reklama

Nejdéle čekající následník trůnu slaví narozeniny. Princi Charlesovi je 72 let

Princ Charles v sobotu slaví 72. narozeniny. Je tak nejdéle čekající nástupník trůnu v historii. Jeho matka, královna Alžběta, úřaduje už od roku 1952 a je zase nejdéle vládnoucí hlavou státu na světě. Připomeňme si zásadní momenty.

reklama

Charlesova matka, královna Alžběta II., úřaduje už od roku 1952 a je tak nejdéle vládnoucí hlavou státu na světě. Častou otázkou na ostrovním království tak bývá, jestli princ Walesu někdy na britský trůn vůbec usedne.

Jeho královská Výsost princ z Walesu se narodil roku 1948 jako první potomek princezny Alžběty a prince Philipa, v době, kdy králem byl jeho dědeček Jiří VI. Alžběta se stala britskou královnou o čtyři roky později.

Jako čtyřletý se zúčastnil korunovace své matky ve Westminsterské katedrále. Na galerii ho tehdy doprovázely a hlídaly další dvě významné ženy královské rodiny – královna matka a princezna Margaret, Alžbětina sestra.

Sám Charles pak dostal korunu na svou hlavu jako dvacetiletý, když ho královna jmenovala princem z Walesu.

Mladý Charles studoval antropologii, archeologii a historii na univerzitě v Cambridge a stal se prvním členem královské rodiny s vysokoškolským titulem. Jako princ z Walesu se také naučil velšsky.

Věrný britské královské tradici absolvoval Charles i několikaletý vojenský výcvik – začal u námořnictva a postupně prošel také leteckým a parašutistickým výcvikem.

Celý život prince Charlese provází jeho vášnivý zájem o přírodu a její ochranu. Založil a stal se členem mnoha spolků a nadací na záchranu přírody nebo na podporu ekologického zemědělství. Za více než pětadvacet let vybudoval na své usedlosti Highgrove House jednu z nekrásnějších botanických zahrad na světě.

Tragická smrt princezny Diany

O tyto aktivity se zajímal i při svých cestách do České republiky, kterou navštívil celkem třikrát, naposledy v roce 2010. Jeho nadace přispěla například na obnovu některých zahrad Pražského hradu.

Z prvního manželství s princeznou Dianou se mu narodili dva synové – William a Harry. Dianu Spencerovou si vzal v roce 1981 a jejich svatba se v té době stala nejsledovanější událostí na světě.

Po pár letech přišly problémy – mimomanželské vztahy na obou stranách a deprese princezny Diany. Po patnácti letech, v roce 1996, se manželé rozvedli, princezna Diana o rok později zahynula při dopravní nehodě v pařížském tunelu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama