Hostomský: Karanténa je skryté nebezpečí. S omikronem v ní může skončit třetina populace

Biochemik Zdeněk Hostomský

Kubek a Hostomský o omikronu a testování

Karanténa je přehnané řešení, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský. Zdůraznil, že rychleji se šířící mutaci omikron se nikdo nevyhne. Do karantény podle něj může zamířit až třetina populace, což by znamenalo velký problém pro školství nebo ekonomiku. S prezidentem České lékařské komory (ČLK) Milanem Kubkem se Hostomský neshodl na plánovaném plošném testování.

Od 17. ledna začíná dvakrát týdně plošné testování zaměstnanců ve firmách. Vláda navíc zvažuje zkrácení karantény ze čtrnácti dnů na pět, a to s ohledem na očekávaný nárůst počtu infikovaných kvůli nakažlivější variantě omikron.

„Karanténa je skryté nebezpečí. Vypadá to nevinně, ale jakmile do ní pošleme každého pozitivně testovaného, u omikronu musíme počítat s tím, že se může jednat až o třetinu populace. Oficiálně nezavřeme školy, ale některé třídy budou uzavřeny, stejně tak podniky. Karanténa je přehnanou reakcí. Je dobré zkrátit čtrnáct dnů na pět, ale co udělat nula?“ řekl Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS.

Omikron se podle něj Jižní Afrikou prohnal jako smršť, ale nyní tam nemají nic a zrušili i opatření. „Ekonomika a školy musí fungovat,“ zdůraznil biochemik. „Je nebezpečí, že se zruší základní služby, protože lidé budou muset do karantény. Testování je falešná cesta, kterou naše vláda bohužel zvolila,“ dodal.

Většina nakažených lidí bude podle Hostomského bezpříznaková, na pozitivitu testů by tedy nehleděl. „Mnoho lidí se vyhýbá testování, protože nechtějí do karantény. Je to administrativní věc, která nemá s biologií a medicínou nic společného. Jsem zklamaný naší vládou, povinnost testování neodpovídá datům o omikronu,“ konstatoval.

Kubek: Může dojít ke zhroucení ekonomiky

Prezident ČLK Kubek ale nesouhlasil. „Pokud naráz onemocní milion lidí a další jeden nebo dva miliony budou v karanténě, mohlo by dojít ke zhroucení ekonomiky a divokému lockdownu, protože by neměl kdo chodit do práce. Zkrácení karantény je rozumným kompromisem, považuji za vhodné sedm dnů,“ řekl.

„Budou nadějné léky, naše vláda ale nemá najednou finanční problémy, aby dala firmě Pfizer půlmiliardové předplatné pro účinná antivirotika,“ zmínil Hostomský jedno z řešení, které by pomohlo nejen v boji s omikronem, ale s celou pandemií. Kubek oponoval, že problém s nákupem antivirotik není v tom, že by na ně země neměla, ale protože žijeme v rozpočtovém provizoriu. „Vláda peníze najde, musí je najít,“ podotkl.

Podle Kubka se budeme divit, až počet nakažených za den naroste na 20 tisíc a nemocnice se začnou opět plnit pacienty. Hostomský však prohlásil, že je falešné zaměřovat se na počet nakažených.

„Omikron se vyznačuje vyšší nakažlivostí, tomu se nevyhneme, každý ho dostane. Má klinicky menší příznaky, počet pacientů na jednotkách intenzivní péče se zvýší, ale ne úměrně k počtu nakažených. Nárůst nebude dramatický, nezpůsobí kolaps nemocnic,“ nastínil.

Oba odborníci se ale shodli, že to nejlepší, co mohou lidé udělat, je naočkovat se. A kdo už může na třetí posilující dávku, neměl by podle nich váhat. „Je to nejefektivnější způsob ochrany, nabudí imunitní systém a omikronu tak bude člověk čelit velmi dobře,“ uvedl Hostomský.

Tagy: