reklama

Jak vycvičit páníčka: 3 rady, díky kterým neuděláte psovi z léta peklo

Léto je tu! Přežije ho váš pes ve zdraví?

Tentokrát pro vás nemáme, jako pro zkušené pejskaře, tisíckrát omílané rady typu „chodníky jsou horké, pes se chladí tlamou a potřebuje dostatek vody“ (i když určitě neuškodí si tyto věci opakovat). Dneska pro vás máme pejskařskou nástavbu, aby váš pes prožil opravdu to nejlepší léto a ani chvíli neměl pocit, že se smaží v pekle.

reklama

Nejdřív si ale pojďme říct, u kterých pejsků byste měli být celé léto nejobezřetnější. Extra pozornost potřebují:

  • psi s onemocněním srdce, ledvin nebo plic,
  • staří psi a štěňata,
  • obézní psi,
  • brachycefalická plemena (neboli ta s „rozpláclým“ čumákem, jako je buldoček nebo mops),
  • březí fenky, které to mají už za pár.

Stříhat, či nestříhat, to je oč tu běží

Většina lidí následuje selský rozum a LOGICKY psa na léto ostříhá. Jenže ouha! Tím můžete chlupatým plemenům naopak uškodit a způsobit jim úpal nebo poškození kůže. Nejdřív si něco řekněme o plemenech s tzv. podsadou, tedy těch, které mají dvouvrstvou srst. To je například bernský salašnický pes, kolie, retrívr, malamut, husky nebo australský ovčák. Chlupy je chrání nejenom před mrazem a sněhem, ale i před sluncem a horkem. Pokud o ni tedy dobře pečujete a pes je hezky vyčesaný a nemá srst zacuchanou –⁠ v tom případě vytvářejí chlupy krycí vrstvu, kterou cirkuluje vzduch a pes se chladí. Tato plemena proto NIKDY NESTŘÍHEJTE!

Pak jsou tu plemena s jednou vrstvou srsti. Těm narozdíl od zástupců první skupiny chlupy neustále dorůstají. Zatímco, pokud oholíte „dvouvrstvého“ psa, riskujete absolutní zničení jeho srsti a přehřátí, u plemen s jednou vrstvou můžete stříhat, jak je libo. Do této skupny patří například yorkšíři.

U některých plemen je stříhání žádoucí, u jiných na to raději zapomeňte.
U některých plemen je stříhání žádoucí, u jiných na to raději zapomeňte.
Zdroj: Pixabay

Voda znamená život

Ale opatrně s ní. Že se psem nemáte chodit ven v pravé poledne, kdy je sluníčko nejagresivnější, to snad zdůrazňovat nemusíme, ale problém může nastat i ve chvíli, kdy psa v relativně krátké chvíli uženete a pak doma vypije misku plnou vody. Jakmile se pak ještě bezprostředně po procházce nažere, nebude mu moc dobře. V lepším případě se pozvrací, v tom horším se mu obrátí žaludek.

Pozor také na rychlé zchlazení. Pokud po čtyřech hodinách na kole pes skočí do ledové studánky mezi skalami, nemusí to jeho srdce ustát a dostane teplotní šok. To samé platí, pokud ho hodíte do potoka nebo polijete kýblem ledové vody. Pozor i na příliš ledovou vodu k pití! Psovi můžete zavařit. Kontrolujte i víc než obvykle, jestli se vám nezkazilo maso nebo konzerva –⁠ ve vedru je to hned, ani se nenadějete.

/ fotografií

Auto jako nástroj smrti

Pokud dáte psovi fixační náhubek v rozpáleném autobuse nebo tramvaji, můžete ho vážně ohrozit na životě. Ale teď k zavírání psů do auta. Možná nechávání psa v autě obhajujete tím, že mu otevíráte okénko, jenže to příliš nepomůže… Abychom opět nepopisovali, jak svému psovi můžete způsobit smrt snadno a rychle kvůli tomu, že musíte pro rohlíky, máme pro vás tuto děsivou tabulku:

Tuto tabulku si zapište za uši. Zdroj: pesweb.cz
Tuto tabulku si zapište za uši. Zdroj: pesweb.cz

Pokud s sebou berete psa na dovolenou, pamatujte, že na zadním sedadle mu klimatizace může ublížit stejně jako člověku. V případě, že ji používáte, dejte psa alespoň dozadu do kufru a hlídejte, aby rozdíl mezi teplotou venku a uvnitř auta nepřekročil 7 stupňů. Při dlouhých cestách si se psem dělejte častější zastávky. Nejenom proto, že se alespoň provětrá, ale vyšší teploty znamenají i častější pití, tedy častější močení.

K tématu

Tagy: léto pes v autě pes psi
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Americká armáda projede Českem. Přesun tří konvojů bude trvat několik dní

Americká armáda projede Českem. Přesun tří konvojů bude trvat několik dní

Přes Česko přejedou od 22. do 26. května tři konvoje amerických vojáků směřujících z Německa na mezinárodní cvičení severoatlantické aliance (NATO) v Maďarsku. Bude v nich 600 vojáků a 190 kusů techniky. Přesuny po dálnicích jsou naplánovány na večer a brzké ráno, aby neomezovaly běžný provoz. Po stejné trase se jednotky USA budou vracet v půlce června, informoval ve středu v tiskové zprávě Generální štáb Armády ČR. Američtí vojáci se na alianční cvičení NATO Defender Europe přesunují přes Česko pravidelně od roku 2015. Výjimkou byl loňský rok, kdy se cvičení nekonalo.

Vrána o ztrátě manželky: Nedělá mi problém se o tom bavit. Ale občas mě to semele
Rodinná oslava jako ohnisko zmutovaného viru. Na Opavsku skončilo 25 lidí v karanténě
Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta
Počty nakažených rapidně klesají. V úterý bylo o 740 případů méně než před týdnem
Fotka kosí rodinky zvítězila v Czech Nature Photo. Vznikla na toaletě, říká autor
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Chronický únavový syndrom vzal Šimonovi veškerou energii. Léčba neexistuje
Zahrádky bez wifi zůstanou. Zabrání to šíření viru, vzkazuje ministerstvo
Hřib o změně stavebního zákona: Vláda vymýšlí experiment, který nemá obdoby
Další články
reklama
reklama