reklama

Přísná Alena. Exministryně Schillerová přitvrdila, má to pomoct Babišovi na Hrad

Bývalá ministryně financí a předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová ve svých mediálních projevech přitvrdila. Zatímco před volbami se snažila nechodit do konfliktů a věci většinou vysvětlovat s úsměvem na tváři, v opozičních řadách přitvrdila. Podle informací z tábora hnutí ANO jde o taktiku, jak pomoci bývalému premiérovi na Hrad. Sama Schillerová to odmítá.

reklama

Plán je takový, že zatímco poslanci ANO v čele se Schillerovou mají vystupovat tvrdě a ostře, předseda ANO Andrej Babiš bude ukazovat vlídnější a smířlivější tvář a ve svém obytném voze bude obrážet Českou republiku v rámci prezidentské kampaně.

„Šéf teď bude vystupovat jako ten, kdo zachraňuje a nerozděluje společnost. Padlo rozhodnutí, že do Fialovy vlády budou zajíždět hlavně poslanci. On bude stát jakoby mimo a ukazovat přívětivou tvář. Nehodlá se účastnit přestřelek ve Sněmovně. Bude se soustředit na své turné v obytňáku,“ popsal pro Neovlivní pod podmínkou anonymity jeden z Babišových spolupracovníků.

Redakci CNN Prima NEWS se podařilo informace ověřit od dalších zdrojů z ANO. Bývalá ministryně financí však odmítá, že by šlo o nějaký plán, jak pomoci Babišovi na Hrad. „Nic takového neproběhlo. Jsem předsedkyní poslaneckého klubu hnutí ANO, tak samozřejmě občas komentuji i jiné věci než ekonomiku. Vždy jsem ale ve svých komentářích věcná a férová. Rozhodně nebudu kritizovat za každou cenu,“ napsala CNN Prima NEWS Schillerová.

Do nové vlády se Schillerová pustila na Twitteru kvůli přípravě nového státního rozpočtu. Její příspěvek vyvolal spor s šéfkou Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09).

„Před rozpočtovým provizoriem jsem varovala, ale vláda se dušovala, že to žádné dopady mít nebude. Tady je výsledek. Stát není ani schopný zaplatit zálohu za lék paxlovid, který je dle odborníků účinný proti omikronu,“ kritizovala bývalá šéfka státní kasy.

„Paní poslankyně, pokud jste rozpočtové provizorium nechtěla, neměla jste hospodařit s dluhem více než 400 miliard korun. Takový rozpočet by schválil jen ten, komu na naší zemi nezáleží. Takhle jednoduché to je,“ reagovala na kritiku Pekarová Adamová.

Schillerová odpověděla ostře: „Děkuji za radu. Nicméně zastávám názor, že kdo zatím vůbec nic nepředvedl, měl by s radami šetřit jako se šafránem.“

Babiš se chystá s obytňákem objíždět Česko

Šéfka poslanců ANO se také pustila do nového ministra financí Zbyňka Stanjury, že výsledky státního rozpočtu zveřejnil až 6. ledna. Ministerstvo financí běžně oznamuje údaje o státním rozpočtu v prvních dvou pracovních dnech nového roku. Stanjura si podle ní chtěl prodloužit Vánoce.

„Nerozumím tomu, proč se to děje. Možná je pan ministr Stanjura v Opavě a prodloužil si Vánoce, to může být jedna z variant,“ řekla Schillerová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Nový šéf státní kasy přitom už před Vánoci oznamoval, že tento termín v lednu posune tak, aby stihl jako první informovat své kolegy v kabinetu.

Expremiér Babiš ještě definitivně neřekl, jestli bude na Hrad kandidovat. Několikrát ale naznačil, že to zvažuje. Po Vánocích například oznámil, že si pořídil obytný vůz, se kterým chce objíždět Českou republiku.

Tagy:
Andrej Babiš Alena Schillerová opozice Sněmovna ANO volby vláda vláda Petra Fialy prezidentské volby 2023

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Sledujte ŽIVĚ: Jak požádat o podporu kvůli zdražení energií? Jurečka představí postup
Energetika

Sledujte ŽIVĚ: Jak požádat o podporu kvůli zdražení energií? Jurečka představí postup

Ministerstvo práce se chystá zveřejnit informace k vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Informovat bude o tom, jaké dávky je možné získat a jak je potřeba v případě, že je chcete, postupovat. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že jeho úřad v pátek spustí webovou kalkulačku, na které si budou lidé moci spočítat, zda na příspěvek od státu dosáhnou. Přímý přenos z tiskové konference, která je plánovaná na 9:30, sledujte přímo tady v článku.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

reklama