reklama

Při přehřátí psa rozhoduje každá minuta. Jak má vypadat první pomoc?

Říkáte si, že dnes to bude rychlé a pes na vás počká v autě, než koupíte rohlíky k snídani? Pak byste měli vědět, že stačí pár minut a pes může zemřít následkem přehřátí. Přesněji stačí dvě až tři minuty. I když není venku horko k padnutí, v uzavřeném autě teplota rychle šplhá vzhůru. Jak jsme si sami vyzkoušeli, při venkovní teplotě okolo 20 °C a polojasné obloze je v uzavřeném autě po pouhých dvaceti minutách více než pětatřicet stupňů.

reklama

Jdete po parkovišti a v autě uvidíte psa. Jak poznáte, že u něj dochází k přehřátí? „Nejdřív začne hyperventilovat, to znamená, že začne dýchat s vyplazených jazykem a dýchání je velmi rychlé, srdeční tep je zvýšený a zvyšuje se i tělesná teplota. Kdybychom ji změřili, naměřili bychom 40 °C a víc,“ popisuje veterinární sestřička a lektorka první pomoci Kateřina Šponarová.

K tématu

Když začne pes slintat, být nervózní nebo dokonce začne polehávat, může být jen krůček od upadnutí do bezvědomí. Proto je potřeba umět rozeznat, kdy je zásah zvenčí otázkou života a smrti. „Ve chvíli, kdy vidíte, že pes ulehává a nereaguje na zaťukání na okénko nebo na hlasité oslovení, začíná být situace kritická,“ vysvětluje Šponarová, která lidem doporučuje, aby si chování psa natočili a v případě, že se jedná o parkoviště před obchodním centrem, nechali neprodleně vyvolat majitele auta.

„Několikrát se mi stalo, že jsem na parkovišti před obchodním centrem našla psa v autě. Jednou už nejevil známky života a podruhé v autě rychle pobíhal, dýchal, byl zmatený a snažil se dostat ven,“ popisuje vlastní zkušenost Katka Šponarová. Zatímco druhý případ skončil dobře, ten první bohužel ne. I přes resuscitaci pes nepřežil.

Resuscitace psa má svá specifika a je potřeba ji provádět správně a hlavně včas. Můžete tak svému psímu příteli zachránit život. V reportáži nad článkem najdete nejen přesný postup, ale také návod, jak postupovat v případě, že majitel auta, ve kterém pes je, není k nalezení.

Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro vašeho chlupáče na celý život.

K tématu

Tagy: pes léto záchrana zvířat resuscitace přehřátí

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Že do rozhodujícího dne amerických prezidentských voleb zbývá už jen týden a půl, připomněla i politicky rušná sobota, v níž o sobě dali vědět současný prezident Donald Trump i bývalý prezident Barack Obama. Oba tak učinili ve státě, který tradičně hraje ve volebním klání naprosto zásadní roli – na Floridě. Zatímco současný šéf Bílého domu v předčasném termínu odvolil (a pochlubil se tím, že zvolil sám sebe), ten bývalý se proti němu silně vymezil. Emocemi nabitá předvolební kampaň v nebývale rozdělených Spojených státech se blíží do svého dramatického finále. A my pro vás situaci sledujeme přímo na místě.

Koronavirus

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Mezi Čechy roste strach z pandemie koronaviru. Uvádí to společný projekt výzkumných agentur s názvem National Pandemic Alarm. Vyplývá z něj, že nadpoloviční většina Čechů se na vývoj pandemie dívá pesimisticky. Češi se navíc nepříliš kladně vyjadřují směrem k očkování proti nemoci COVID-19. Do výzkumu se kromě Čechů zapojili i Slováci, Poláci, Maďaři a Bulhaři.

reklama
Týden dovolené nebo masité jídlo. Co je pro Slováky nejméně dostupný luxus?
Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili nejméně osm dětí
reklama
reklama
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Vláda

Domácí zpravodajství

Je to komické. K porušení nařízení nedošlo, hájí ombudsman Křeček Prymulu
Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama