Protiofenzíva Kyjeva v kostce: Klamný útok na jihu, postup na východě a radost místních

Po překotné invazní části a následném stažení Rusů na Donbas je válka na Ukrajině opět v živelné fázi. Tentokrát to mají být ale Ukrajinci, kdo určují pravidla hry. Podle Kyjeva úspěšně pokračuje protiofenzíva na jihu, ale překvapivě i na severovýchodě, kde to málokdo čekal. Nebo to byl všechno jeden velký plán?

Spekulace o tom, že Ukrajina chystá protiofenzívu, se objevovaly už začátkem léta. Úderem září pak skutečně začala už čtvrtá fáze války. Po ruské přepadové válce, ústupu armád Moskvy na východ a bitvě na Donbase se na první pohled začíná více dařit Ukrajincům.

Kyjev sám v létě opakoval, že protiofenzívu plánuje. A dokonce řekl kde. V Chersonu. Strategické město na Dněpru dobyli Rusové už za úsvitu války a jeho znovudobytí Ukrajinci by přirozeně znamenalo morální vzpruhu. Minulý týden skutečně armády Kyjeva začaly v oblasti Chersonu zatlačovat Rusy na jihovýchod. Samotné město ale ještě nedobyly.

Podle některých map, které kolují na sociálních sítích, už Ukrajinci údajně opět zabrali většinu území severně od Dněpru a přibližují se k Chersonu.

Ve stejnou chvíli se ale začaly objevovat překvapivé zprávy z oblasti Charkova, který čelil prudkým bojům v úvodu ruské invaze. Právě tam měli Ukrajinci spustit druhou protiofenzívu a dost možná ještě mnohem mohutnější než na jihu. Je proto teoreticky možné, že celou dobu mediálně proklamovaná chystaná ofenzíva na Cherson měla jen zastínit silnější útok na východ od Charkova.

Tam Ukrajinci dobyli zpět taktické městečko Balaklija, nad kterým už vlaje znovu vlajka Kyjeva. Za tento triumf vojáky pochválil i prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinské síly navíc údajně postupují dále na jihovýchod k Izjumu, rovněž zabraly Kupjansk.

Ruské ministerstvo obrany pak informovalo o stahování svých vojsk od Balakliji i Izjumu. Okupanti se u těchto měst prý přeskupují a přesouvají směrem k Doněcku, což potvrdil i mluvčí ministerstva Igor Konašenkov.

Proruský loutkový šéf správy Charkovské oblasti zároveň vyzval všechny obyvatele regionu, aby se v zájmu zachování života evakuovali. Podle odhadů amerického Institutu pro studium války (ISW) Ukrajinci v této oblasti dobyli zpět okolo 2 500 kilometrů čtverečních.

Podle běloruské agentury Nexta místní v oblasti s radostí vítají osvoboditele. Například město Balaklija bylo pod nadvládou Rusů takřka půl roku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas
Rusko

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

Pokud by se Kreml odhodlal nasadit své čerstvě zmobilizované brance přímo do bojů na Ukrajině, dopadlo by to pro ně „strašlivým masakrem“. Pro CNN Prima NEWS to řekl vojenský analytik Lukáš Visingr. Podle něj lze očekávat, že rekruti na frontové linii budou dezertovat a panikařit, přičemž vyvolají chaos. Expert zároveň zmínil, že čas obecně hraje především proti Kremlu, protože i když by během zimy mohl vycvičit své nové jednotky a posílit jimi vojska na frontě, nové síly dorazí i Ukrajincům, kteří se navíc mohou těšit na další dodávky moderních zbraní.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:06

Zprávy o mobilizaci vyvolaly v Rusku úzkost a strach, uvedlo centrum Levada

04:38

Ministři EU patrně schválí krizový energetický plán, proberou omezení cen plynu

04:18

Kreml ohlásí anexi ukrajinských území, Putin přednese projev

00:14

Polský ministr: Jestli Rusko použije jaderné zbraně na Ukrajině, NATO může udeřit letadly i raketami

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Živě
ON-LINE: Záporožská a Chersonská oblast jsou nezávislá území, tvrdí Putin a podepsal dekrety

Vladimir Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.