reklama
CNN Prima News Evropská léková agentura

Evropská léková agentura

Výpis příspěvků ke štítku „Evropská léková agentura“

Nadějný lék na covid: EMA dala zelenou další pilulce, ale jen pro část pacientů

19. listopadu 2021 19:43

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) se v pátek vyslovila pro léčbu covidu u některých pacientů pilulkou vyvinutou farmaceutickou společností Merck. Lék s názvem molnupiravir zatím nedostal plnohodnotné povolení, podle EMA jej ale lze začít podávat dospělým lidem, kteří po nákaze koronavirem zvládají sami dýchat, ovšem panuje u nich riziko těžkého průběhu onemocnění. Unijní agentura také ohlásila, že začala posuzovat obdobnou pilulku od společnosti Pfizer.

Vláda seškrtala seznam rizikových zemí, začne uznávat očkování ze zemí mimo EU

16. srpna 2021 21:22

Od pondělí 23. srpna vypadne ze seznamu zemí s extrémním rizikem koronavirové nákazy Tunisko, Rusko nebo Indie, řekl v pondělí ministr Adam Vojtěch. V seznamu zůstane sedm států. Od stejného termínu bude navíc Česko uznávat očkování proti koronaviru u lidí ze zemí mimo Evropskou unii, pokud bude jejich vakcína schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA) nebo Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pro nouzové použití. Uvedl to po pondělním jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

KOMENTÁŘ: Z mesiáše šaškem. Matovičova akce se Sputnikem byla od začátku hloupost

5. července 2021 23:57

Slováci prodávají nevyužitou vakcínu Sputnik V zpět do Ruska, odkud ji koupili. Končí tak „slovenská epopej“, kterou v březnu odstartoval někdejší premiér Igor Matovič. Ten s Rusy dohodl nákup až 2 milionů dávek této ruské vakcíny. Tím započal koloběh chyb, které ho nakonec stály post v čele vlády. Největší omyl přitom udělal hned na začátku, tah Sputnikem totiž nikdy neměl šanci na úspěch. Do Evropy už totiž mířily miliony certifikovaných vakcín.

Slováci ruší očkování Sputnikem. Není o něj zájem. Co bude s vakcínami?

21. června 2021 10:18

Slováci končí očkování proti koronaviru Sputnikem. Důvod je prozaický – o ruskou vakcínu není zájem. Zbývající zájemci o očkování touto vakcínou se mohou hlásit maximálně do konce června. Slovenská vláda kvůli Sputniku zažila koaliční krizi, která vyvrcholila demisí premiéra Igora Matoviče. Nyní kabinet řeší, co se zbývajícími dávkami vakcíny.

Proti covidu se budou očkovat i dvanáctiletí. Evropská komise schválila nasazení Pfizeru

28. května 2021 16:50
Aktualizováno

Evropská komise v pátek schválila nasazení vakcíny od firem Pfizer/BioNTech u dětí ve věku 12 až 15 let. Krok předtím doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), napsala agentura Reuters. Regulátor uvedl, že látka by měla být aplikována stejně jako dosud u již schválené kategorie starších 16 let, tedy dvěma injekcemi v rozmezí alespoň tří týdnů. EMA poznamenala, že rozhodnutí o tom, zda a kdy vakcínu v této věkové kategorii nasadit, bude nyní na jednotlivých státech.

Čechy čeká přeočkování. Poprvé na podzim, pak klidně i jednou za půl roku, míní Chlíbek

10. května 2021 20:03

„Přeočkovávat se můžeme jednou za rok, za dva, ale klidně i za půl roku,“ řekl CNN Prima NEWS vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví Roman Chlíbek. Podle něj se začně přeočkovávat už na podzim, a pak vždy, když virus nějakým způsobem zmutuje. Myslí si, že v červnu by se již mohl registrovat k očkování každý. Během pár týdnů se má totiž objevit i vakcína pro děti.

Vakcína Johnson & Johnson souvisí s krevními sraženinami. Evropská agentura to potvrdila

20. dubna 2021 16:37

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zjistila možnou spojitost mezi vakcínou proti covidu společnosti Johnson & Johnson a velmi vzácnými případy krevních sraženin. Vedlejší účinky se však projevily pouze v jednotkách případů z milionů očkovaných a přínos vakcíny převyšuje možná rizika. EMA to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

Problémy vakcíny Johnson & Johnson. EMA prověřuje krevní sraženiny, jeden člověk zemřel

9. dubna 2021 21:49

Evropská léková agentura (EMA) prošetřuje možné krevní sraženiny u čtyři lidí, kteří dostali vakcínu Janssen proti koronaviru od americké firmy Johnson & Johnson. Jeden člověk po očkování dokonce zemřel. Stejné vedlejší účinky potvrdila EMA také u látky od společnosti AstraZeneca. O problémech s americkou vakcínou informovala agentura Reuters, souvislosti však nejsou potvrzené.

Pět případů úmrtí po očkování proti COVID-19 zaznamenal v posledním týdnu SÚKL

8. dubna 2021 09:20

Za poslední týden lékový ústav zaznamenal pět případů úmrtí, která nastala po očkování proti COVID-19. Celkem je těchto případů 36. Všechny případy ústav odeslal do evropské databáze nežádoucích účinků, kde se posuzují. K úternímu večeru lidé nahlásili 2 736 podezření na nežádoucí účinky proticovidových vakcín, což je zhruba o dvě stovky více než před týdnem. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v pravidelném hlášení.

Arenberger naznačil, kdy odložíme roušky. Způsob odvolání Blatného považuje za standardní

7. dubna 2021 21:31

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) označil konec svého předchůdce Jana Blatného za „standardní postup“. Blatný přitom ještě v úterý tvrdil, že nic o své výměně neví. Nový ministr v pořadu 360° Pavlíny Wolfové uvedl, že se mimo jiné pokusí zlepšit komunikaci svého resortu. Arenberger navíc naznačil, že roušky by Češi minimálně venku mohli sundat během léta.

reklama