reklama

Prodej stromků je v plném proudu. Za jedli lidé zaplatí 700 korun, za smrk 500

Prodej vánočních stromků už je v plném proudu. I letos se podle mnohých prodejců nejvíce prodává kavkazská jedle, která vydrží nejdéle. Ceny jsou obdobné jako v předešlém roce, a to v rozmezí od 400 korun do dvou tisíc.

reklama

Na plantáži v Chomýži na Kroměřížsku začali s řezáním vánočních stromků už před dvěma týdny. Na 40 hektarech dokážou pro trh každoročně vypěstovat několik tisíc stromků. „Jako by to byly moje děti. Starám se o všechny od těch nejmenších až po ty, které se vyřezávají,“ uvedla pro televizi CNN Prima NEWS brigádnice Marie Láznová.

Podle prodejců stromků je v posledních letech mezi lidmi největší zájem o kavkazskou jedli. Za dvoumetrový stromek letos lidé zaplatí přibližně 700 korun, zatímco za stejně vysoký smrk 500 korun. Přestože si za jedli připlatí, dávají mnozí přednost právě jí. „Určitě vydrží déle, navíc nepíchá a nejspíš je dekorativnější než smrk,“ řekl Přemysl Bača, majitel plantáže v Chomýži, kde z 80 procent pěstují právě jedli.

Nejdražší jsou kavkazské jedle

Ceny nechali prodejci stejné jako loni. „Držíme je stejné už několik let. Nejlevnější jsou klasické smrčky, potom jsou borovice. Nejvíce si lidé připlatí za luxusní kavkazské jedličky,“ uvedl jeden z nich.

I když se první vánoční stromky začínají řezat už v listopadu, pěstitelé tvrdí, že pokud se o ně majitelé dobře postarají, vydrží až do Tří králů, kdy je většina lidí odstrojuje. Majitel plantáže v Chomýži Přemysl Bača doporučuje nechat stromek před svátky zabalený v síti a na mrazu na balkoně či zahradě. „Není potřeba dávat ho do vody,“ vysvětlil Bača.

Tagy:
Vánoce advent trh stromky Zlínský kraj Kroměřížsko vánoční strom vánoční stromečky prodej stromků

Hlavní zprávy

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu
Koronavirus

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Prymula se pustil do Babiše s Fialou: Naočkovat milion lidí za týden je hodně na hraně

Zvládnout podat milion dávek vakcíny za jeden týden je na hraně reálných možností, sdělil v pořadu Nový den epidemiolog Roman Prymula. Zapochyboval tak nad předpokladem iniciativy Lékaři pomáhají Česku, kterou podpořili nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) i jeho předchůdce Andrej Babiš. Ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň upozornil na to, že novou variantu covidu omikron můžou Evropané snášet hůř než lidé v Africe.

Očkování proti covidu bude platit jen devět měsíců. Pak budete muset na třetí dávku

Ministerstvo vyzve SMS zprávou očkované jednodávkovou vakcínou Janssen, aby se přeočkovali mRNA vakcínou. Bude se to týkat lidí dva měsíce po očkování, oznámil ve čtvrtek na on-line tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj se od roku 2022 zkrátí i platnost očkovacích certifikátů, a to na devět měsíců. Lidem bez posilující dávky přestane certifikát platit.

Žádné Vánoce či oslovení dámy a pánové. Eurokomisařka s korektní příručkou tvrdě narazila

Velký poprask způsobila na půdě Evropské unie eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová se svou příručkou „pokynů pro inkluzivní komunikaci“. Pro představu: Dalliová například chtěla, aby řečníci nikdy neoslovovali publikum „dámy a pánové“ a o Vánocích mluvili jen opatrně, protože ne všichni jsou křesťané a slaví je stejně. Po kritice uvedla, že pokyny ještě nejsou dostatečně rozpracované.

Rozpočtová rada: Fialova vláda bude muset zvýšit daně, jen šetřením státní kasu nevyrovná

Národní rozpočtová rada kvituje ambici budoucí vlády Petra Fialy narovnat schodek veřejných rozpočtů. Nevěří ovšem, že si vystačí pouze se snižováním výdajů. Prý bude muset přistoupit ke zvýšení daní. „Je ale nutné věnovat pozornost i nerovnováze (veřejných financí) dlouhodobé,“ píše ve svém stanovisku úřad, jemuž předsedá Eva Zamrazilová.

Povinné očkování proti covidu? Zástěrka neschopnosti politiků, zlobí se německý exministr

Debata o povinném očkování proti nemoci COVID-19 se v sousedním Německu rozjela naplno. Také kvůli tomu, že ani přes stále se zpřísňující opatření se nedaří výrazně snížit základní ukazatel týdenní incidence na 100 tisíc obyvatel. Restrikce a možná povinná vakcinace mají ale i řadu odpůrců. Jedním z nich je exministr vnitra Otto Schily, který se tvrdě opřel do představitelů současné vlády.

reklama

Domácí zpravodajství

Muž se železnou tyčí vrazil na Vojtěchův resort. Zasahovala ochranka, policie ho hledá

K nevídanému incidentu došlo na ministerstvu zdravotnictví. Do budovy totiž vrazil muž s železnou tyčí v ruce. Protáhl se kolem turniketů, dostal se až na schody a chtěl pokračovat do vyšších pater. V ten okamžik ho ovšem zadrželi pracovníci ochranky. Během chvíle se jim podařilo muže vytlačit z budovy. Policie po něm aktuálně pátrá. K incidentu došlo v pondělí 25. října.

reklama