reklama

Nejdéle čekající následník trůnu slaví narozeniny. Princi Charlesovi je 72 let

Princ Charles v sobotu slaví 72. narozeniny. Je tak nejdéle čekající nástupník trůnu v historii. Jeho matka, královna Alžběta, úřaduje už od roku 1952 a je zase nejdéle vládnoucí hlavou státu na světě. Připomeňme si zásadní momenty.

reklama

Charlesova matka, královna Alžběta II., úřaduje už od roku 1952 a je tak nejdéle vládnoucí hlavou státu na světě. Častou otázkou na ostrovním království tak bývá, jestli princ Walesu někdy na britský trůn vůbec usedne.

Jeho královská Výsost princ z Walesu se narodil roku 1948 jako první potomek princezny Alžběty a prince Philipa, v době, kdy králem byl jeho dědeček Jiří VI. Alžběta se stala britskou královnou o čtyři roky později.

Jako čtyřletý se zúčastnil korunovace své matky ve Westminsterské katedrále. Na galerii ho tehdy doprovázely a hlídaly další dvě významné ženy královské rodiny – královna matka a princezna Margaret, Alžbětina sestra.

Sám Charles pak dostal korunu na svou hlavu jako dvacetiletý, když ho královna jmenovala princem z Walesu.

Mladý Charles studoval antropologii, archeologii a historii na univerzitě v Cambridge a stal se prvním členem královské rodiny s vysokoškolským titulem. Jako princ z Walesu se také naučil velšsky.

Věrný britské královské tradici absolvoval Charles i několikaletý vojenský výcvik – začal u námořnictva a postupně prošel také leteckým a parašutistickým výcvikem.

Celý život prince Charlese provází jeho vášnivý zájem o přírodu a její ochranu. Založil a stal se členem mnoha spolků a nadací na záchranu přírody nebo na podporu ekologického zemědělství. Za více než pětadvacet let vybudoval na své usedlosti Highgrove House jednu z nekrásnějších botanických zahrad na světě.

Tragická smrt princezny Diany

O tyto aktivity se zajímal i při svých cestách do České republiky, kterou navštívil celkem třikrát, naposledy v roce 2010. Jeho nadace přispěla například na obnovu některých zahrad Pražského hradu.

Z prvního manželství s princeznou Dianou se mu narodili dva synové – William a Harry. Dianu Spencerovou si vzal v roce 1981 a jejich svatba se v té době stala nejsledovanější událostí na světě.

Po pár letech přišly problémy – mimomanželské vztahy na obou stranách a deprese princezny Diany. Po patnácti letech, v roce 1996, se manželé rozvedli, princezna Diana o rok později zahynula při dopravní nehodě v pařížském tunelu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama