Prima Mazlíček: Jak vybrat náhubek
Pes by měl mít náhubek v městské hromadné dopravě, ve vlacích a uzavřených prostorách. Dále pokud je nezvladatelný a útočný, může to ale klidně nařizovat i vyhláška vašeho města.
Jak správně takový náhubek vybrat, vám poradí fyzioterapeutka a lektorka první pomoci pro psy Zuzana Wildmannová. Názorně vám ukáže, jakých chyb se vyvarovat. Stejně tak vám vysvětlí rizika fixačního náhubku a na konci reportáže si řekneme, jak psa na náhubek zvyknout.
Proč nepoužívat fixační náhubek
- pes se ochlazuje hlavně zrychleným dýcháním s otevřenou (!) tlamou, což je hlavní termoregulační mechanismus psa
- pes nemá potní žlázy v tak hojném počtu jako člověk a neochlazuje se pocením
- pokud je psu zamezeno otevřít tlamu, nemůže se ochlazovat a přehřátí, které může skončit smrtí psa, je dílem několika (desítek) minut, v závislosti na teplotě vzduchu
Fixační náhubek má jedno jediné využití, a tím je ošetření u veterinárního lékaře v případě, že by mohl útočit. Je naprosto nevhodný na cestování, i když se vám může zdát, že cestu tramvají v něm vydrží. Pes se nepotí a fixačním náhubkem mu zamezíte v jediném možném ochlazování těla, které má k dispozici – dýchání s otevřenou tlamou.
Správný náhubek psovi nezasahuje do očí, nedotýká se nosní houby, není příliš úzký přes líce. Pes by měl v náhubku volně dýchat, zívnout si a napít se. Vhodné nejsou ani kožené náhubky, protože bývají neprodyšné.
Jak postupovat při přehřátí psa se dočtete na stránkách první pomoci. Mějte na paměti, že psa nikdy nesmíte chladit ledovou vodu. Mohli byste mu způsobit ještě horší stav. Vždy se postupuje od končetin, dále po těle. K pití mu nabídneme vodu vlažnou a ochlazujeme ho na dobře větraném, chladnějším a stinném místě.