reklama

Při přehřátí psa rozhoduje každá minuta. Jak má vypadat první pomoc?

Říkáte si, že dnes to bude rychlé a pes na vás počká v autě, než koupíte rohlíky k snídani? Pak byste měli vědět, že stačí pár minut a pes může zemřít následkem přehřátí. Přesněji stačí dvě až tři minuty. I když není venku horko k padnutí, v uzavřeném autě teplota rychle šplhá vzhůru. Jak jsme si sami vyzkoušeli, při venkovní teplotě okolo 20 °C a polojasné obloze je v uzavřeném autě po pouhých dvaceti minutách více než pětatřicet stupňů.

reklama

Jdete po parkovišti a v autě uvidíte psa. Jak poznáte, že u něj dochází k přehřátí? „Nejdřív začne hyperventilovat, to znamená, že začne dýchat s vyplazených jazykem a dýchání je velmi rychlé, srdeční tep je zvýšený a zvyšuje se i tělesná teplota. Kdybychom ji změřili, naměřili bychom 40 °C a víc,“ popisuje veterinární sestřička a lektorka první pomoci Kateřina Šponarová.

K tématu

Když začne pes slintat, být nervózní nebo dokonce začne polehávat, může být jen krůček od upadnutí do bezvědomí. Proto je potřeba umět rozeznat, kdy je zásah zvenčí otázkou života a smrti. „Ve chvíli, kdy vidíte, že pes ulehává a nereaguje na zaťukání na okénko nebo na hlasité oslovení, začíná být situace kritická,“ vysvětluje Šponarová, která lidem doporučuje, aby si chování psa natočili a v případě, že se jedná o parkoviště před obchodním centrem, nechali neprodleně vyvolat majitele auta.

„Několikrát se mi stalo, že jsem na parkovišti před obchodním centrem našla psa v autě. Jednou už nejevil známky života a podruhé v autě rychle pobíhal, dýchal, byl zmatený a snažil se dostat ven,“ popisuje vlastní zkušenost Katka Šponarová. Zatímco druhý případ skončil dobře, ten první bohužel ne. I přes resuscitaci pes nepřežil.

Resuscitace psa má svá specifika a je potřeba ji provádět správně a hlavně včas. Můžete tak svému psímu příteli zachránit život. V reportáži nad článkem najdete nejen přesný postup, ale také návod, jak postupovat v případě, že majitel auta, ve kterém pes je, není k nalezení.

Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro vašeho chlupáče na celý život.

K tématu

Tagy: pes léto záchrana zvířat resuscitace přehřátí

Další hlavní zprávy

Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví
reklama
reklama
Konečně spravedlnost, slaví Američané verdikt poroty v případu Floyda. Vyrazili do ulic

USA

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture
Spor o testování v semilské škole pokračuje. Po odvolání ředitele se zástupkyně neshodnou
Další články
reklama
reklama