reklama

Prouza: Lockdown nic nevyřeší. Lidi nedonutíte sedět doma, můžete je jen motivovat

Přísná karanténní opatření už nefungují. Jedinou cestou, jak se ze současné situace dostat, je motivovat lidi. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS to uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. S tím ale zásadně nesouhlasil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle něj je takový přístup v situaci, kdy se zhoršuje epidemická situace v zemi, nemožný.

reklama

Přísný lockdown, který navrhuje Středula, podle Prouzy nic nevyřeší. „Jsme v situaci, kdy se Česká republika nachází těsně před krachem. Vláda říká, že nemá už ani na to, aby kompenzovala v minulosti zavřené podniky. Nemůžeme si to dovolit a hlavně to nemá smysl. Lidé už nerespektují nařízení,“ uvedl Prouza.

K tématu

Právě neochota lidí dodržovat vládní opatření je podle něj výsledkem chaotického rozhodování vlády a podávání nejasných informací.

„Chaos a neochota lidí respektovat nařízení jsou způsobeny i tím, že lidé na nejvyšších místech vůbec nerespektují zákazy. Jak je možné, že ten, který byl ministrem zdravotnictví, jde na fotbal nebo do restaurace a je to úplně v pořádku? Jiní zase jdou do hotelu a tam oslavují. Ztráta důvěry je nenahraditelná,“ souhlasil Středula.

Čísla mohou být ještě horší, varoval Středula

Prouza je pro otevření obchodů. Ty totiž podle něj riziko přenosu infekce nepředstavují. „Chceme, aby vláda přišla s pravidly bezpečného fungování obchodů. Opakovaně bylo prokázáno, že nejsou místem, kde se lidé nakazí,“ sdělil Prouza.

K tématu

Podle Prouzy přitom bylo správné rozhodnutí nařídit povinné nošení respirátorů na veřejnosti. „Musíme směrovat ke snižování rizika mobility. Lidé po roce nejsou ochotni sedět doma. Tak se ale logicky nedá žít. Je to o osobní zodpovědnosti. Pro 99 procent lidí je v dnešní době možné chránit se a bezpečně se pohybovat po republice,“ mínil Prouza. Další cestou je podle něj například dobrovolné testování.

Středula se ale obává, že rozvolnění by znamenalo zhoršení situace a další tlak na nemocnice, které už nyní hlásí, že jsou na hraně svých kapacit. „Zprávy, které mám od lidí z nemocničního prostředí, jsou tragické. Čísla mohou být ještě horší, než ta současná,“ varoval Středula.

„Exponenciální růst je dán tím, že lidé musejí nějak žít. Opatření, která vláda dělá, jsou velmi polovičatá. Musíme lidi motivovat k zodpovědnému chování, to povede k výrazné změně u většiny lidí. Další zákazy nikam nepovedou,“ dodal Prouza.

K tématu

Další hlavní zprávy

Partie

Homosexuálové jsou devianti. Evropská unie je chce zvýhodnit, tvrdí Foldyna z SPD

Homosexuálové jsou devianti. Evropská unie je chce zvýhodnit, tvrdí Foldyna z SPD

Homosexuálové a další členové LGBT+ komunity jsou podle poslance SPD Jaroslava Foldyny devianti. Prohlásil to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Schyluje se podle něj k tomu, že bude tato komunita upřednostňována třeba při výběru pracovní pozice. Proti jeho vymezení se tvrdě ohradili jak senátorka ODS Miroslava Němcová, tak Pirát Jan Lipavský.

Počasí

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

V neděli Česko ještě čekají tropická vedra. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty na některých místech republiky mohou dosahovat až 36 °C. Odborníci tak doporučují pít vodu a nezdržovat se dlouho na přímém slunci. ČHMÚ také varuje před požáry. V neděli večer se ale ochladí. Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami, větrem a kroupami. Pršet by mělo celý týden.

Partie

Piráti: Na Babišovu úroveň se nesnížíme, lže a bojí se. Byty nikomu danit nebudeme

Piráti: Na Babišovu úroveň se nesnížíme, lže a bojí se. Byty nikomu danit nebudeme

Nebudeme se snižovat na Babišovu úroveň, stojí si za svým Piráti. Podle jejich poslance Jana Lipavského se premiér Andrej Babiš (ANO) bojí a začíná lhát. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS tak reagoval na opakované výtky ze strany ANO, že Piráti jsou promigrační a chtějí lidem danit byty. Piráti to neustále vyvrací a tvrdí, že nic takového nechtějí a v programu nemají.

Covid cestovní seriál: Co potřebujete k dovolené v Chorvatsku a na co si dát pozor?
Český paradox na Euru: Proč je lepší s Anglií prohrát a zbavit se prvního místa?
Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak Klausovo utahování opasků zvítězilo nad Komárkovou markou za tři koruny

Názory

Domácí zpravodajství

Stát nám nejvíc pomůže, když otevře hranice, říká šéf pražského hotelu Four Seasons
Přibylo nejméně nakažených za sobotu od července. Reprodukční číslo ale mírně stouplo
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Diktátorství nemá v EU místo, shodl se Kulhánek se Zemanem. Podpoří sankce vůči Bělorusku
Další články
reklama
reklama