reklama

Nejdéle čekající následník trůnu slaví narozeniny. Princi Charlesovi je 72 let

Princ Charles v sobotu slaví 72. narozeniny. Je tak nejdéle čekající nástupník trůnu v historii. Jeho matka, královna Alžběta, úřaduje už od roku 1952 a je zase nejdéle vládnoucí hlavou státu na světě. Připomeňme si zásadní momenty.

reklama

Charlesova matka, královna Alžběta II., úřaduje už od roku 1952 a je tak nejdéle vládnoucí hlavou státu na světě. Častou otázkou na ostrovním království tak bývá, jestli princ Walesu někdy na britský trůn vůbec usedne.

Jeho královská Výsost princ z Walesu se narodil roku 1948 jako první potomek princezny Alžběty a prince Philipa, v době, kdy králem byl jeho dědeček Jiří VI. Alžběta se stala britskou královnou o čtyři roky později.

K tématu

Jako čtyřletý se zúčastnil korunovace své matky ve Westminsterské katedrále. Na galerii ho tehdy doprovázely a hlídaly další dvě významné ženy královské rodiny – královna matka a princezna Margaret, Alžbětina sestra.

Sám Charles pak dostal korunu na svou hlavu jako dvacetiletý, když ho královna jmenovala princem z Walesu.

Mladý Charles studoval antropologii, archeologii a historii na univerzitě v Cambridge a stal se prvním členem královské rodiny s vysokoškolským titulem. Jako princ z Walesu se také naučil velšsky.

Věrný britské královské tradici absolvoval Charles i několikaletý vojenský výcvik – začal u námořnictva a postupně prošel také leteckým a parašutistickým výcvikem.

Celý život prince Charlese provází jeho vášnivý zájem o přírodu a její ochranu. Založil a stal se členem mnoha spolků a nadací na záchranu přírody nebo na podporu ekologického zemědělství. Za více než pětadvacet let vybudoval na své usedlosti Highgrove House jednu z nekrásnějších botanických zahrad na světě.

Tragická smrt princezny Diany

O tyto aktivity se zajímal i při svých cestách do České republiky, kterou navštívil celkem třikrát, naposledy v roce 2010. Jeho nadace přispěla například na obnovu některých zahrad Pražského hradu.

Z prvního manželství s princeznou Dianou se mu narodili dva synové – William a Harry. Dianu Spencerovou si vzal v roce 1981 a jejich svatba se v té době stala nejsledovanější událostí na světě.

Po pár letech přišly problémy – mimomanželské vztahy na obou stranách a deprese princezny Diany. Po patnácti letech, v roce 1996, se manželé rozvedli, princezna Diana o rok později zahynula při dopravní nehodě v pařížském tunelu.

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Petříček s vakcínami podrazil zdravotnictví. Pro zviditelnění udělá vše

Babiš: Petříček s vakcínami podrazil zdravotnictví. Pro zviditelnění udělá vše

Premiér Andrej Babiš (ANO) se naštval na ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Důvod? Šéf české diplomacie v týdnu upozornil na to, že resort zdravotnictví odmítl nákup milionu vakcín proti covidu ze Spojených arabských emirátů. Vakcína podle Babiše neměla povolení v EU a byla drahá. Podle Babiše se chce Petříček jen zviditelnit. Ministr zahraničí se proti tomu ohradil. Chtěl se jen prověřit využití vakcín z farmaceutické velmoci.

Fotbal

Slavia si ze Slovácka přivezla britskou mutaci. Je v ohrožení zápas s Rangers?

Slavia si ze Slovácka přivezla britskou mutaci. Je v ohrožení zápas s Rangers?

Koronavirové trable sužují fotbalovou Slavii Praha. Předseda představenstva klubu Jaroslav Tvrdík informoval o tom, že se v týmu vyskytla britská mutace, což zejména vzhledem k tomu, že „sešívaní“ mají ve čtvrtek hrát první zápas osmifinále Evropské ligy proti glasgowským Rangers, může být problém. Příčinou starostí je navíc, podle Tvrdíka, poslední ligový zápas na Slovácku.

Vědce straší koronavirový hybrid. Vznikl spojením dvou mutací, může zaplavit svět
Ženy se bojí, že očkování proti covidu ovlivní plodnost. Odborníci to vyvracejí
Smrtící kombinace. V zemích, kde žije hodně lidí s nadváhou, se více umírá na covid
reklama
reklama
Návštěva covidária: Zdravotníci pod náporem pláčou, přežije jen 40 procent pacientů

Koronavirus

Domácí zpravodajství

S ivermektinem zacházíme jako nejzaostalejší africké země, tvrdí Tomáš Cikrt
Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová
Další články
reklama
reklama