Princ William osobně zasáhl do evakuace z Afghánistánu. Zařídil pomoc svému příteli

Evakuace vojáků a afghánských spolupracovníků z Afghánistánu se dotkla i britské královské rodiny, konkrétně prince Williama. Minulý měsíc se dozvěděl o tom, že jeho přítel – afghánský důstojník, uvízl v zemi i s rodinou. Vévoda z Cambridge proto zařídil, aby i s nejbližšími mohli nastoupit na letadlo do Velké Británie.

S mužem, který se později stal důstojníkem v Afghánistánu, se princ William seznámil během svého výcviku na vojenské akademii Sandhurst v Bershire. Informace o jeho situaci ho proto velmi zasáhla. Jakmile se dozvěděl, že jeho přítel i s rodinou uvízl v zemi ovládané Tálibánem, rozhodl se zakročit.

Požádal svého kolegu a přítele, námořního důstojníka Roba Dixona, aby kontaktoval vojáky v regionu a dostal afghánského důstojníka i s rodinou na letiště v Kábulu. Následně bylo bývalému kadetovi umožněno, aby i s nejbližšími nastoupili na evakuační let do Velké Británie. Předpokládá se, že muž sloužil v afghánské národní armádě, píše web Daily Mail.

Svému příteli z akademie tak 39letý princ zajistil bezpečný let. Jeho zásah přišel v době, kdy Velká Británie i USA oficiálně ukončily svou účast v Afghánistánu. Do 31. srpna se musely jednotky stáhnout, přesto v zemi zanechaly stovky svých občanů a afghánských spojenců. Ti se nyní zoufale snaží ze země uprchnout.

Princ jednal v souladu s hodnotami armády

Pokud by afghánský důstojník v zemi zůstal, hrozilo by mu nebezpečí, protože úzce spolupracoval s britskými jednotkami. Právě pomoc Velké Británie by následně mohla být rudým plátnem pro bojovníky Tálibánu, kteří spojence západních jednotek vyhledávají. Existují důkazy, že je pak zatýkají a následně mučí či vraždí.

Bývalý výsadkář, major Andrew Fox, po záchraně důstojníka podotkl, že zásah prince Williama byl „plně v souladu s tím, co je učí v armádě, pokud jde o hodnoty“. Připomněl, že se všichni snažili dostat lidi do bezpečí. „Sám jsem poslal dva parašutisty, aby vtrhli do davu a někoho z něj vytáhli,“ vzpomínal. Na účet prince doplnil, že vojáci jsou vycvičeni k tomu, aby pomáhali, kde mohou.

„Situace byla tak chaotická a upřímně řečeno tak špatně zvládnutá, že lidé dělali, co mohli, aby se dostali pryč,“ doplnil Fox. Britská vláda během evakuace pomohla dopravit do bezpečí zhruba 15 tisíc lidí. Nadále se však objevují příběhy tlumočníků, spolupracovníků i držitelů britských pasů, kteří v zemi zůstali. Dosud není jasné, kolika z nich byla pomoc přislíbena. Dalšího evakuačního letu do Velké Británie se však už nedočkají.

Tagy: