reklama
CNN Prima News Evropská léková agentura

Evropská léková agentura

Výpis příspěvků ke štítku „Evropská léková agentura“

KOMENTÁŘ: Z mesiáše šaškem. Matovičova akce se Sputnikem byla od začátku hloupost

Slováci prodávají nevyužitou vakcínu Sputnik V zpět do Ruska, odkud ji koupili. Končí tak „slovenská epopej“, kterou v březnu odstartoval někdejší premiér Igor Matovič. Ten s Rusy dohodl nákup až 2 milionů dávek této ruské vakcíny. Tím započal koloběh chyb, které ho nakonec stály post v čele vlády. Největší omyl přitom udělal hned na začátku, tah Sputnikem totiž nikdy neměl šanci na úspěch. Do Evropy už totiž mířily miliony certifikovaných vakcín.

Proti covidu se budou očkovat i dvanáctiletí. Evropská komise schválila nasazení Pfizeru

Aktualizováno

Evropská komise v pátek schválila nasazení vakcíny od firem Pfizer/BioNTech u dětí ve věku 12 až 15 let. Krok předtím doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), napsala agentura Reuters. Regulátor uvedl, že látka by měla být aplikována stejně jako dosud u již schválené kategorie starších 16 let, tedy dvěma injekcemi v rozmezí alespoň tří týdnů. EMA poznamenala, že rozhodnutí o tom, zda a kdy vakcínu v této věkové kategorii nasadit, bude nyní na jednotlivých státech.

Čechy čeká přeočkování. Poprvé na podzim, pak klidně i jednou za půl roku, míní Chlíbek

„Přeočkovávat se můžeme jednou za rok, za dva, ale klidně i za půl roku,“ řekl CNN Prima NEWS vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví Roman Chlíbek. Podle něj se začně přeočkovávat už na podzim, a pak vždy, když virus nějakým způsobem zmutuje. Myslí si, že v červnu by se již mohl registrovat k očkování každý. Během pár týdnů se má totiž objevit i vakcína pro děti.

Problémy vakcíny Johnson & Johnson. EMA prověřuje krevní sraženiny, jeden člověk zemřel

Evropská léková agentura (EMA) prošetřuje možné krevní sraženiny u čtyři lidí, kteří dostali vakcínu Janssen proti koronaviru od americké firmy Johnson & Johnson. Jeden člověk po očkování dokonce zemřel. Stejné vedlejší účinky potvrdila EMA také u látky od společnosti AstraZeneca. O problémech s americkou vakcínou informovala agentura Reuters, souvislosti však nejsou potvrzené.

Pět případů úmrtí po očkování proti COVID-19 zaznamenal v posledním týdnu SÚKL

Za poslední týden lékový ústav zaznamenal pět případů úmrtí, která nastala po očkování proti COVID-19. Celkem je těchto případů 36. Všechny případy ústav odeslal do evropské databáze nežádoucích účinků, kde se posuzují. K úternímu večeru lidé nahlásili 2 736 podezření na nežádoucí účinky proticovidových vakcín, což je zhruba o dvě stovky více než před týdnem. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v pravidelném hlášení.

Arenberger naznačil, kdy odložíme roušky. Způsob odvolání Blatného považuje za standardní

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) označil konec svého předchůdce Jana Blatného za „standardní postup“. Blatný přitom ještě v úterý tvrdil, že nic o své výměně neví. Nový ministr v pořadu 360° Pavlíny Wolfové uvedl, že se mimo jiné pokusí zlepšit komunikaci svého resortu. Arenberger navíc naznačil, že roušky by Češi minimálně venku mohli sundat během léta.

Krevní sraženiny způsobuje vakcína od AstraZenecy. Jde o vedlejší účinek, uvedla EMA

Výskyt krevních sraženin může být velmi vzácným vedlejším účinkem očkovací látky firmy AstraZeneca. Po podrobném hodnocení desítek případů úmrtí či zdravotních obtíží k tomu dospěla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Její šéfka Emer Cookeová nicméně zdůraznila, že látka britsko-švédské firmy je velmi efektivní a její přínos v boji proti nemoci COVID-19 stále převyšuje možná rizika.

reklama