reklama

Jak vycvičit páníčka: 3 rady, díky kterým neuděláte psovi z léta peklo

Léto je tu! Přežije ho váš pes ve zdraví?
Foto:

Tentokrát pro vás nemáme, jako pro zkušené pejskaře, tisíckrát omílané rady typu „chodníky jsou horké, pes se chladí tlamou a potřebuje dostatek vody“ (i když určitě neuškodí si tyto věci opakovat). Dneska pro vás máme pejskařskou nástavbu, aby váš pes prožil opravdu to nejlepší léto a ani chvíli neměl pocit, že se smaží v pekle.

reklama

Nejdřív si ale pojďme říct, u kterých pejsků byste měli být celé léto nejobezřetnější. Extra pozornost potřebují:

  • psi s onemocněním srdce, ledvin nebo plic,
  • staří psi a štěňata,
  • obézní psi,
  • brachycefalická plemena (neboli ta s „rozpláclým“ čumákem, jako je buldoček nebo mops),
  • březí fenky, které to mají už za pár.

Stříhat, či nestříhat, to je oč tu běží

Většina lidí následuje selský rozum a LOGICKY psa na léto ostříhá. Jenže ouha! Tím můžete chlupatým plemenům naopak uškodit a způsobit jim úpal nebo poškození kůže. Nejdřív si něco řekněme o plemenech s tzv. podsadou, tedy těch, které mají dvouvrstvou srst. To je například bernský salašnický pes, kolie, retrívr, malamut, husky nebo australský ovčák. Chlupy je chrání nejenom před mrazem a sněhem, ale i před sluncem a horkem. Pokud o ni tedy dobře pečujete a pes je hezky vyčesaný a nemá srst zacuchanou –⁠ v tom případě vytvářejí chlupy krycí vrstvu, kterou cirkuluje vzduch a pes se chladí. Tato plemena proto NIKDY NESTŘÍHEJTE!

Pak jsou tu plemena s jednou vrstvou srsti. Těm narozdíl od zástupců první skupiny chlupy neustále dorůstají. Zatímco, pokud oholíte „dvouvrstvého“ psa, riskujete absolutní zničení jeho srsti a přehřátí, u plemen s jednou vrstvou můžete stříhat, jak je libo. Do této skupny patří například yorkšíři.

Voda znamená život

Ale opatrně s ní. Že se psem nemáte chodit ven v pravé poledne, kdy je sluníčko nejagresivnější, to snad zdůrazňovat nemusíme, ale problém může nastat i ve chvíli, kdy psa v relativně krátké chvíli uženete a pak doma vypije misku plnou vody. Jakmile se pak ještě bezprostředně po procházce nažere, nebude mu moc dobře. V lepším případě se pozvrací, v tom horším se mu obrátí žaludek.

Pozor také na rychlé zchlazení. Pokud po čtyřech hodinách na kole pes skočí do ledové studánky mezi skalami, nemusí to jeho srdce ustát a dostane teplotní šok. To samé platí, pokud ho hodíte do potoka nebo polijete kýblem ledové vody. Pozor i na příliš ledovou vodu k pití! Psovi můžete zavařit. Kontrolujte i víc než obvykle, jestli se vám nezkazilo maso nebo konzerva –⁠ ve vedru je to hned, ani se nenadějete.

/ fotografií

Auto jako nástroj smrti

Pokud dáte psovi fixační náhubek v rozpáleném autobuse nebo tramvaji, můžete ho vážně ohrozit na životě. Ale teď k zavírání psů do auta. Možná nechávání psa v autě obhajujete tím, že mu otevíráte okénko, jenže to příliš nepomůže… Abychom opět nepopisovali, jak svému psovi můžete způsobit smrt snadno a rychle kvůli tomu, že musíte pro rohlíky, máme pro vás tuto děsivou tabulku:

Pokud s sebou berete psa na dovolenou, pamatujte, že na zadním sedadle mu klimatizace může ublížit stejně jako člověku. V případě, že ji používáte, dejte psa alespoň dozadu do kufru a hlídejte, aby rozdíl mezi teplotou venku a uvnitř auta nepřekročil 7 stupňů. Při dlouhých cestách si se psem dělejte častější zastávky. Nejenom proto, že se alespoň provětrá, ale vyšší teploty znamenají i častější pití, tedy častější močení.

K tématu

Tagy: léto pes v autě pes psi
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

reklama
Školy musí být připravené učit on-line. Jak bude vypadat školní rok, se dozví v pondělí
Evropo, drž se. Americká ekonomika míří do katastrofy, varuje šéf pobočky Fedu
reklama
reklama
Za poslední týden se nakazilo v Chorvatsku víc Čechů než za celé prázdniny

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Babiš je pro zkrácení povinné karantény ze dvou týdnů na deset dní
Další články
reklama
reklama