Bude se stávkovat? Na zvýšení platů ve veřejném sektoru se odbory s vládou nedohodly

Marian Jurečka

Vláda se s odboráři neshodla na růstu platů státních zaměstnanců

Vládní pětikoalice nenašla s odboráři shodu na růstu platů ve veřejném sektoru. Dílčí dohodou je růst o 10 procent od 1. září pro část zaměstnanců státu. Odbory ale požadují přidání od července. Chtěly se s kabinetem premiéra Petra Fialy (ODS) dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují.

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

„Za vládní koalici jsme přišli s návrhem, že jsme připraveni udělat navýšení od 1. září o deset procent pro ty pracovníky, kteří jsou v prvním stupni – bavíme se o zaměstnancích státu, jako jsou nepedagogičtí pracovníci, lidé, kteří nejsou pod státní službou, nebo ti, kteří pracují v resortech, jako je oblast kultury a podobně,“ popsal Jurečka.

„Od 1. ledna bychom udělali zvýšení platů pro pracovníky ozbrojených bezpečnostních složek o deset procent. Pracovníci v tarifních stupních dva až pět a kteří jsou pod státní službou – tam jsme zatím dohodu nenalezli,“ dodal.

„Dohoda není. Je tady nějaký dílčí pozitivní směr, ale pro nás je důležitá celková dohoda,“ uvedl Středula. Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním.

Jurečka v úterý ve Sněmovně zopakoval, že platy ve veřejné sféře a další sociální a daňové podpory nelze valorizovat o inflaci. „Pokud by to tak bylo, vláda by inflační spirálu nadále roztáčela. Zní to nepopulárně, ale musíme udělat kroky, které budou inflační tempo brzdit,“ dodal.

Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda pro letošní i nadcházející rok.

Tagy:
Marian Jurečka stávka plat Petr Fiala mzdy platy odbory vláda Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky