CNN Prima News Evropská léková agentura

Evropská léková agentura

Výpis příspěvků ke štítku „Evropská léková agentura“

Restrikce kvůli nové vlně covidu? Co nás čeká, ukazují zkušenosti ze zahraničí

12. července 2022 05:11

Nová covidová vlna nabírá v České republice znovu na síle, což samozřejmě vyvolává otázky, zda nehrozí naplnění nemocnic a zavedení přísných opatření. Data ze zahraničí však naštěstí ukazují, že není potřeba kvůli rostoucím číslům příliš panikařit. Vlna varianty omikron BA.4 a BA.5 totiž prošla již několika státy a všude vypadala v podstatě totožně. Několikatýdenní nárůst a nikterak dramatické zaplnění nemocnic.

EMA doporučila posilovací dávku pro děti nad 12 let. Mohou dostat vakcínu od Pfizeru

24. února 2022 17:44

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek doporučila podávání posilovací dávky vakcíny proti covidu firem Pfizer a BioNTech pro děti starší 12 let. EMA také vydala doporučení ke schválení vakcíny společnosti Moderna pro použití u dětí ve věku od šesti do 11 let. Po doporučeních EMA bude následovat konečné rozhodnutí Evropské komise.

SÚKL nedoporučil posilující dávku dětem nad 12 let. Válek ale rozhodnutí ignoroval

11. února 2022 18:05

Ministerstvo zdravotnictví jde proti stanovisku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten v lednu nedoporučil přeočkování dětí od 12 let kvůli nedostatku dat. Resort Vlastimila Válka (TOP 09) se ale rozhodl na nic nečekat a povolil očkování posilovacími dávkami u dětí ve věku 12 až 15 let. Odmítavé stanovisko SÚKL totiž není pro ministerstvo závazné.

Pilulka proti covidu dostala zelenou. Lék od Pfizeru se může začít prodávat i v Česku

28. ledna 2022 15:55

Evropská komise schválila použití antivirální pilulky paxlovid firmy Pfizer určené k léčbě covidu v Evropské unii. Na Twitteru to oznámila eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidesová. Lék se tak může začít podávat v členských státech včetně České republiky. Léčivo doporučila ve čtvrtek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

Úřad varuje před příliš častým očkováním proti covidu. Lidem mohou hrozit vedlejší účinky

13. ledna 2022 23:04

Přeočkování proti koronaviru, tzv. booster, člověku sice poskytuje vyšší ochranu proti onemocnění COVID-19, pokud by k němu ale docházelo příliš často, může působit kontraproduktivně. Hrozilo by oslabení imunity a také únava lidského organismu. Uvádí to Evropská léková agentura (EMA). Úřad proto přichází s novým doporučením, jak posilující dávky aplikovat.

Omikron tu bude řádit jako černá ruka, tvrdí Hořejší. Proti variantě chybí účinné léky

30. prosince 2021 12:37

Varianta omikron se rychle šíří Evropou a Česká republika se jí s největší pravděpodobností nevyhne. Třebaže první analýzy hlásí mírnější průběh nemoci po nákaze, problém vězí v její velmi vysoké nakažlivosti. A co víc, podle nových studií si varianta umí do jisté míry poradit jak s dokončeným očkováním, tak aktuálně podávanými léky. Mnohé z nich na omikron jednoduše příliš nezabírají, varují někteří odborníci, mezi nimi i imunolog Václav Hořejší.