reklama

Schillerová kritizuje Fialův projev: Obrovské zklamání, vláda začala úplně špatně

Obrovské zklamání, pokračuje volební kampaň, zkritizovala bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) novoroční projev premiéra Petra Fialy (ODS). Nesouhlasila zejména se slovy o státním rozpočtu a inflaci.

reklama

„Je to obrovské zklamání. To není to, co Petr Fiala sliboval. Měla jsem pocit, že pokračuje volební kampaň, jak se zkrotí inflace a státní rozpočet, ale neslyšíme jak. Když mluvil o populismu, vůbec jsem mu nerozuměla,“ uvedla Schillerová ve vysílání CNN Prima NEWS.

Fiala v projevu slíbil, že jeho vláda bude usilovně pracovat v nastaveném tempu. „I když nám vydrží celý rok, budu rád, když první výsledky pocítíte už na jeho konci. Vyhrát nad inflací totiž nelze ze dne na den. Zdědili jsme rozpočet s obrovským schodkem a na jeho zaplacení si budeme muset opět půjčit,“ opřel se Fiala do předchozí vlády s tím, že jeho kabinet se aktuálně snaží rozpočet seškrtat.

Schillerová podotkla, že inflace odejde během roku a půl či dvou stejně tak, jako přišla. „Ozbrojeným složkám se dá ve vztahu k inflaci pakatel. Začali úplně špatně, přitom od 1. ledna se zvedají platy ústavních činitelů o 6 procent, to jsou tisíce korun měsíčně,“ konstatovala.

Bývalá vicepremiérka také odmítla, že by předsednictví Česka v Evropské unii nebylo připraveno. Jediný, kdo je nepřipravený, je prý s ohledem na zavádění konkrétních řešení jen nová vláda.

„Kdyby řešení měla, dávno by na všem mohli dělat. Úředníci jsou zvyklí pracovat kdykoliv, ale musí mít jasné politické zadání. To je přesně ono. Tady se vytvořily obrovské sliby a očekávání, bude to ale na úkor lidí. Řešila jsem sedm rozpočtů a jednala o problémech s odboráři, takže je znám a pamatuji si je. Jsou to prázdná hesla,“ pokračovala v ostré kritice.

Vystrčil a Babiš mluvili dobře

Během soboty tři rozdílné projevy. „Smířlivý projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila, smířlivý projev expremiéra Andreje Babiše na jeho sociálních sítích a projev vykopávající příkopy od Petra Fialy,“ zdůraznila.

Přece jen ale našla něco pozitivního. „Snažil se apelovat na lidi ze stran zodpovědnosti u covidu,“ pochválila závěrem současná opoziční politička svého oponenta.

Premiér Petr Fiala bude hostem první nedělní Partie Terezie Tománkové v roce 2022. Pořad můžete sledovat ZDE nebo na Primě a CNN Prima NEWS od 11 hodin.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama