Školní obědy většinou o desetinu zdraží. Šetřit se bude na biopotravinách a lepším mase

Školní obědy od září v některých jídelnách podraží zhruba o deset procent. Kvůli rostoucím cenám potravin a energií jejich ceny někde vzrostly už v předešlých měsících. Nyní se pohybují většinou mezi třiceti a čtyřiceti korunami. Vyplývá to z informací na webech školních jídelen. Šetřit není pro jídelny snadné, protože musí splňovat požadavky pro výživu podle předpisů. Omezit mohou biopotraviny či dražší druhy masa.

„Ceny od září 2022 jsou zatím nejasné, protože většina školních jídelen má v létě zavřeno a některé se teprve nyní rozhodují, jaké ceny nasadí,“ uvedl Pavel Ludvík, redaktor portálu Jídelny.cz. Už nyní je podle něj ale jasné, že školní stravování kvůli rostoucím cenám potravin a energií podraží.

„Šetřit je pro jídelny velmi obtížné, protože nutriční požadavky na stravu jsou dány legislativou, na ceny se nelze vymlouvat. Snad jen lze omezit biopotraviny, luxusnější druhy masa a podobně,“ vysvětlil. Meziroční inflace činila letos v červenci sedmnáct a půl procenta.

Finanční limity na nákup potravin se ve vyhlášce o školním stravování zvýšily loni o dvacet procent. Předtím se neměnily od ledna 2012. Podle Českého statistického úřadu se od té doby do loňska zvedla cena potravin o pětinu a původní limity školního stravování tomu již neodpovídaly. Nové limity stanovily strop na oběd pro strávníka od patnácti let na 45 korun. Maximální cena oběda pro žáky od sedmi do deseti let má být 39 korun, od jedenácti do čtrnácti let 41 korun a pro děti do šesti let 30 korun.

Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová již dříve uvedla, že na výši limitů nemá vliv cena energií, ale jen potravin. „Úhradu provozních nákladů hradí zřizovatel zařízení školního stravování,“ řekla.

Podle informací na webech školních jídelen se ceny za obědy zatím do limitů vejdou. Zatímco na začátku minulého školního roku se ovšem ceny obědů pohybovaly většinou v rozmezí 28 až 31 korun, v zimě vzrostly na zhruba 30 až 33 korun a některé jídelny už ohlásily další navýšení cen od září.

Zdražování na pražských školách

Například ZŠ a MŠ Na Beránku v Praze 12 zvedne od nového školního roku cenu oběda o tři koruny pro všechny strávníky. Předtím škola měnila cenu už od ledna. Strávníci nad patnáct let platili za oběd do konce uplynulého školního roku 34 korun, v novém je bude stát 37 korun.

Už v květnu se o tři koruny zvedla platba za oběd také v ZŠ a MŠ Na Smetance v Praze 2. Rodiče tam za jídlo pro patnáctileté či starší dítě platili 35 korun. Podobně o tři až čtyři koruny na 30 až 34 korun má od září stoupnout cena školních obědů i v Praze 22.

Ve vývoji cen školního stravování jsou někde i větší rozdíly. Třeba v ZŠ Lupáčova v Praze 3 dostanou žáci i po tříkorunovém zdražení od září oběd do 30 korun. Naopak školní jídelna v Dolních Břežanech už od letošního ledna zvýšila ceny obědů pro školáky o pět korun tak, že jsou v rozpětí 37 až 42 korun.

Pomoc pro znevýhodněné

Nezisková organizace Women for Women již dříve upozornila, že kvůli zdražování v uplynulém školním roce výrazně vzrostl zájem o školní obědy zdarma. Počet dětí, kterým je díky svému projektu poskytuje, stoupl o zhruba tři tisíce na 12 700. Kvůli rostoucí inflaci organizace očekává, že zájem o podporu na školní stravování se na podzim zvýší.

Projekt Obědy pro děti zahájila organizace Women for Women v roce 2013. Pomoc poskytuje prostřednictvím základních škol. Vytipování dětí, které potřebují pomoc, mají na starosti ředitelé škol ve spolupráci s učiteli. Letos v červnu dostala organizace na program dotaci ministerstva školství 60 milionů korun. Tato částka ale podle ní celkovou potřebu nezaplatí. Další peníze čerpá od dárců.

Tagy: