Příští rok by byla elektřina za 20 Kč za kWh. Snížení je výrazné, tvrdí vládní expert

Vláda rozhodla o zastropování cen energií. Reálně hrozilo, že by se cena za elektřinu pohybovala příští rok kolem 20 korun za kWh. Po zastropování ale bude cena kolem 7 korun. Krok kvitují i distributoři energií. Podle šéfa Pražské plynárenské bude systém přehlednější než s úsporným tarifem. Otazník podle něj ale visí nad systémem kompenzací. Jak se zastropování odrazí na inflaci? I o tom debatovali na CNN Prima NEWS David Havlíček, člen NERV, a Martin Pacovský z Pražské plynárenské.

Podle Davida Havlíčka, člena Národní ekonomické rady vlády (NERV), je snížení cen výrazné. „Rozdíl je skutečně enormní. Hrozilo, že příští rok tady budou ceny elektřiny 20 korun za kWh a nakonec budou okolo sedmi korun,“ přiblížil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Zastropování cen kvituje také Martin Pacovský, předseda představenstva Pražské plynárenské. „Myslím, že to je dobrá zpráva pro naše zákazníky a pro obyvatelstvo. Trochu se zmenší nejistota kolem cen energií,“ uvedl. „Říct dvě jasné částky, které budou nějakou omezenou dobu zastropovány, mi přijde jako celkem rozumné řešení,“ dodal.

Pacovský ovšem namítl, že nejistota naopak vzniká pro dodavatele, kteří zatím neznají detaily systému kompenzací. „Není zatím úplně jasno, jak přesně budou fungovat vzorce výpočtu oprávněných nákladů a oprávněného zisku,“ zmínil a poznamenal, že bude obtížné systém zastropování ukončit. „Přinese to obrovské přerozdělování mezi výrobci a zákazníky. Bude obtížné pak říct, že se ta cena ruší,“ upozornil na další aspekt vládního kroku.

Může to zpomalit inflaci

Podle Havlíčka může tento vládní krok okamžitě dopadnout na vývoj inflace. Ta se pohybuje přes 17 %. „Určitě může zpomalit (inflaci) a dopad může být okamžitý,“ řekl optimisticky.

Ve středu se pak vláda kvůli energetické krizi sejde znovu. Tentokrát bude jednat o řešení pro velké firmy a podniky. „Diskuze nebude o stropu jako takovém, ten se bude pohybovat v obdobné výši, která teď byla stanovena pro domácnosti. Bude se jednat spíše o techniku, jakým způsobem k tomu přistoupit,“ uzavřel Havlíček.

Tagy:
domácnost elektřina energie ceny inflace plyn vláda Martin Pacovský zastropování David Havlíček

Hlavní zprávy

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Pobaltské státy podpořily vstup Ukrajiny do NATO

23:24

VIDEO: Zelenskyj poslal vzkaz Rusům

22:56

Rusko je nemoc, přišel s tvrdou kritikou Horáček. Anexi odsuzují i další osobnosti

22:35

Ministerstvo obrany: Ukrajina osvobozuje Drobysheve v Doněcké oblasti

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Grande 100. Hrdličky Rolins a Nedvěd uspořádali velkolepou párty, pozvali hvězdné hosty

Pavel Nedvěd a Dara Rolins si užili společnou oslavu 50. narozenin. Bývalý fotbalista je měl na konci srpna a Daru čekají kulatiny na začátku prosince, teď si ale u italského jezera Lago Maggiore uspořádali velkolepý mejdan nazvaný Grande100. Pár se sladil do růžových kostýmků a personál restaurace přinesl pro každého jeden dort. Hrdličky si zazpívaly happy birthday, navzájem si padly do náruče a zasypaly se polibky. Zbytek večera strávili s přáteli – tančili a zpívali v klubu a na jachtě.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.