reklama

Všichni zaměstnanci se budou testovat nejméně tři týdny. Karanténa bude i pro očkované

Všichni zaměstnanci se budou od 17. ledna dvakrát týdně testovat antigenními testy, oznámil ve středu na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Testování potrvá nejméně tři týdny. Vláda také zkrátila dobu karantén a izolací na pět dnů. Opatření začne platit příští úterý. Zaměstnanci půjdou na základě výsledku testu do karantény, pokud si však nechají udělat PCR test a ten bude negativní, mohou se do práce vrátit hned.

reklama

„Všichni zaměstnanci včetně očkovaných se budou testovat dvakrát týdně antigenními testy,“ uvedl premiér Fiala. Pravidelné testování začne v pondělí 17. ledna. „Očekáváme, že opatření bude platit tři týdny. Testy se budou platit z veřejného zdravotního pojištění,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

„V pracovních kolektivech ve firmách dochází k velké fluktuaci lidí a s tím je spojené také riziko šíření vysoce rizikové varianty omikron. Chceme proto podchytit co nejvíce nových případů v co nejkratším čase. Zvýšená frekvence testování sníží riziko zavlečení případné infekce mezi ostatní zaměstnance,“ sdělil Válek.

Zaměstnanec půjde do karantény na základě pozitivního antigenního testu, a to pouze on, ne jeho kolegové. „Zaměstnanci, kteří se odmítnou testovat, budou nahlášeni hygieně a budou muset nosit respirátory. Také budou mít nařízený home office nebo budou vyjmuti z kolektivu ostatních,“ upozornil Válek. Takový zaměstnanec by měl dodržovat rozestup 1,5 metru od ostatních, pokud je to z povahy práce možné, a stravovat se odděleně.

I osoby samostatně výdělečně činné si budou muset dvakrát týdně provést samotesty. Výjimku mají ti, kteří se nesetkávají s dalšími lidmi.

„Testování a očkování nejsou v kontradikci. Testováním lidé chrání okolí, očkováním sebe, aby neumřeli,“ zdůraznil ministr zdravotnictví. Do karantény navíc poputují po rizikovém kontaktu i očkovaní a lidé po prodělaném covidu. Dosud nemuseli, pokud nebyli z jedné domácnosti.

K ukončení karantény ani izolace nebude nutný PCR test, lidé s pozitivním antigenním testem je ale budou moci na základě negativního výsledku následného PCR testu ukončit ihned. Naopak lidé s příznaky covidu budou muset nad rámec pětidenní izolace ještě počkat nejméně dva dny po jejich odeznění.

Lidé, kterým skončí karanténa, budou muset nově ještě pět dnů nosit respirátor. Válek zároveň oznámil, že vláda navýšila počty PCR testů zdarma ze dvou na pět. Mají na ně právo očkovaní a lidé do 18 let.

Karanténa a izolace potrvají pět dnů

Kabinet ve středu také zkrátil dobu izolace a karantény na pět dnů. Opaření by mělo začít platit příští úterý, tedy 11. ledna. Vláda pravidla upravila po vzoru některých zemí kvůli variantě omikron, u které nastupují příznaky rychleji, takže by nakažení měli být infekční kratší dobu.

Důvodem ke zkrácení karantén byla také obava, že by kvůli velkému množství nakažených mohli chybět pracovníci v klíčových oblastech ekonomiky. „Uvědomujeme si, že vlna omikronu je jiná než vlna delty,“ vysvětlil ministr vnitra Vít Rakušan. V současné době trvají karanténa i izolace dva týdny.

Do karantény navíc budou po rizikovém kontaktu podle Válka chodit i očkovaní a lidé po prodělání covidu. Dosud nemuseli, pokud nebyli z jedné domácnosti.

Válek by měl v pátek jednat s odborníky o tom, jak protiepidemická opatření zpřísní, pokud se situace v následujících týdnech zhorší.

Tagy:

Hlavní zprávy

Překážky Ledecké v cestě za další senzací. Jakým lyžařským hvězdám může ukrást medaili?

Příliš medailových nadějí Česká republika na nadcházejících hrách v Pekingu nemá. Fanoušci spoléhají zejména na Ester Ledeckou. Medaile na snowboardu se očekává, cenný kov z alpského lyžování je spíše přáním. Každopádně ve sjezdu a v super-G patří do společnosti favoritek. Koho musí „obojživelnice“ na sjezdovce porazit, aby přidala další senzaci? Největší soupeřky má mezi Italkami, Rakušankami a Švýcarkami. Podívejte se v galerii.

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama