Proruské živly, nebo jen rozzlobení zemědělci? O protestu se hádali politici i komentátoři

Tudy nikdo neprojede

Kdo a s jakými cíli stál za pondělním protestem zemědělců? Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) a politický komentátor Petros Michopulos označili pořadatele za pátou kolonu Ruska spojenou s konspiracemi. Podle kandidáta do Evropského parlamentu Petra Macha (SPD) a komentátora MF Dnes Petra Koláře se podobná slova nehodí.

Alexandr Vondra dle svých slov neosočuje část pondělního protestu lehkovážně. „S tvrzením o napojení na proruskou scénu zacházím jako s šafránem, nemám to jako přes kopírák. V tomhle případě – u osob jako Jindřich Rajchl a jemu blízkých – je to evidentní. Oni se přiživují na jakékoliv demonstraci, viděli jsme to u lékařů nebo učitelů. V loňském roce na Václavském náměstí vlály ruské vlajky, byly tam portréty Putina. Tyto lidi bych samozřejmě odlišil od samotných zemědělců, pro jejichž protesty mám pochopení a jejichž kritika Green Dealu je v mnoha směrech oprávněná. Ti, kteří tam přijeli, naletěli těmhle pánům, kteří se na tom snaží přiživit. Mnozí z nich to rychle poznali a z Prahy také odjeli,“ uvedl v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lítost nad zemědělci. Stal se z nich politický podvozek, Kubáček tvrdě kritizoval Vondru

Podle Macha se jedná o „zoufalé“ obviňování. „Kdykoliv proti vládě někdo něco má a protestuje proti něčemu, co vláda udělá nebo schválí, její zástupci mají tendenci je označit jako proruské síly. To je, když docházejí argumenty. Pokud někdo vykřikuje nějakou nadávku nebo mává nějakou vlajkou, nemůžeme šmahem hodit všechny do jednoho pytle a dehonestovat každého, kdo přijel protestovat,“ opáčil.

Podobný názorový rozkol proběhl i mezi politickými komentátory. „Velká část skutečných zemědělců pochopila, že jim demonstraci chtěly ukrást politické strany a hnutí, které jsou výrazně proruské a tvoří u nás pátou kolonu. Ta část zemědělců pak zcela odjela. Pan Jandejsek šíří nejhrubší dezinformace a konspirační teorie. Zbytek demonstrací na Malostranském náměstí, to už byla stará známá parta, kterou známe z Václaváku. Většina zemědělců říká, že byli napáleni a že s těmi lidmi nechtějí mít nic společného. Neříkám to já, ale spousta z nich. Lidé se před obědem začali dekovat a odjíždět pryč,“ zhodnotil protest Petros Michopulos.

Podobná vyjádření považuje Petr Kolář za absurdní: „Tak určitě – oni s nimi jednali, připravili demonstraci, a pak v ulicích zjistili, že je někdo strašně napálil a podfoukl, a je to přitom proruský troll. Tak si řekli: ‚Kluci, sedáme na traktor, jedeme zpátky.‘ To mi opravdu přijde absurdní. Tady když někdo protestuje, tak je Putinova pátá kolona a nemůže vlastně nic říct. To je přece úplně legrační.“

K TÉMATU: Petr Kolář a Petros Michopulos o protestech zemědělců

Tagy: