Pokud zůstane epidemická situace podobná, jako je nyní, nechystá se vláda opatření nadále zpřísňovat. V rozhovoru pro Rádio Z to uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zároveň řekl, že pokud by se situace zhoršila a denně by přibývalo například 6 000 nově nakažených, mohlo by Česko znovu spadnout v systému PES do stupně čtyři. Podle ministra probíhají jednání, aby už v takovém případě nebyly znevýhodňovány malé obchody, pro které by zřejmě platila stejná pravidla ohledně počtu zákazníků na metr čtvereční jako pro velké obchody.
Přestože již rizikové skóre PES odpovídá stupni čtyři, neplánuje se zatím přechod ze třetího stupně. Zásadní je podle Blatného počet hospitalizovaných, který i nadále klesá. „Kromě rizikového skóre zohledňujeme i další parametry, které odpovídají šíření nákazy, zejména zatížení nemocničního systému a reprodukční číslo. Pokračuje mírný pokles hospitalizovaných. Zatím ještě počkáme,“ řekl ministr pro Rádio Z.
Aktuální zpřísnění opatření, ke kterému patří dřívější zavírání restaurací a zákaz prodeje alkoholu, má podle něj omezit shlukování. „Jedná se o způsob, jak omezit večerní život a konzumaci alkoholu, které vedou k tomu, že se lidé shlukují ve větší míře a padají zábrany. Je potřeba to nějakým způsobem upravit systémově. Omezení gastronomie je nejúčinnější. Všechny okolní země mají restaurace a hotely uzavřeny. Čísla se začínají horšit a zásah v této oblasti považujeme za účinný,“ uvedl Blatný.
Nečeká však, že by se opatření měla nadále zpřísňovat, pokud se situace výrazně nezhorší. „Ve chvíli, kdy se situace stabilizuje a bude podobná jako teď, pravděpodobně se nebudeme chystat provádět nějakou zásadní změnu. Kdyby se situace zhoršila, mohlo by se přejít do čtyřky,“ řekl.
Nezavíralo by se podle sortimentu
Tentokrát by však zřejmě mohly zůstat otevřené i menší obchůdky. „Probíhají jednání. Nebylo by dobré znevýhodňovat malé obchodníky, takže by se mohlo postupovat tak, aby se upravily metry čtvereční a nebylo to omezeno sortimentem,“ vysvětlil ministr.
Zda dojde k otevření skiareálů, zatím nechce předjímat. „Vývoj během tohoto týdne nám ukáže hodně. Můžeme se dostat k hodnotám 6 000 na den a budeme muset zasahovat razantně. Pokud bychom byli nadále kolem 4 000, můžeme být benevolentnější,“ řekl na dotaz ohledně jejich možného otevření.
Současná strategie podle něj není ničím jiným než doklouzáním do doby, kdy bude vakcína. „Na přelomu roku by měla být v České republice. Počítáme s tím, že bychom měli v průběhu prvního nebo druhého měsíce očkovat,“ uvedl.
Zatím podle Blatného není na stole ani to, aby se opatření určovala podle epidemické situace v jednotlivých regionech. „Ve chvíli, kdy by se přesunul jeden region, který je bezpečnější než jiné, by tam lidé z omezeného regionu začali jezdit. Je to naše lidská přirozenost, jenom by to vyvolalo další pohyb lidí,“ vysvětlil.