reklama

Hostomský: Karanténa je skryté nebezpečí. S omikronem v ní může skončit třetina populace

Karanténa je přehnané řešení, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský. Zdůraznil, že rychleji se šířící mutaci omikron se nikdo nevyhne. Do karantény podle něj může zamířit až třetina populace, což by znamenalo velký problém pro školství nebo ekonomiku. S prezidentem České lékařské komory (ČLK) Milanem Kubkem se Hostomský neshodl na plánovaném plošném testování.

reklama

Od 17. ledna začíná dvakrát týdně plošné testování zaměstnanců ve firmách. Vláda navíc zvažuje zkrácení karantény ze čtrnácti dnů na pět, a to s ohledem na očekávaný nárůst počtu infikovaných kvůli nakažlivější variantě omikron.

„Karanténa je skryté nebezpečí. Vypadá to nevinně, ale jakmile do ní pošleme každého pozitivně testovaného, u omikronu musíme počítat s tím, že se může jednat až o třetinu populace. Oficiálně nezavřeme školy, ale některé třídy budou uzavřeny, stejně tak podniky. Karanténa je přehnanou reakcí. Je dobré zkrátit čtrnáct dnů na pět, ale co udělat nula?“ řekl Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS.

Omikron se podle něj Jižní Afrikou prohnal jako smršť, ale nyní tam nemají nic a zrušili i opatření. „Ekonomika a školy musí fungovat,“ zdůraznil biochemik. „Je nebezpečí, že se zruší základní služby, protože lidé budou muset do karantény. Testování je falešná cesta, kterou naše vláda bohužel zvolila,“ dodal.

Většina nakažených lidí bude podle Hostomského bezpříznaková, na pozitivitu testů by tedy nehleděl. „Mnoho lidí se vyhýbá testování, protože nechtějí do karantény. Je to administrativní věc, která nemá s biologií a medicínou nic společného. Jsem zklamaný naší vládou, povinnost testování neodpovídá datům o omikronu,“ konstatoval.

Kubek: Může dojít ke zhroucení ekonomiky

Prezident ČLK Kubek ale nesouhlasil. „Pokud naráz onemocní milion lidí a další jeden nebo dva miliony budou v karanténě, mohlo by dojít ke zhroucení ekonomiky a divokému lockdownu, protože by neměl kdo chodit do práce. Zkrácení karantény je rozumným kompromisem, považuji za vhodné sedm dnů,“ řekl.

„Budou nadějné léky, naše vláda ale nemá najednou finanční problémy, aby dala firmě Pfizer půlmiliardové předplatné pro účinná antivirotika,“ zmínil Hostomský jedno z řešení, které by pomohlo nejen v boji s omikronem, ale s celou pandemií. Kubek oponoval, že problém s nákupem antivirotik není v tom, že by na ně země neměla, ale protože žijeme v rozpočtovém provizoriu. „Vláda peníze najde, musí je najít,“ podotkl.

Podle Kubka se budeme divit, až počet nakažených za den naroste na 20 tisíc a nemocnice se začnou opět plnit pacienty. Hostomský však prohlásil, že je falešné zaměřovat se na počet nakažených.

„Omikron se vyznačuje vyšší nakažlivostí, tomu se nevyhneme, každý ho dostane. Má klinicky menší příznaky, počet pacientů na jednotkách intenzivní péče se zvýší, ale ne úměrně k počtu nakažených. Nárůst nebude dramatický, nezpůsobí kolaps nemocnic,“ nastínil.

Oba odborníci se ale shodli, že to nejlepší, co mohou lidé udělat, je naočkovat se. A kdo už může na třetí posilující dávku, neměl by podle nich váhat. „Je to nejefektivnější způsob ochrany, nabudí imunitní systém a omikronu tak bude člověk čelit velmi dobře,“ uvedl Hostomský.

Tagy:
testování Milan Kubek karanténa vláda koronavirus COVID-19 pandemie koronaviru Zdeněk Hostomský omikron

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama