Jak vycvičit páníčka: 3 rady, díky kterým neuděláte psovi z léta peklo

Tentokrát pro vás nemáme, jako pro zkušené pejskaře, tisíckrát omílané rady typu „chodníky jsou horké, pes se chladí tlamou a potřebuje dostatek vody“ (i když určitě neuškodí si tyto věci opakovat). Dneska pro vás máme pejskařskou nástavbu, aby váš pes prožil opravdu to nejlepší léto a ani chvíli neměl pocit, že se smaží v pekle.

Nejdřív si ale pojďme říct, u kterých pejsků byste měli být celé léto nejobezřetnější. Extra pozornost potřebují:

  • psi s onemocněním srdce, ledvin nebo plic
  • staří psi a štěňata
  • obézní psi
  • brachycefalická plemena (neboli ta s „rozpláclým“ čumákem, jako je buldoček nebo mops)
  • březí fenky, které to mají už za pár

Stříhat, či nestříhat, to je oč tu běží

Většina lidí následuje selský rozum a logicky psa na léto ostříhá. Jenže ouha! Tím můžete chlupatým plemenům naopak uškodit a způsobit jim úpal nebo poškození kůže. Nejdřív si něco řekněme o plemenech s tzv. podsadou, tedy těch, které mají dvouvrstvou srst. To je například bernský salašnický pes, kolie, retrívr, malamut, husky nebo australský ovčák. Chlupy je chrání nejenom před mrazem a sněhem, ale i před sluncem a horkem. Pokud o ni tedy dobře pečujete a pes je hezky vyčesaný a nemá srst zacuchanou - v tom případě vytvářejí chlupy krycí vrstvu, kterou cirkuluje vzduch a pes se chladí. Tato plemena proto nikdy nestříhejte!

Pak jsou tu plemena s jednou vrstvou srsti. Těm na rozdíl od zástupců první skupiny chlupy neustále dorůstají. Zatímco pokud oholíte „dvouvrstvého“ psa, riskujete absolutní zničení jeho srsti a přehřátí, u plemen s jednou vrstvou můžete stříhat, jak je libo. Do této skupiny patří například jorkšíři.

Voda znamená život

Ale opatrně s ní. Že se psem nemáte chodit ven v pravé poledne, kdy je sluníčko nejagresivnější, to snad zdůrazňovat nemusíme, ale problém může nastat i ve chvíli, kdy psa v relativně krátké chvíli uženete a pak doma vypije misku plnou vody. Jakmile se pak ještě bezprostředně po procházce nažere, nebude mu moc dobře. V lepším případě se pozvrací, v tom horším se mu obrátí žaludek.

Pozor na aportování ve vodě❗️ Pozor na to, když pejsci honí na zahradě vodu z hadice❗️ Může nastat otrava vodou -...

Posted by Prima Mazlíček on Saturday, July 13, 2024

Pozor také na rychlé zchlazení. Pokud po čtyřech hodinách na kole pes skočí do ledové studánky mezi skalami, nemusí to jeho srdce ustát a dostane teplotní šok. To samé platí, pokud ho hodíte do potoka nebo polijete kýblem ledové vody. Můžete mu pořídit chladící podložku, ale pozor!

Pes by měl vždy mít na výběr, zda na ni ležet chce, nebo ne. Nekupujte chladící vesty a obojky, chladní nebezpečná místa na těle a pes nemá volbu si je sám sundat,“ upozorňuje Zuzana.

Pozor i na příliš ledovou vodu k pití! Psovi můžete zavařit. Kontrolujte i více než obvykle, jestli se vám nezkazilo maso nebo konzerva –⁠ ve vedru je to hned, ani se nenadějete.

Pozor dejte na nadměrné aportování ve vodě a oblíbené chytání vody z hadice na zahradě. V těchto případech může velmi rychle dojít k intoxikaci vodou. Otrava vodou není tak běžná a známá věc, nicméně se s ní každé léto několik majitelů psů setká a je nutné psa ihned dopravit k veterináři, následky jsou totiž fatální.

Záleží nejen na množství vypité vody, ale také na čase, za který ho pes vypije/naloká. Při příjmu většího množství za krátkou dobu, které tělo není schopno zpracovat (ledviny nejsou schopny takové množství vyfiltrovat), dochází k totálnímu rozvratu vnitřního prostředí organismu a k „bobtnání“ buněk ve snaze vnitřní nerovnováhu vyrovnat. Vlivem otoku buněk dochází k otoku tkání orgánů včetně otoku mozku.

Auto jako nástroj smrti

Pokud dáte psovi fixační náhubek v rozpáleném autobuse nebo tramvaji, můžete ho vážně ohrozit na životě. Ale teď k zavírání psů do auta. Možná nechávání psa v autě obhajujete tím, že mu otevíráte okénko, jenže to příliš nepomůže… Abychom opět nepopisovali, jak svému psovi můžete způsobit smrt snadno a rychle kvůli tomu, že musíte pro rohlíky, máme pro vás tuto děsivou tabulku:

Pokud s sebou berete psa na dovolenou, pamatujte, že na zadním sedadle mu klimatizace může ublížit stejně jako člověku. V případě, že ji používáte, dejte psa alespoň dozadu do kufru a hlídejte, aby rozdíl mezi teplotou venku a uvnitř auta nepřekročil 7 stupňů. Při dlouhých cestách si se psem dělejte častější zastávky. Nejenom proto, že se alespoň provětrá, ale vyšší teploty znamenají i častější pití, tedy častější močení.

Tagy:
pes léto pes v autě pes psi rada otrava vodou