Příspěvek na bydlení se kvůli dražším energiím zvýší, slíbila vláda. O kolik to bude?

Příspěvky na bydlení by se mohly pro letošek kvůli zdražení energií zvýšit. Na dávku by mohlo dosáhnout také více lidí. Vláda schválila návrh novely, která navyšuje částky pro výpočet podpory. Kabinet by mohl případně také rozhodnout o dalším navýšení, pokud by ceny dál rostly. Na tiskové konferenci po jednání vlády to ve středu řekl premiér Petr Fiala (ODS). Předlohu vláda posílá do Sněmovny, projednat by ji chtěla zrychleně v legislativní nouzi.

„Rozhodli jsme o tom, že se adekvátně navýší příspěvek na bydlení a rozšíří, aby na něj dosáhlo víc lidí. V případě dramatických výkyvů na trhu s energiemi bude moci vláda zvýšit normativy,“ uvedl Fiala.

Podle novely by se takzvané normativní náklady, z nichž se příspěvek na bydlení vypočítává, mohly jednorázově zvednout podle počtu osob v domácnosti a typu bydlení zhruba o 1 100 až 2 100 korun. Podporu by nově mohli pobírat i podnájemníci. Na vyšší dávky pro více lidí by bylo podle ministerstva práce potřeba asi 2,6 až tři miliardy korun.

Na příspěvek na bydlení mají nárok vlastníci bytu či trvale hlášení nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Dávka odpovídá rozdílu mezi výdaji nejvýš do normativních nákladů a 0,3- či 0,35násobkem příjmu. Normativ se pohybuje v družstevních a vlastních bytech podle počtu členů domácnosti od zhruba pěti tisíc do 12 200 korun. V nájmu je to pak asi od 5 600 do 20 500 korun, roli hraje i velikost města.

Novela částky pro letošek navyšuje. Lidem, kteří žijí sami v nájmu či podnájmu, by se měl normativ zvednout o 1 120 korun. Ve vlastním či družstevním bytě by to bylo o 1 180 korun. Pro dvojici by se normativ podle novely měl v nájmu upravit o 1 130 korun, ve vlastním a družstevním bytě o 1 219 korun. Třem lidem by částky pro výpočet dávek vzrostly o 1 607 a 1 733 korun, čtyřem a více osobám pak o 1 974 a 2 147 korun.

Podporu jako nájemníci by mohli nově pobírat i podnájemníci. Příspěvek jako vlastníci by pak mohli mít třeba senioři, kteří převedli byt na své potomky, ale dál v něm žijí. Týká se to bydlení podle takzvané služebnosti. Vláda by pro letošek mohla normativy v případě dalšího zdražování ještě upravit, pokud by se odhadované průměrné náklady u energií proti loňsku změnily „významným způsobem“. O kolik by musely vzrůst, navrhovaný zákon neupřesňuje. Odhad by předložilo ministerstvo průmyslu s Energetickým regulačním úřadem, pokud by mu to kabinet uložil.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) počítá s tím, že by novelu mohly Sněmovna i Senát schválit do konce měsíce. Norma by pak měla platit zpětně za období od 1. ledna. Podle šéfa resortu by tato pomoc měla být dostačující. „Všechny informace budeme v příštích třech týdnech intenzivně distribuovat k lidem, u kterých předpokládáme, že v té komplikované situaci jsou,“ uvedl Jurečka. Neupřesnil však, jak by informování potřebných mělo vypadat.

Podle ministerstva práce by jednorázové navýšení normativů mohlo výdaje na příspěvek letos zvednout o 1,3 miliardy korun. Dalších 840 milionů až 1,26 miliardy korun by si vyžádaly dávky pro podnájemníky. Těchto žadatelů by mohlo být 20 až 30 tisíc. Asi 10 tisíc příjemců by mohlo o podporu žádat „z titulu služebnosti“, výdaje by činily minimálně 420 milionů Kč. Podpora kvůli zdražování by tak vyšla asi na 2,56 až 2,98 miliardy korun. Běžné navýšení normativů pro letošek si vyžádá 381,4 milionu korun.

Úřady práce vyplatily loni v listopadu 126 600 příspěvků na bydlení. Za 11 měsíců výdaje činily šest miliard korun.

Tagy: