Americká letecká základna Ramstein v Německu se stala po ukončení evakuačních letů z Kábulu domovem pro tisíce Afghánců. Už teď žije vedle hangárů a stíhaček 14 tisíc lidí zachráněných z Tálibánem ovládané země. Co s nimi ale bude dál?
Vojenská základna Ramstein na západě Německa je největší leteckou základnou Spojených států, která se rozkládá mimo americké hranice. Běžně slouží pro odbavení amerických jednotek či vojenská cvičení, teď se toto místo proměnilo v obří stanové městečko, kde žije 14 tisíc Afghánců.
Většina amerických letounů, které zachraňovaly občany z Kábulu, totiž přistávala právě zde. Američtí vojáci sice dopředu připravili přístřeší pro deset tisíc lidí, nápor uprchlíků ale překonal všechny prognózy. A jelikož administrativní záležitosti, screening a přerozdělování Afghánců trvají déle, než se čekalo, musejí teď tisíce utečenců žít poblíž ranvejí a hangárů.
Podle americké CNN chtěla armáda původně odbavit každého uprchlíka do dvou dnů, to se ale nepodařilo a na základně nastal přetlak. Ramstein prozatím opustilo 12 tisíc zachráněných, dalších 14 900 ale stále zůstává na základně. V souladu s americkou dohodou s Berlínem přitom žádný uprchlík nesmí na místě setrvat déle než deset dní.
Šest tisíc dětí
Od začátku afghánských evakuací přistálo na Ramsteinu 106 letadel s vojáky a Afghánci. Dokonce i Američané zranění při teroristických útocích v Kábulu byli převezeni sem. Úřady teď nejvíce trápí otázka, jak se postarat o děti. Na základně jich je zhruba šest tisíc. Dalších 12 novorozenců se narodilo během posledních dní v nedaleké vojenské nemocnici v Landstuhlu.
„Děláme vše, co je v našich silách, abychom pomohli lidem, kteří s námi v Afghánistánu spolupracovali,“ komentovala situaci americká diplomatka Elizabeth Horstová. „Máme lidský i profesní zájem na tom, abychom Afghánce dostali ze základny pryč, umožnili jim přístup k lékařské péči a dostali je do Spojených států, kde mohou začít žít nový život. A kde se mohou stát Američany, pokud budou chtít,“ dodala.
Mezi těmi, kdo se už brzy vypraví přes Atlantik, je i 25letý Afghánec Asadullah Sadiqi, kterého Tálibán před evakuací zmlátil. „Každý mával americkým či britským pasem, ale jim to bylo jedno. Prostě mlátili do lidí,“ popsal pro CNN. „Teď jsme ale s rodinou šťastní. Už brzy uvidíme příbuzné ve Virginii,“ uzavřel.