EU chce po Novavaxu varování před vážnými vedlejšími účinky. Vakcína je dostupná i v Česku

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Novavax se zatím netěší velkému zájmu. A ve změně nijak nepomáhá doporučení Evropské lékové agentury (EMA), aby ochranná očkovací látka obsahovala varování před dvěma typy zánětů srdce coby vedlejšími účinky. Očkovací látka Nuvaxovid je od února dostupná i v Česku.

Myokarditida a perikarditida. To jsou srdeční onemocnění, která může Nuvaxovid od Novavaxu podle EMA způsobit. Agentura doporučila, aby bylo varování před záněty uvedeno v informacích o přípravku na základě několika nahlášeným případů. Informuje o tom Reuters, přičemž na riziko upozornil už v červnu americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Firma ale uvedla, že během klinických studií nenarazila na žádné problémy, které by vedly k obavám týkajícím se zánětu srdce. Proto chce nyní získat ještě více údajů. „Budeme spolupracovat s příslušnými orgány, abychom zajistili, že informace o našich produktech budou v souladu s naší běžnou interpretací příchozích dat,“ poznamenal výrobce z USA.

Doufal, že porazí konkurenční vývojáře vakcín tím, že spoléhá na stejnou technologii, kterou používá v boji proti různým nemocem včetně chřipky. Tedy žádný rychlý vývoj, ze kterého měla řada lidí obavy, ale starý osvědčený postup. Nicméně od schválení v loňském prosinci bylo v Evropě podáno pouze 250 000 dávek této očkovací látky.

Srdeční záněty byly dříve identifikovány jako vzácné vedlejší účinky po aplikaci prvotních mRNA vakcín vyrobených Modernou a společné látky z dílny Pfizer a BioNTechu. Potíže se vyskytly u mladých mužů, ale ti se vyhnuli vážným následkům a plně se zotavují. Objevily se také případy alergických reakcích.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:36

Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 17 lidí, z toho 11 dětí

00:12

V plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 prudce klesl tlak

23:38

V ruské Rjazani se pokusil upálit muž. Křičel, že nechce bojovat na Ukrajině

23:05

USA nikdy neuznají výsledky falešných referend vedených okupačními silami Ruské federace na Ukrajině

Žádný trik, pouze zodpovědnost. Novinář přiblížil vítězství Meloniové i její vztah k Rusku

Stefano Magni je italský novinář, spisovatel a překladatel. Žije a pracuje v Miláně, píše především pro on-line deník La Nuova Bussola Quotidiana. Zahraniční média podle něj vítězku italských voleb Giorgii Meloniovou vykreslují jako extremistku jednoduše proto, že o ní nic nevědí a její existenci zaznamenaly až nedávno. I přes její problematickou minulost jí považuje za zodpovědnou političku.

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Domácí zpravodajství

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.