Při přehřátí psa rozhoduje každá minuta. Jak má vypadat první pomoc?

Resuscitace psa

Prima Mazlíček: Jak postupovat při resuscitaci psa?

Říkáte si, že dnes to bude rychlé a pes na vás počká v autě, než koupíte rohlíky k snídani? Pak byste měli vědět, že stačí pár minut a pes může zemřít následkem přehřátí. Přesněji stačí dvě až tři minuty. I když není venku horko k padnutí, v uzavřeném autě teplota rychle šplhá vzhůru. Jak jsme si sami vyzkoušeli, při venkovní teplotě okolo 20 °C a polojasné obloze je v uzavřeném autě po pouhých dvaceti minutách více než pětatřicet stupňů.

Jdete po parkovišti a v autě uvidíte psa. Jak poznáte, že u něj dochází k přehřátí? „Nejdřív začne hyperventilovat, to znamená, že začne dýchat s vyplazených jazykem a dýchání je velmi rychlé, srdeční tep je zvýšený a zvyšuje se i tělesná teplota. Kdybychom ji změřili, naměřili bychom 40 °C a víc,“ popisuje veterinární sestřička a lektorka první pomoci Kateřina Šponarová.

Když začne pes slintat, být nervózní nebo dokonce začne polehávat, může být jen krůček od upadnutí do bezvědomí. Proto je potřeba umět rozeznat, kdy je zásah zvenčí otázkou života a smrti. „Ve chvíli, kdy vidíte, že pes ulehává a nereaguje na zaťukání na okénko nebo na hlasité oslovení, začíná být situace kritická,“ vysvětluje Šponarová, která lidem doporučuje, aby si chování psa natočili a v případě, že se jedná o parkoviště před obchodním centrem, nechali neprodleně vyvolat majitele auta.

„Několikrát se mi stalo, že jsem na parkovišti před obchodním centrem našla psa v autě. Jednou už nejevil známky života a podruhé v autě rychle pobíhal, dýchal, byl zmatený a snažil se dostat ven,“ popisuje vlastní zkušenost Katka Šponarová. Zatímco druhý případ skončil dobře, ten první bohužel ne. I přes resuscitaci pes nepřežil.

Resuscitace psa má svá specifika a je potřeba ji provádět správně a hlavně včas. Můžete tak svému psímu příteli zachránit život. V reportáži nad článkem najdete nejen přesný postup, ale také návod, jak postupovat v případě, že majitel auta, ve kterém pes je, není k nalezení.

Tagy: