Přiznejte, že nemáte úplně na všechno. Odborníci radí, jak mluvit s dětmi o chudobě

Nemáme na zmrzlinu, nenechávej svítit v pokoji a letos si dovolenou nemůžeme dovolit. To jsou věty, které teď zřejmě častěji říkají rodiče svým dětem. Podle dětských psychologů je velmi obtížné dětem vysvětlit, že má rodina finanční problémy. Přesto je prý ale dobré, říkat jim pravdu.

Podle odborníků je potřeba s dětmi mluvit narovinu a vysvětlit jim, že se neuskromňují jen ony, ale celá rodina. Navíc je potřeba dětem přiznat, že nemáme úplně na všechno a vést je tak k určité šetrnosti a úspoře.

„Možná už začínat od takových drobností, kdy děti upozorníme na to, že když nechají v pokoji rozsvíceno, nedostanou třeba zmrzlinu,“ řekl s nadsázkou dětský psycholog Václav Mertin.

Podle ředitelky Domu tří přání Miroslavy Flemrové, jsou peníze častým tématem v rodinách a důvodem sporů samotných rodičů. „V situacích, kdy rodiče nejsou jednotní v názorech na financování rodiny a jejich pohledy se výrazně liší, vznikají okolo toho velmi zatěžující konflikty, které mají vliv na všechny děti, zejména na ty malé,“ uvedla Flemrová s tím, že pokud vzniká mezi rodiči spor, je dobré ho řešit mimo dosah dětí.

Malé děti nemohou finanční situaci rodiny ovlivnit, ale u dospívajících dětí odborníci doporučují, aby je rodiče více vedli k určité zodpovědnosti. „Když už chtějí něco nadstandardního, tak je dobré je vést k tomu, aby si na to našetřily. U starších dětí bych doporučila, aby šly na brigádu a peníze si vydělaly a bylo to součástí jejich ekonomického života,“ doplnila Flemrová. „Velké řešení nemám, ale možná je dobré děti připravit na to, že takhle to budou mít celý život,“ doplnil psycholog Petr Klíma.

Tagy: