KORONAVIRUS ONLINE: Česko má 2279 potvrzených případů. Lék Remdesivir nemocnému zabral!

Ve čtvrtek přibylo 259 nakažených koronavirem - asi o třicet méně než ve středu, kdy byl denní nárůst nejvyšší. Celkem bylo k pátečnímu podvečeru 2279 potvrzených případů! Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo mimořádné opatření a ode dneška se zmírnila některá omezení. Stav pacienta, který dostal experimentální lék Remdesivir, je i nadále kritický. Byl sice odpojen z mimotělního oběhu, ale dál zůstává na plicním ventilátoru. Na optimismus je brzy. Z náka

Briefing Všeobecné fakultní nemocnice:

22:20 Ministerstvo zdravotnictví pošle domovům seniorů 200 000 respirátorů, oznámil ministr Adam Vojtěch.

22:18 Irsko kvůli koronaviru o půlnoci zavede omezení pohybu obyvatel. Celostátní karanténa bude platit do 12. dubna.

21:33 Americký prezident Donald Trump nařídil ministerstvu zdravotnictví, aby s využitím zákona o obranné výrobě přinutilo koncern General Motors vyrábět pro USA plicní ventilátory.

Donald Trump podepsal také rekordní finanční injekci pro americké hospodářství postižené dopady pandemie. Jde o v přepočtu 54 bilionů korun.

21:27 K zásadnímu omezení přistoupí Albánie, když o víkendu zavede 40 hodin trvající zákaz vycházení. Na nákup bude smět jen jeden člen rodiny, který bude od pondělí muset zažádat o povolení prostřednictvím mobilní aplikace.

21:03 Neskupujte léky, které mají údajně fungovat proti koronaviru, ale jejich účinnost ještě není prokázána, varoval šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle něj může takový postup naopak způsobit nedostatek těchto léků pro potřebné pacienty s jinou diagnózou. "Historie medicíny je plná příkladů prostředků, které fungovaly na papíře a ve zkumavkách, ale ne u lidí, kterým dokonce škodily," řekl Tedros.

Nezmínil žádný konkrétní lék, který by mohl vzbuzovat falešné naděje, ale agentura DPA upozornila na nedávné prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že přelomové výsledky v léčbě nemoci COVID-19 by mohlo mít antimalarikum chlorochin. Lék známý pod obchodním názvem Aralen se poté snažily zakoupit tisíce Američanů.

20:44 Evropská centrální banka vyzvala banky v eurozóně, aby kvůli koronaviru minimálně do začátku října nevyplácely akcionářům dividendy a podpořily svými zisky ekonomiku.

19:40 Test prokázal koronavirus u jednoho pracovníka Domova seniorů v Liberci na Františkově. Jde už o druhý domov v Libereckém kraji, kde se nákaza objevila.

19:35 Hlavní město má v tuto chvíli nejvíce nakažených v zemi. Hygienici v Praze evidují 619 případů nemoci COVID-19. Za uplynulých 24 hodin přibylo 67 nových pacientů.

19:32 COVID-19 ve Francii: zemřelo dalších 299 osob, celkem je obětí 1995 a hospitalizováno je 15732 pacientů.

19:08 Komunikujte prostřednictvím datových schránek, poštovní zprávy nyní nejsou zpoplatněny, vyzývá Ministerstvo vnitra. Komunikace je tak nově zdarma nejen se státem, ale nyní i mezi firmami, podnikateli i občany.

19:03 Pravidelně aktualizované statistiky, grafy a dostupné údaje o vývoji situace kolem koronaviru v ČR můžete sledovat také na webu ministerstva zdravotnictví.

18:53 Opratření, kterým ministerstvo zdravotnictví kvůli koronaviru zakázalo přítomnost otců u porodu, napadli advokát a Liga lidských práv soudně. Chtějí dosáhnout jeho zrušení.

18:38 Finanční injekci pro americkou ekonomiku zkoušenou koronavirem schválila po Senátu i Sněmovna reprezentantů. V přepočtu jde o 54 bilionů korun. Balík nyní podepíše prezident Trump.

18:28 Kraje žádají, aby se o zásobování ochrannými pomůckami staralo jen ministerstvo vnitra. V regionech je pomůcek stále velký nedostatek. Po jednání hejtmanů s krizovým štábem ministerstva vnitra to řekli hejtman Vysočiny pověřený řízením Asociace krajů Jiří Běhounek a ministr vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD). Podle Běhounka se situace se zásobami v regionech komplikuje a je jich tam nedostatek. Víkend prý ukáže, kolik roušek a dalších pomůcek k potřebným dojde. O zásobování chce za kraje Běhounek jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Požádal o osobní účast na pondělním jednání kabinetu.

Premiér Babiš ovšem uvedl, že žádosti krajů nerozumí. Zásobování krajů a nemocnic už vnitro realizuje, reagoval.

Na situaci ohledně ochranných pomůcek si obdobně postěžovala i další sociální demokratka, ministryně práce a sociálních věcí Maláčová, na svém Twittweru.

A ministr zdravotnictví, opět přes sociální sítě, reagoval:

18:22 Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil, že by bylo vhodné testovat na koronavirus všechny zaměstnance domovů pro seniory a všechny pacienty s plicními potížemi.

17:54 Počet nakažených pacientů onemocněním COVID-19 v ČR podle pátečních podvečerních dat vzrostl na 2279, tedy o 217 nakažených od ráno zveřejněných dat. Počet provedených testů je 31127. Obětí je v ČR devět. Vyléčených lidí je jedenáct.

17:48 V Itálii zemřelo za poslední den v souvislosti s novým koronavirem 919 lidí a počet obětí se celkově vyšplhal na 9134, uvedla podle Reuters tamní Agentura pro civilní ochranu. Jedná se o rekordní denní přírůstek obětí od začátku epidemie.

17:42 Čínský prezident Si Ťin-pching podle Reuters v pátek nabídl americkému prezidentu Donaldu Trumpovi případnou pomoc v boji s novým koronavirem. Čínské město Wu-chan, odkud se ohnisko nákazy rozšířilo do celého světa, se pomalu otvírá normálnímu provozu. USA mají už nejvíce případů nákazy na světě – přes 93 tisíc. Obětí evidují kolem 1400.

17:33 Premiér Andrej Babiš pro ČTK potvrdil, že podpoří prodloužení nouzového stavu v ČR o dalších třicet dnů. Aktuálně stav platí do 11. dubna.

17:19 Až osm let vězení hrozí lidem, kteří v době nouzového stavu šíří poplašné zprávy. Policisté už se zabývají prvními případy. Týkají se nepravdivých informací o nákazách koronavirem nebo třeba smyšlených varování před chystaným uzavřením některých měst do izolace.

17:10 Armáda ČR uvedla, že společně s Policií ČR a Celní správou mají situaci na hranicích pod kontrolou.

17:06 Ministerstvo změnilo podmínky testování na COVID-19. Stačí buď horečka nad 37,5 stupně, suchý kašel, nebo dušnost. Test může doporučit i plicní lékař, informovala ČTK.

17:01 Koronavirus nás nedostane! Ve zdravém těle zdravý duch. K vidění je pátý díl instruktážního videa české armády, v němž se instruktoři Kamil Masařík a Lukáš Jiráček zaměřili na střed těla a stabilizační systém.

16:52 „Neexistují žádné vědecky doložené důkazy prokazující souvislost mezi užíváním látek určených k léčbě hypertenze a průběhem onemocnění COVID-19,“ varoval na Twitteru Státní ústav pro kontrolu léčiv.

16:50 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch před víkendem opět žádá, aby lidé odložili návštěvy chat a chalup a zůstali doma. „Pokud tam z nějakého důvodu musíte jet, zdržujte se prosím v jejím prostoru a omezte kontakt s okolím. Je to opravdu důležité,“ uvedl ministr.

16:44 Počet obětí v severoitalské Lombardii, která je vůbec nejvíce zasaženou oblastí, vzrostl za poslední den o 541 na 5402 lidí. Jedná se o vůbec druhý nejvyšší denní přírůstek zemřelých v této oblasti, informovala agentura Reuters. O den dříve byl nárůst obětí o 387. Celkový počet případů v regionu se zvýšil o 2409 na 37 298.

16:37 Přičiněním onemocnění COVID-19 zemřelo po celém světě už přes 25 tisíc lidí. Nejvyšší počet obětí eviduje Itálie, a to 8215 (80 589 případů nákazy), Španělsko má 4858 obětí (64 059 nakažených), Čína eviduje 3292 obětí (81 340 nakažených), Irán 2372 (32 332 nakažených), Francie 1696 (29 155 nakažených) a USA 1321 (86 548 nakažených). Nejvíce nakažených už ode dneška evidují USA.

16:29 Ministr kultury Lubomír Zaorálek po videokonferenčním jednání s předními českými nakladateli dospěl k závěru, že do připraveného balíčku záchrany kultury zařadí také dotační program pro podporu vydávání/prodeje knih.

16:25 Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) schválila v rámci programu COVID I první žádosti o bezúročné úvěry v objemu 90 milionů korun. Vypůjčené peníze podniky nejčastěji využijí k úhradě mezd, nájemného, nákladů na energie nebo pořízení zásob. ČMZRB obdržela již přes 3200 žádostí, jejichž finanční objem přesahuje deset miliard korun. V pondělí bude vyhlášeno pokračování programu, přičemž žádosti budou přijímat komerční banky.

16:20 Provozovatelé sportovišť a relaxačních zařízení žádají o co nejrychlejší kompenzaci ztrát. Podle společnosti MultiSport Benefit, která spolupracuje s téměř 2 tisíci provozovatelů sportovišť a relaxačních zařízení, tito denně přicházejí až o 20 milionů korun. Provozovatele sportovišť podle MultiSport Benefit od bankrotu dělí nejvýše dva měsíce, ty menší prý měsíc. V odvětví, kde je zaměstnáno zhruba 25 tisíc lidí, podnikají především malé firmy do deseti zaměstnanců, které nemají kapitálové rezervy a výpadek tržeb je pro ně ničivý. MultiSport Benefit měla podle ČTK adresovat premiérovi dopis.

16:17 Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček vzhledem ke zhoršující se situaci ve světě v pondělí vládě navrhne povinnou čtrnáctidenní karanténu všem vracejícím se ze zahraničí. „Tzn. bude jedno, odkud se kdo vrací. Zdraví je na prvním místě,“ dodal Petříček.

16:00 Nemocí COVID-19 se na celém světě nakazilo už přes 558 tisíc lidí. Epicentrum se přesouvá do USA, kde je celkově téměř 86 tisíc nakažených lidí. V Číně se nemoc prokázala u více než 81 tisíc lidí. Itálie hlásí 80 589 případů nákazy COVID-19. Čísla rostou i ve Španělsku, kde se podle stránek Worldmeters nakazilo už více než 64 tisíc lidí.

15:58 Rakousko kvůli šíření koronaviru de facto zakázalo vstup žadatelům o azyl. Do země je podle ministerstva zdravotnictví vpustí jen tehdy, pokud předloží zdravotní osvědčení, napsala dnes agentura APA.

15:57 Pražská Thomayerova nemocnice v Krči pro veřejnost uzavřela odběrový stan i odběrové místo v jednom ze svých pavilonů. Do odvolání bude odběry pro testy na koronavirus dělat jen u hospitalizovaných pacientů a zaměstnanců, případně u akutních případů. Nemocnice informaci zveřejnila na webu a ČTK ji potvrdil její mluvčí Petr Sulek. Dodal, že zařízení k tomu přistoupilo z kapacitních důvodů. V Praze se odběry provádí ve třech dalších nemocnicích.

15:56 Migranti, kteří týdny tábořili u turecko-řecké hranice a pokoušeli se dostat do Evropské unie, se nyní s pomocí tureckých úřadů stěhují zpět do uprchlických zařízení ve vnitrozemí. Informovala o tom agentura Anadolu. Kvůli koronavirové krizi se migranti vzdali naděje, že se jim podaří do Evropy dostat, protože ostraha hranice se na řecké straně ještě více zpřísnila. Nyní je čeká v Turecku dvoutýdenní karanténa.

15:48 Newyorkská policie rozdává potraviny a drogistické zboží lidem v nouzi. Na pomoci se podílí i místní. Právě New York je nejvíce zasaženu oblastí z celých USA. Nemocí COVID-19 se tam nakazilo už téměř 39 tisíc lidí.

15:38 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal v Rakousku hranici 7 tisíc. Za posledních 24 hodin přibylo více než tisíc nových případů, vyplývá z dat na webových stránkách místního ministerstva zdravotnictví. Obětí v Rakousku si nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, vyžádala už 58. Podle ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera se dá vrchol epidemie v zemi očekávat mezi polovinou dubna a polovinou května.

15:23 Zaměstnanci organizace SANANIM, která pomáhá drogové závislým v Praze, vyrábějí látkové roušky a předávají je svým klientům. Chtějí tak pomoci proti šíření nového typu koronaviru. Organizace má nyní zhruba 2500 klientů, přiděleno dostala 100 jednorázových roušek a 20 respirátorů. Organizace to dnes sdělila ČTK. Upozornila také, že nebezpečí nákazy může být vyšší u lidí, kteří drogy inhalují, kouří nebo šňupají, protože koronavirus napadá dýchací systém.

15:22 Británie hlásí už 759 úmrtí pacientů s koronavirem, o 181 víc než ve čtvrtek. Po předchozím nárůstu o 115 mrtvých jde o další denní maximum.

15:21 Petříček v pondělí kvůli zhoršení pandemie koronaviru vládě navrhne, aby do povinné dvoutýdenní karantény musel každý po návratu do České republiky.

15:13 Švýcarsko překonalo hranici 12 tisíc nakažených koronavirem, za den zaznamenalo takřka 1500 nových případů. Infekci v zemi podlehlo 197 lidí.

15:08 Slovensko uzavírá hraniční přechody s ČR, Maďarskem, Polskem a Rakouskem až na výjimky pro všechny kamiony. Důvodem jsou kolony u hranic s Maďarskem.

15:06 Radnice Hradce Králové odpustí po dobu platnosti nouzového stavu nájem podnikatelům, kteří mají pronajaté městské prostory a museli zavřít. Dnes o tom na mimořádném zasedání rozhodla rada města. Jde o součást balíčku opatření nazvaného Antivirus, kterým chce vedení města snížit dopady mimořádných opatřeních na občany, podnikatele či kulturní organizace.

15:01 Newyorkská policie vyzývá všechny, kdo nemusí ven, aby zůstali doma. Ty, kteří musí na nákup nebo jdou do ulic sportovat, policie informuje o bezpečném chování a jak zamezit šíření nemoci. V ulicích New Yorku jsou nasazeny jak pěší hlídky, tak hlídky v autech.

15:00 USA se vyšplhaly na vrchol tabulky v počtu nakažených nemocí COVID-19. Celkově se tam nakazilo téměř 86 tisíc lidí, uzdravilo se 1868 a nemoci podlehlo 1306 lidí. Nejkritičtěji je stále zasažen New York kde se nakazilo už téměř 39 tisíc lidí. Vyplývá to z přehledu na stránkách Worldmeters.

14:55 Hongkong dnes ohlásil dalších 65 nakažených koronavirem, což je zatím největší zaznamenaný denní nárůst v této čínské poloautonomní provincii. Denní rekord evidují rovněž Filipíny, kde počet nakažených vzrostl o 96 – na celkových 803. Dalších devět lidí tam přitom nemoci COVID-19 podlehlo. Japonská prefektura Tokio ohlásila 40 nových případů, zatímco vietnamské úřady uvedly, že hodlají udržet počet nakažených v zemi do 1000. Dalších 130 infikovaných zaznamenala Malajsie, která je nejhůře zasaženou zemí v jihovýchodní Asii.

14:50 Téměř každý pátý podnik v Německu má za to, že mu kvůli pandemii hrozí platební neschopnost, uvedla Německá průmyslová a obchodní komora.

14:38 Mezi sportovní hvězdy pomáhající vlastními prostředky v boji s koronavirem se zařadil i tenista Novak Djokovič. Milion eur, tedy více než 27 milionů korun, věnoval rodnému Srbsku na nákup plicních ventilátorů a dalších zdravotních pomůcek. Již dříve podobnou sumu daroval ohroženým rodinám ve Švýcarsku Roger Federer, finančně se snaží pomoci třeba i Španěl Rafael Nadal.

14:34 Opatření zavedená ve snaze zmírnit šíření koronaviru vedla ke zlepšení kvality ovzduší v Evropě. Informovala o tom dnes Evropská kosmická agentura (ESA), podle které nad evropskými metropolemi a průmyslovými zónami poklesla koncentrace oxidu dusičitého. Látku produkují například auta, továrny či elektrárny.

14:32 Nezapomeňte kvůli koronaviru na mor prasat, varují veterináři. Riziko zavlečení afrického moru prasat z Polska na české území se znovu zvýšilo, varují chovatele veterináři. Je již 60 kilometrů od hranic s ČR a 20 kilometrů od hranic s Německem.

14:30 Americké tajné služby zkoumají vliv nynější pandemie na chování teroristů, zejména domácích amerických radikálů, islamistů a extremistů. Podle Johna Demerse, náměstka ministra spravedlnosti zodpovědného za otázky národní bezpečnosti, Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a jiné bezpečnostní agentury pečlivě sledují, jak koronavirus mění plány potenciálních útočníků.

14:29 Pandemie letos povede k poklesu turistického sektoru až o 30 procent, předpovídá odvětvová organizace. Až dosud očekávala pokles do tří procent.

14:04 Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) si stěžuje, že do krajů nedorazily respirátory N95, jež přivezl v noci na středu letoun Ruslan z Číny.

14:03 Personál, který bude v domovech pečovat o seniory s COVID-19, musí být oddělen od zaměstnanců, kteří pečují o zdravé, řekl náměstek Prymula.

14:02 Francouzský premiér varoval před dalším zhoršením epidemie COVID-19. Zkouška čeká hlavně Paříž a okolí. Nemocnice by tu mohly být plné do 48 hodin.

14:01 Ve Zlínském kraji přibylo od čtvrtečního večera osm případů nákazy novým koronavirem. Jde o pět žen a tři muže, sdělila dnes ČTK mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová. V kraji je tak 99 potvrzených případů, ve čtvrtek jich přibylo sedm.

13:59 Itálie ještě nedosáhla vrcholu epidemie, tvrdí expert. Tempo, jímž v Itálii roste počet nakažených, ještě nedosáhlo svého vrcholu. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil šéf místního národního institutu pro zdraví Silvio Brusaferro.

13:58 V Thomayerově nemocnici se nákaza potvrdila u 23 seniorů z 28, nakažené jsou také dvě sestry z oddělení. Podle ředitele jsou v dobrém stavu.

13:57 Současná testovací kapacita je podle náměstka Prymuly asi 5000 vzorků za den. Když se zapojí akademická pracoviště, stoupne na 10 000 za den.

13:56 Dramatické záběry přinesla zahraniční média z Indie. Tamní policisté na nich trestají občany, kteří porušují celostátní karanténu vyhlášenou tento týden. Police přitom kromě domluvy přistupuje i k „výchovným” trestům nebo fyzickému násilí.

13:55 Některá zařízení sociálních služeb se podle náměstka Prymuly snaží zbavit nakažených seniorů s COVID-19 tím, že je chtějí umístit do nemocnic.

13:54 Uzavření hranic mezi Českem, Německem a Rakouskem prakticky zrušilo příhraniční obchod s tabákem. Na 500 prodejen tabáku v příhraničí již muselo zavřít. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil jeden z distributorů cigaret v ČR British American Tobacco (BAT). Ten na českém trhu prodává například značky Lucky Strike a Pall Mall. Podle ředitele komunikace konkurenční firmy Japan Tobacco International Jiřího Hauptmanna je ve zbytku České republiky logistika zajištěná.

13:50 V Příbrami se rozdávaly roušky veřejnosti. Každý měl nárok na 2 kusy na osobu.

13:39 Domovy pro seniory musí deset procent kapacity vyhradit pro případné nakažené, nařídilo ministerstvo zdravotnictví. Musí mít pro ně samostatné koupelny a toalety.

13:37 Nemocí COVID-19 se po celém světě nakazilo přes 550 tisíc lidí. Nemoci podlehlo 24 903 lidí a vyléčilo se 128 701 lidí. Vyplývá to z přehledu na stránkách Worldmeters.

13:36 V Ústřední vojenské nemocnici v Praze se uzdravil první pacient z nemoci COVID-19. Celkový počet vyléčených v České republice se zvýšil na 11.

13:31 Pokud by velké nemocnice fungovaly dle loňského finančního modelu, zbankrotují. Teď chybí hlavně materiál na testy na koronavirus, řekl šéf VFN Feltl.

13:27 Alžírsko kvůli epidemii způsobené koronavirem rozšíří zákaz nočního vycházení na osm dalších provincií. Dosud zákaz platil v hlavním městě Alžíru a sousední provincii Blida. O rozšíření dnes informoval úřad předsedy vlády. Ve čtyřicetimilionovém Alžírsku je 367 potvrzených případů nákazy a 25 úmrtí.

13:14 I když se zásobení pražských nemocnic po zahájení distribuce ochranných pomůcek z Číny zlepšilo, některé stále bojují s jejich nedostatkem. I nadále scházejí zejména respirátory nejvyšší třídy FFP3. Nemocnice mají vesměs zásoby na několik dní provozu, lepší je situace na Bulovce, v Motole a v IKEM.

13:07 Pokud v Americe pandemie koronaviru něco nedokáže zničit, pak jsou to obchody s marihuanou, shoduje se dnes několik amerických serverů. Prodej drogy, ve většině amerických států legální, trhá rekordy, v některých regionech se zvýšil až o pětinu. Zákazníky jsou vyděšení konzumenti, které čekají možná až měsíce v domácí izolaci.

13:05 „Chci upozornit, že na boj s COVID-19 nedává EU ani o korunu víc, než na kolik měly státy nárok už před pandemií. Schválených 30 mld. Kč, kvůli kterým média oslavují evropské instituce, nejsou peníze navíc. Jsou dávno naše,“ napsal Andrej Babiš na svém Twitteru.

13:01 Nemocnice nemá jistotu, že byl experimentální lék Remdesivir klíčovou substancí pro zlepšení stavu pacienta, řekl lékař intenzivní péče VFN Balík.

12:54 Výrobci luxusních módních doplňků se v čase pandemie způsobené novým koronavirem začali přeorientovávat na ochranné oděvy a masky. Vedle italského módního domu Armani se k tomuto kroku rozhodla například americká společnost Ralph Lauren, ale také další firmy. Informují o tom zahraniční agentury.

12:49 Jedním z mála pozitiv, které může rychlé šíření koronaviru v Německu přinést, je snížení kriminality. Vyplývá to alespoň z prvních údajů berlínské policie. Podobný vývoj očekávají i další spolkové země. Odborníci ale zároveň varují, že kriminalita nebude klesat plošně a obávají se výrazného zvýšení počtu případů domácího násilí.

12:47 Stav pacienta, který dostává experimentální lék Remdesivir, zůstává velmi vážný, ale zlepšuje se, řekl šéf Všeobecné fakultní nemocnice Feltl.

12:40 V Novém Jičíně onemocněla COVIDem-19 sestra onkologické ambulance z polikliniky, která je součástí Komplexního onkologického centra Nový Jičín provozovaného skupinou Agel. Podle hygieniků se zdravotnice chovala nezodpovědně. Mluvčí Agel Radka Miloševská ale tvrzení hygieniků odmítla.

12:39 Pětice zákonů v souvislosti s epidemií koronaviru, které tento týden schválil Parlament, byla dnes vydána ve Sbírce zákonů. Nabyla tak účinnosti. Novela, kterou Sněmovna zvýšila letošní schodek státního rozpočtu na 200 miliard korun, se ve sbírce objevila už ve čtvrtek.

12:36 Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem v Česku překročil dva tisíce. Zvyšuje se počet testovaných lidí a také laboratoří, které kontrolují vzorky. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) se výrazně zlepšil stav pacienta, kterému lékaři podávají experimentální lék Remdesivir. Obec Kynice na Havlíčkobrodsku, uzavřená kvůli nákaze minulý týden v pondělí, se otevře 1. dubna. Veřejný život i ekonomika jsou nadále utlumené, kraje omezují veřejnou dopravu, automobilka Škoda Auto prodloužila odstávku výroby.

12:33 Britský premiér Boris Johnson se nakazil koronavirem. Má jen mírné příznaky a bude dál stát v čele boje proti epidemii COVID-19 v zemi. S odvoláním na úřad předsedy britské vlády o tom informovala stanice BBC. Informaci potvrdil na Twitteru i sám ministerský předseda. „Během posledních 24 hodin se u mě projevily mírné příznaky a test na koronavirus byl pozitivní,“ uvedl Johnson na Twitteru.

12:32 Jihoafrická republika dnes ohlásila první dvě oběti onemocnění COVID-19, a to jen několik hodin poté, co v zemi začalo platit celostátní omezení pohybu. Informovala o tom agentura AP. Omezení pohybu začne od soboty platit i v hlavním městě Konga Kinshase.

12:31 Odložení splátek úvěrů a hypoték na půl roku navrhuje i ODS. Podle předsedy ODS Fialy je taková pomoc zasaženým koronavirem mimořádná, ale je namístě.

12:26 „Do Bratislavy dnes v noci přiletěl slovenský speciální let z USA. Na palubě bylo také 19 Čechů, kteří pokračovali dále do Brna. Je strašně důležité, že si i v této nelehké době dokážeme pomoci.“ Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) to napsal na svém Twitteru. České velvyslanectví ve Spojených státech také vyzývá české občany, aby si rezervovali letenku do Evropy. V dalších dnech se očekává omezování spojení, což povede k růstu cen letenek. Ambasáda také potvrdila, že se příští týden uskuteční repatriační let z Chicaga do Prahy, který dopraví zpět české občany, kteří nebudou mít možnost cesty s komerčními dopravci. Petříček ale upozornil na to, že to bude jediný let, který diplomacie z USA vypraví.

12:21 Britský premiér Boris Johnson se podle stanice BBC nakazil koronavirem. Má jen mírné příznaky a bude dál stát v čele boje proti epidemii v Británii.

12:17 Lékaři v New Yorku brzy začnou prověřovat novou metodu boje s koronavirem, která spočívá ve využívání krevní plazmy uzdravených pacientů pro léčbu nakažených. Informoval o tom list The New York Times. Podle lékařů z nemocnice Mount Sinai obsahuje krevní plazma uzdravených účinné protilátky, které mohou pomoci pacientům v počátečních fázích choroby.

12:06 Ubytování bezdomovců kvůli karanténě nařízené v souvislosti s bojem proti koronaviru vyjde hlavní město první měsíc na 2,3 milionu korun. V tiskové zprávě to dnes sdělil magistrát. Praha pro ně zajišťuje lůžka například v ubytovnách nebo chce budovat stanová městečka. Vyzvala rovněž nevěstinec v tržnici v Holešovicích, aby uvolnil halu, kde sídlí bez nájemní smlouvy. Ubytovat chce hlavní město několik stovek bezdomovců.

12:05 Fakultní nemocnice Brno má jednoho pracovníka nakaženého koronavirem. Nakazil se v nemocnici. V nemocnici leží deset pacientů s COVID-19.

12:02 Veterináři nedostali od státu žádné ochranné pomůcky, přestože i oni stojí podle Komory veterinárních lékařů ČR (KVL) v první linii a jsou ohroženi nemocí COVID-19. Řada z nich působí v živočišné výrobě, která je klíčová pro udržení zásobování potravinami. Například na jatkách musí být nepřetržitý veterinární dozor. Veterináři se také setkávají s lidmi, kteří je navštěvují se svými domácími zvířaty, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí KVL Josef Duben. Vyjádření Ministerstva vnitra, které pomůcky rozděluje, ČTK zjišťuje.

11:53 Slovensko po zvýšení počtu prováděných testů na koronavirus odhalilo více nakažených, ve čtvrtek přibylo 43 nově zjištěných infikovaných. Novinářům to dnes řekl premiér Igor Matovič. Celkově má pětimilionové Slovensko 269 potvrzených případů infekce, jedna osoba je v kritickém stavu.

11:52 Do fakulních nemocnic v ČR míří ze skladu správy rezerv dalších 960 tisíc roušek, přes 100 tisíc respirátorů a tisíce dalších ochranných pomůcek.

11:48 Ve Španělsku se nákaza koronavirem potvrdila již u více než 64 tisíc lidí. Za posledních 24 hodin přibylo přes 7800 nových případů, informoval dnes deník El País. Na nemoc COVID-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, zemřelo od čtvrtka dalších 769 pacientů. Celková bilance obětí se tak vyšplhala na 4858.

11:36 Pozor na energetické šmejdy!

12:42 Dlužníkům v exekuci by po dobu nouzových opatření podle České asociace věřitelů neměly narůstat úroky, vymahatelnost práva však musí být zachována.

11:27 Írán má podle dnešního oznámení ministerstva zdravotnictví potvrzených více než 32 300 případů koronaviru a 2378 mrtvých. Za 24 hodin tak přibylo téměř 3000 nakažených a počet úmrtí se zvýšil o 144.

11:18 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal v Rakousku hranici 7000. Za posledních 24 hodin přibylo více než tisíc nových případů, vyplývá to z dat na webových stránkách místního ministerstva zdravotnictví.

11:11 Od včerejšího odpoledne je v Oblastní nemocnici Příbram hospitalizovaný muž, ročník 1950, s potvrzeným onemocněním COVID-19. Leží na ARO, je zajištěn na řízené plicní ventilaci. Má cestovatelskou anamnézu a byl doma v karanténě. Jeho stav a příznaky se včera natolik zhoršily, že si zavolal záchranku. Převoz proběhl standardně. Týmy i na příjmu měly ochranné pomůcky. Informaci potvrdil online zpravodajství TV Prima ředitel nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada.

10:40 Česko se semklo! Někdo šije roušky, někdo rozváží obědy do první linie, pomáhá starším lidem, někdo posílá finance.

10:32 Ministerstvo spravedlnosti na svých stránkách zveřejnilo informace, jak řešit ekonomické problémy způsobené nouzovými opatřeními! Více zde.

10:25 Charita ČR dostala první roušky a pár respirátorů ze zásilky Ministerstva vnitra, kriticky jí chybějí rukavice, pláště a dezinfekční gely. Sestry v domácí zdravotní péči a pracovníci sociálních služeb vyrážejí do terénu pomáhat potřebným a jsou tedy v takzvané první linii stejně jako praktičtí lékaři.

10:16 České velvyslanectví ve Spojených státech vyzývá české občany, aby si rezervovali letenku do Evropy. V dalších dnech se očekává omezování spojení, což povede k růstu cen letenek. Ambasáda také potvrdila, že se příští týden uskuteční repatriační let z Chicaga do Prahy, který dopraví zpět české občany, kteří nebudou mít možnost cesty s komerčními dopravci. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ale upozornil na to, že to bude jediný let, který diplomacie z USA vypraví.

10:04 Vedení fotbalistů Barcelony sníží hráčům a realizačnímu týmu platy, aby tím zmírnilo ekonomické dopady přerušení nejvyšší španělské ligy kvůli šíření nového typu koronaviru. Katalánský celek o tom informoval na webu.

09:52 Uzavření obce Kynice na Havlíčkobrodsku kvůli šíření koronaviru skončí 1. dubna. Původně se tak mělo stát mělo 30. března. Některé rodiny zůstanou v karanténě.

09:43 Jak si jednoduše vyrobit doma dezinkfekci? Podívejte se na návod.

09:30 Stav pacienta s COVID-19, kterému lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze tři dny podávají experimentální lék remdesivir, se výrazně zlepšil! Muž, kterého nemocnice přijímala se selháním plic, mohl být odpojen od přístroje ECMO, který zajišťuje mimotělní okysličování krve. Stav je i nadále kritický. Řekl to přednosta KARIM VFN Jan Bláha. Byl sice odpojen z mimotělního oběhu, ale dál zůstává na plicním ventilátoru. Jeho stav se nezlepšil, na optimismus je brzy. Další podrobnosti chce nemocnice novinářům sdělit ve 12:30.

09:22 Farmaceutická společnost Zentiva kvůli šíření nákazy novým koronavirem dále navyšuje výrobu paracetamolu, na český trh uvádí nový lék s názvem Paraceta. I nadále pak bude Zentiva pokračovat také ve výrobě značky Paralen. Léků s obsahem paracetamolu bylo v posledních dnech v českých lékárnách nedostatek, Státní ústav pro kontrolu léčiv minulý týden vyzval lidi, aby je zbytečně nehromadili.

09:16 New York paralyzuje nákaza, zdravotníci jsou k smrti vyděšeni. Podle agentury AP musí pracovat, i když sami mají pozitivní testy! Spojené státy jsou pandemií postiženy nejvíc a New York je v USA hlavním ohniskem nákazy. Některé nemocnice mají tolik mrtvých, že musely povolat chladírenské vozy jako provizorní márnice. Záchranné služby vyřizují telefonáty po tisících.

09:07 Laboratořím se dál daří zvyšovat počet provedených testů, včera otestovaly rekordních 4429 lidí, celkem 31 127. Úřady během čtvrtka oznámily tři úmrtí. Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zemřel osmdesátiletý pacient. Trpěl podle nemocnice velmi vážným onemocněním, před několika dny byl navíc pozitivně testován na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Další oběti jsou dvě ženy z domova pro seniory v Praze-Michli. Ženy byly podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly ve vysokém věku a měly další vážná onemocnění. Také další zemřelí trpěli většinou několika dalšími chorobami nebo nějakou vážnou nemocí.

08:57 Včera přibylo 259 nakažených koronavirem, asi o třicítku méně než ve středu, kdy byl denní nárůst nejvyšší. Celkem je 2062 potvrzených případů.

08:39 Už jste měli ranní kávičku? Trump prý prosí americké spojence ve světě o jakýkoli, i ten nejzákladnější zdravotnický materiál typu dezinfekce, který mohou okamžitě do Ameriky poslat...

08:35 Ministři zemí EU budou na dálku debatovat o využití kohezních fondů ke zmírnění následků krize. Rusko ruší mezinárodní letecké spojení, aerolinky budou moci posílat letadla jen pro ruské občany v zahraničí a dopravovat je do vlasti.

08:27 Nové případy koronaviru se nyní v Číně vyskytují především u osob, které přicestovaly ze zahraničí; Peking omezuje mezistátní leteckou dopravu a od 28. března dočasně zakáže vstup do země cizincům s platnými čínskými vízy a s povolením k pobytu.

08:15 Koronavirus odbourává napětí! Prezidenti Spojených států a Číny Donald Trump a Si Ťin-pching dnes v telefonickém rozhovoru zdůraznili nutnost spolupráce svých zemí v boji proti šíření koronaviru SARS-CoV-2. Podle agentury AFP jde o signál určitého uvolnění napětí po vzájemných slovních výpadech v posledních dnech souvisejících s koronavirovou krizí.

08:02 V nemocnici ve Frýdku-Místku byl pozitivně testován na COVID-19 jeden z pracovníků kuchyně, která je proto zavřená. Pro pacienty nemocnice dnes jídlo připraví v třinecké nemocnici, zaměstnancům se dnes vydávat nebude. Nemocnice to uvedla na svých webových stránkách.

07:52 Řidiči musejí na D2 u přechodu Lanžhot-Brodské směrem na Slovensko dnes po ránu opět počítat s kolonou kamionů! V tuto chvíli už je tříkilometrová. Problémy vznikají už na hranicích Slovenska s Maďarskem. Maďaři zavedli na přechodech přísná opatření kvůli šíření koronaviru.

07:41

07:30 Svaz průmyslu a obchodu vyjednává o uvolnění pro pendlery!

07:18 Sedm milionů korun získali vědci na výzkum a vývoj nových diagnostických testů na koronavirus. Peníze jim věnovala IOCB Tech, dceřiná společnost Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

07:16 V Německu se za posledních 24 hodin potvrdilo dalších 5780 případů nákazy koronavirem. Celkem je jich tak 42 228. Mrtvých přibylo 55 na celkových 253.

07:08 Nově pošlete doporučený dopis zdarma datovou schránkou!

06:59 Stále přicházejí nové informace, kde všude může koronavirus přežít a číhat!

06:48 Evropský parlament schválil včera trojici návrhů, které mají státům Evropské unie či firmám pomoci v boji proti koronaviru a jeho ekonomickým následkům. Vznikne investiční fond, který umožní členským zemím přesunout nevyužitých 37 miliard eur (asi bilion korun) ze strukturálních fondů do zdravotnictví či na pomoc zasaženým odvětvím. Česko z tohoto balíku dostane téměř 1,2 miliardy eur (326 miliard Kč).

06:40 Ministerstvo zahraničí dál pomáhá vrátit se lidem domů.

06:30 Dobré ráno! I dnes sledujeme vše kolem koronaviru po celý den online. Od dnešních 6:00 mohou otevřít myčky automobilů, zámečnictví a opravny domácích zařízení. Přestal se na ně vztahovat zákaz prodeje.

Tagy: