Rozhovor s právníkem Michalem Tandlerem
Až osm let vězení hrozí lidem, kteří v době nouzového stavu šíří poplašné zprávy. Policisté už se zabývají prvními případy. Týkají se nepravdivých informací o nákazách koronavirem nebo třeba smyšlených varování před chystaným uzavřením některých měst do izolace.
V Libereckém kraji policisté vyšetřují dva případy mužů, kteří si vymýšleli a způsobili tím neopodstatněné obavy mnoha lidí. První z nich zaznamenali na sociální síti. „Na Facebooku šířil podezřelý zprávu o výskytu prvních případů koronaviru na území obcí Lomnice nad Popelkou, Semily a Turnov. Stalo se to 14. března. Druhý případ je o dva dny straší. Tentokrát prostřednictvím emailu zaměstnanec informoval svého zaměstnavatele o tom, že je nakažen koronavirem a hospitalizován, což se nezakládalo na pravdě,“ uvedl ředitel krajské policie Vladislav Husák s tím, že dotyčný zaměstnanec navíc tvrdil, že do práce chodil už s vědomím, že je nakažený. Oba případy policisté stále prověřují, ještě nepadlo obvinění.
Podle právníků hrozí přísné tresty lidem, kteří záměrně zveřejňují nepravdivé informace s úmyslem vyvolat paniku obyvatel nebo například reakci záchranářů. „Je to vlastně stejné jako v případě anonyma, který volá na tísňovou linku, že je někde bomba. Rozdíl je v tom, že teď v době nouzového stavu jsou tresty za podobné jednání přísnější,“ vysvětluje advokát Michal Tandler. Aktuálně hrozí za šíření poplašné zprávy dva až osm let vězení, běžná sazba, mimo nouzový stav, je maxilmálně pět let.
Jednou odeslané falešné zprávy se často dál šíří po sociálních sítích. Takové chování už trestným činem není, pokud si šiřitel zprávy není vědom, že informace je nepravdivá. Polcisté ale apelují na zdravý rozum lidí . Přestože jsou dnes mnozí vystrašení, neměli by zapomínat na kritické myšlení a snažit se informace ověřovat, než je pošlou dál, zdůrazňují odborníci.