přesto atletická hvězda Tianna Bartolettaová trpěla depresemi. Výtečná skokanka do dálky a opora americké sprintérské štafety přiznala, že před lety dokonce pomýšlela na sebevraždu.

Simona Zábržová: Syndrom vyhoření mě naučil žít v přítomnosti a neplnit přání ostatních
Syndrom vyhoření doprovází lidskou práci nejspíše odjakživa, poslední dobou se ale týká stále více profesí. Simona Zábržová ho zažila dvakrát. Prošla si stovkami terapeutických hodin, sezení a seminářů a přivedlo ji to k nápadu založit vlastní startup nabízející prevenci psychického zdraví ve firmách.

Třikrát více lidí letos myslelo na sebevraždu. Může za to koronavirus
Koronavirová pandemie a opatření, které s ní souvisí, představují obrovský nápor na naši psychiku. Odborníci upozorňují na to, že přibývá lidí s úzkostmi, depresemi i sebevražednými myšlenkami. Jen v období karantény vzrostl počet pacientů v psychiatrických ambulancích o 20 % a v porovnání s daty z epidemicky normálních let až třikrát více lidí myslelo na sebevraždu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl profesor psychiatrie Pavel Mohr.

Pátrání policie po mladé ženě: Barbora zmizela z domu, léčila se s depresemi
Karlovarští policisté pátrají po třiadvacetileté Barboře Cyrányové v okolí Mariánské na Karlovarsku. Akce se účastní několik desítek policistů, hasičů a záchranářů z Horské služby. Žena odešla z domova dnes kolem půl páté ráno, přičemž se nedávno vrátila ze zdravotnického zařízení, kde se léčila s depresemi.

Prožil paralyzující strach ze smrti, dnes vede spolek ArsAnima a pomáhá
V České republice žije přes půl milionu lidí s neléčenou depresí nebo s některou z úzkostných poruch. Většina těchto lidí se neléčí kvůli obavám z psychiatrie a stigmatu psychiatrického pacienta nebo v důsledku chybné diagnostiky ze strany praktiků. Přitom hlavně úzkostné poruchy jsou onemocněním, které lze pomocí správně nastavené medikace a psychoterapie přinejmenším stabilizovat. I přesto dokáží silné úzkosti a deprese člověku otočit život o 180 stupňů. Své o tom ví Jeroným Janíček, který od svých 18 let trpí právě jednou z úzkostných poruch, k níž se později přidala deprese. Dnes vede spolek ArsAnima, kde spolu s dalšími pomáhá lidem se stejným onemocněním. CNN Prima NEWS pustil do soukromí svých prožitků a pocitů.