reklama

Při přehřátí psa rozhoduje každá minuta. Jak má vypadat první pomoc?

Říkáte si, že dnes to bude rychlé a pes na vás počká v autě, než koupíte rohlíky k snídani? Pak byste měli vědět, že stačí pár minut a pes může zemřít následkem přehřátí. Přesněji stačí dvě až tři minuty. I když není venku horko k padnutí, v uzavřeném autě teplota rychle šplhá vzhůru. Jak jsme si sami vyzkoušeli, při venkovní teplotě okolo 20 °C a polojasné obloze je v uzavřeném autě po pouhých dvaceti minutách více než pětatřicet stupňů.

reklama

Jdete po parkovišti a v autě uvidíte psa. Jak poznáte, že u něj dochází k přehřátí? „Nejdřív začne hyperventilovat, to znamená, že začne dýchat s vyplazených jazykem a dýchání je velmi rychlé, srdeční tep je zvýšený a zvyšuje se i tělesná teplota. Kdybychom ji změřili, naměřili bychom 40 °C a víc,“ popisuje veterinární sestřička a lektorka první pomoci Kateřina Šponarová.

Když začne pes slintat, být nervózní nebo dokonce začne polehávat, může být jen krůček od upadnutí do bezvědomí. Proto je potřeba umět rozeznat, kdy je zásah zvenčí otázkou života a smrti. „Ve chvíli, kdy vidíte, že pes ulehává a nereaguje na zaťukání na okénko nebo na hlasité oslovení, začíná být situace kritická,“ vysvětluje Šponarová, která lidem doporučuje, aby si chování psa natočili a v případě, že se jedná o parkoviště před obchodním centrem, nechali neprodleně vyvolat majitele auta.

„Několikrát se mi stalo, že jsem na parkovišti před obchodním centrem našla psa v autě. Jednou už nejevil známky života a podruhé v autě rychle pobíhal, dýchal, byl zmatený a snažil se dostat ven,“ popisuje vlastní zkušenost Katka Šponarová. Zatímco druhý případ skončil dobře, ten první bohužel ne. I přes resuscitaci pes nepřežil.

Resuscitace psa má svá specifika a je potřeba ji provádět správně a hlavně včas. Můžete tak svému psímu příteli zachránit život. V reportáži nad článkem najdete nejen přesný postup, ale také návod, jak postupovat v případě, že majitel auta, ve kterém pes je, není k nalezení.

Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro vašeho chlupáče na celý život.

Tagy:

Hlavní zprávy

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama