reklama

Prodej stromků je v plném proudu. Za jedli lidé zaplatí 700 korun, za smrk 500

Prodej vánočních stromků už je v plném proudu. I letos se podle mnohých prodejců nejvíce prodává kavkazská jedle, která vydrží nejdéle. Ceny jsou obdobné jako v předešlém roce, a to v rozmezí od 400 korun do dvou tisíc.

reklama

Na plantáži v Chomýži na Kroměřížsku začali s řezáním vánočních stromků už před dvěma týdny. Na 40 hektarech dokážou pro trh každoročně vypěstovat několik tisíc stromků. „Jako by to byly moje děti. Starám se o všechny od těch nejmenších až po ty, které se vyřezávají,“ uvedla pro televizi CNN Prima NEWS brigádnice Marie Láznová.

Podle prodejců stromků je v posledních letech mezi lidmi největší zájem o kavkazskou jedli. Za dvoumetrový stromek letos lidé zaplatí přibližně 700 korun, zatímco za stejně vysoký smrk 500 korun. Přestože si za jedli připlatí, dávají mnozí přednost právě jí. „Určitě vydrží déle, navíc nepíchá a nejspíš je dekorativnější než smrk,“ řekl Přemysl Bača, majitel plantáže v Chomýži, kde z 80 procent pěstují právě jedli.

Nejdražší jsou kavkazské jedle

Ceny nechali prodejci stejné jako loni. „Držíme je stejné už několik let. Nejlevnější jsou klasické smrčky, potom jsou borovice. Nejvíce si lidé připlatí za luxusní kavkazské jedličky,“ uvedl jeden z nich.

I když se první vánoční stromky začínají řezat už v listopadu, pěstitelé tvrdí, že pokud se o ně majitelé dobře postarají, vydrží až do Tří králů, kdy je většina lidí odstrojuje. Majitel plantáže v Chomýži Přemysl Bača doporučuje nechat stromek před svátky zabalený v síti a na mrazu na balkoně či zahradě. „Není potřeba dávat ho do vody,“ vysvětlil Bača.

Tagy:
Vánoce advent trh stromky Zlínský kraj Kroměřížsko vánoční strom vánoční stromečky prodej stromků

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

Čokoládová, nebo jahodová aneb souboj o zmrzlinu: Babiš nám přebírá PR, smějí se Piráti

„Udělám vše pro to, aby Piráti nezakázali vanilkovou a čokoládovou zmrzlinu,“ napsal premiér Andrej Babiš (ANO) na sociální sítě a navíc lidi na točenou zmrzlinu zve. Piráti se brání, že žádnou zmrzlinu zakazovat nehodlají. Premiér navíc podle nich přebírá jejich PR, protože to byli právě oni, kteří jako první oznámili, že v rámci kampaně budou rozdávat jahodové nanuky. Mohlo by se tak zdát, že zmrzlina je zásadnějším tématem voleb než bydlení nebo důchodová reforma.

Je libo onigiri nebo vyžehlenou košili? Konbini jako nečekaný gastrohrdina olympiády

Zatímco svět bedlivě sleduje výkony svých sportovců, novináři v Tokiu objevili nečekaného hrdinu olympijských her – japonské nonstop obchody se smíšeným zbožím zvané „konbini“. Ty se ale vymykají všemu, na co jsou lidé zvyklí v Evropě nebo USA. Konbini totiž nabízí vše, co člověk potřebuje k přežití: teplé pokrmy, základní oblečení, toalety zdarma, internet, horkou vodu na nudle, bankomaty i poštovní služby. Navíc se nachází na každém rohu.

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

reklama

Domácí zpravodajství

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

reklama