Primitivní nacionalismus, hodnotil Fiala postoj vlády k landsmanšaftu. Okamura mluvil o NSDAP
Hloupost, primitivní nacionalismus. Těmito slovy hodnotil postoj vlády ke sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Brně bývalý premiér Petr Fiala (ODS) v pořadu 360° ve vysílání CNN Prima NEWS. Předseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD) ve spojitosti se sjezdem mluvil o bývalých členech nacistické strany NSDAP, kteří stáli u zrodu landsmanšaftu.
Sjezd sudetoněmeckého landsmanšaftu, který o víkendu proběhl v jihomoravské metropoli, rozvířil nejen v politických kruzích ostrou diskuzi. K ní se nyní připojili i Fiala s Okamurou. A šéf Sněmovny si v kritice akce nebral servítky.
ČTĚTE TAKÉ: Čižinský spojil sudetské Němce s Palestinci. Takových srovnání se zdržme, nabádá historik
„Ukázalo se, že ten sjezd nesměřoval ke stmelení naší společnosti, ale že ji naopak rozdělil. Podle mého názoru to byla přímo provokace a cílem nebylo žádné smíření,“ uvedl předseda SPD. Připomněl také, že se proti konání sjezdu vyjádřila hlasy vládní koalice Poslanecká sněmovna.
Okamuru popudila i reakce předsedy krajanského sdružení Bernda Posselta, který usnesení označil za frašku. „Vidíme, jak landsmanšaft nahlíží na Česko, na náš parlament. Oni si myslí, že jsme nějaká jejich gubernie. Připomíná mi to rétoriku sudetoněmeckých nacistů – jen připomenu, že pod zakládajícím dokumentem sudetoněmeckého landsmanšaftu se to hemží členy NSDAP,“ dodal.
Neuvěřitelná politika, pustil se Fiala do Macinky
Fiala záhy přešel do útoku, když kritizoval postoj české vlády k tématu. Na paškál si expremiér vzal ministra zahraničí Petra Macinku (Motoristé), který před setkáním prezidenta Pavla s bavorským premiérem Söderem uvedl, že to není „Pavlova váhová kategorie“. „Je to váhová kategorie třeba plzeňského nebo karlovarského hejtmana,“ řekl Macinka.
„To je vrchol neodpovědnosti a, omlouvám se, hlouposti,“ uvedl Fiala zostra. „Je to proti našim zájmům. Södera nepřijal nikdo z vlády. To je tak neuvěřitelná politika, že ani nevím, jak to mám komentovat. Hloupost, primitivní nacionalismus,“ pokračoval.
Čtěte také
Sjezdu sudetských Němců v Brně se bývalý šéf vlády zastal. Zdůraznil zejména snahy o smíření. „Jsem přesvědčen, že k tomu ten sjezd měl přispět. A to, co jsem já slyšel od vládních stran ve Sněmovně, to bylo zoufalé, nedůstojné, úplně mi z toho bylo zle,“ bědoval expremiér.
„To, že toho sjezdu tyto strany zneužily, je prostě nebezpečné, protože rozdmýchávání nacionálních vášní ve věci, která je už vyřešena, považuji za extrémně neodpovědné,“ dodal ještě Fiala.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Plivanec na oběti i Sládkův duch. Landsmanšaft v Brně rozdělil pedagogy mezi poslanci