CNN Prima News Evropská léková agentura

Evropská léková agentura

Výpis příspěvků ke štítku „Evropská léková agentura“

Přes milion Čechů trpí cukrovkou. Spouštěčem u dětí může být i přehnaná čistota, říká lékařka

Zhruba 1,2 milionu Čechů trpí cukrovkou. Většina z nich diabetem 2. typu, který zapříčiňuje obezita a nezdravý životní styl. Alarmující čísla potvrdila diabetoložka Jana Lupínková ve vysílání CNN Prima NEWS. Vedle toho 1. typem diabetu v tuzemsku trpí jen pár tisíc lidí. Jeho spouštěčem by mohla být i přílišná sterilnost.

Restrikce kvůli nové vlně covidu? Co nás čeká, ukazují zkušenosti ze zahraničí

Nová covidová vlna nabírá v České republice znovu na síle, což samozřejmě vyvolává otázky, zda nehrozí naplnění nemocnic a zavedení přísných opatření. Data ze zahraničí však naštěstí ukazují, že není potřeba kvůli rostoucím číslům příliš panikařit. Vlna varianty omikron BA.4 a BA.5 totiž prošla již několika státy a všude vypadala v podstatě totožně. Několikatýdenní nárůst a nikterak dramatické zaplnění nemocnic.

SÚKL nedoporučil posilující dávku dětem nad 12 let. Válek ale rozhodnutí ignoroval

Ministerstvo zdravotnictví jde proti stanovisku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten v lednu nedoporučil přeočkování dětí od 12 let kvůli nedostatku dat. Resort Vlastimila Válka (TOP 09) se ale rozhodl na nic nečekat a povolil očkování posilovacími dávkami u dětí ve věku 12 až 15 let. Odmítavé stanovisko SÚKL totiž není pro ministerstvo závazné.

Úřad varuje před příliš častým očkováním proti covidu. Lidem mohou hrozit vedlejší účinky

Přeočkování proti koronaviru, tzv. booster, člověku sice poskytuje vyšší ochranu proti onemocnění COVID-19, pokud by k němu ale docházelo příliš často, může působit kontraproduktivně. Hrozilo by oslabení imunity a také únava lidského organismu. Uvádí to Evropská léková agentura (EMA). Úřad proto přichází s novým doporučením, jak posilující dávky aplikovat.