reklama

Problémy před velkými obchody? Naplnění kapacity už po hodině a dlouhé fronty venku

Na sociálních sítích se objevují fotky dlouhých front před většími obchody. Například IKEA, která na webových stránkách uvádí aktuální počet návštěvníků, mívá ve svých prodejnách téměř naplněnou kapacitu už hodinu po otevření.

reklama

Stačilo deset minut na to, aby se v neděli ráno v obchodě IKEA v Praze na Černém Mostě nashromáždilo přes 400 lidí. Za další hodinu jich bylo přes tisíc. Prodejna má přitom podle současných vládních nařízení kapacitní limit 1 400 návštěvníků. Kapacita pobočky v Ostravě se zcela naplnila ještě před polednem.

K tématu

Statistiky, které IKEA uvádí na svých stránkách, ukazují, že kromě soboty a neděle bývají pobočky plně obsazené i v pondělí a v úterý. Vzhledem k blížícím se Vánocům se dá očekávat, že lidí v obchodech bude nadále přibývat.

„Po Vánocích očekávám stejnou frontu na odběrovém stanovišti. V době internetu a možnosti nákupu skrze něho by si to lidi mohli odpustit,“ komentuje velké fronty jeden z uživatelů na Facebooku. Mnoho lidí se však návštěvníků obchodů, kteří tvoří dlouhé fronty, zastávají. „Lidé si zkrátka jdou konečně nakoupit, protože doteď nemohli. Navíc neví, jak dlouho to ještě bude možné,“ píše další z diskutujících.

„A teď mi řekněte, jak se to liší od fronty na sjezdovkách či u pokladny nebo před stánky s občerstvením,“ podivuje se další uživatel na sociálních sítích.

Rizikové skóre PES přitom dále stoupá. Už týden zůstává ve čtvrtém stupni rizika, který je vymezen 61 až 75 body. Pokud se čísla ohledně koronaviru nezlepší, vláda možná v pondělí rozhodne, že se Česká republika vrátí do čtvrtého stupně v systému PES. Nadále otevřeno by tak mohly mít pouze obchody, které prodávají základní potřeby, nebo podniky s výdejem vzdáleně objednaného zboží.

O přechodu do čtvrtého stupně vláda rozhodne v pondělí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ovšem podotknul, že případná zpřísněná opatření by se netýkala maloobchodů, což je však v rozporu s navrhnutým systémem PES.

K tématu

Tagy: Vánoce nakupování obchody IKEA koronavirus kapacita fronty PES

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Byznys

Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka

Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka

Češi v roce 2020 ve vybraných hypermarketech a supermarketech nakoupili meziročně o osm procent více ovoce. Prodeje zeleniny proti roku 2019 vzrostly o zhruba čtyři procenta. Tehdy přitom nad ovocem, u kterého tržby stouply o 0,6 procenta, zvítězila zelenina s meziročním růstem o 12,3 procenta. Větší zájem měli v roce 2020 čeští zákazníci také o zdravé potraviny, jinak táhly hlavně citróny a jablka. Vyplývá to z dat výzkumné společnosti Nielsen.

Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády
Mercedes-Benz GLA 220d 4Matic: Narostl a do rodiny lépe zapadá
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama