reklama

Průzkum bez koalic: ANO a SPD drtí ODS a Piráty, TOP 09 s ČSSD mimo hru

Pokud by do letošních voleb strany nešly v koalicích, pro některé z nich by to byl ve Sněmovně konec. Alespoň tak vypadají data exkluzivního volebního modelu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. Zatímco ANO si stabilně drží první místo, druhý post by v takovém případě místo koalice Spolu obsadila SPD. Do Sněmovny by se dostalo celkem osm stran.

reklama

To, že vznikly koalice Spolu (ODS, lidovci a TOP 09) a Piráti a STAN, se pro většinu stran zdá jako záchrana. Společně mohou totiž hnutí ANO a SPD, jež kandidují samostatně, mnohem více konkurovat.

Podle volebního modelu agentury STEM, který proběhl v době od 24. do 30. září 2021 a zúčastnilo se ho 1247 osob nad 18 let, by se totiž do Sněmovny nedostala například TOP 09. Jen těsně by hranici překročili lidovci a ODS by skončila čtvrtá s 10,3 %. Společně je ale koalice Spolu druhá za ANO s 21,4 %.

Piráti by samostatně získali pouze 10,6 % a dosáhli by tak na třetí příčku. Se STAN mají Piráti ale podle modelu až 17,4 % a jsou třetí za ANO a Spolu. Pokud by strany kandidovaly samostatně, tak by druhá skončila SPD se ziskem 13 % a první hnutí ANO s 28,2 %.

TOP 09 mimo Sněmovnu

Do dolní komory by se dostali ještě komunisté, STAN, Přísaha a lidovci. Samostatně by se nedostala TOP 09. Stejně jako v průzkumu, který bral koalice jako jeden celek, by se do dolní komory parlamentu nedostali ani sociální demokraté.

STEM podotýká, že volební modely se mohou od finálních výsledků lišit. „Přestože většinu pozornosti poutá zpravidla přelévání sil mezi největšími uskupeními, o složení příští vlády budou rozhodovat spíše výsledky stran, které se pohybují kolem hranice vstupu do Sněmovny. V tomto směru zůstává situace zcela otevřená a bude do posledního dne nejistá,“ uvádí tvůrci modelu.

To dokládají i čísla z průzkumu stejné agentury ze začátku září, kdy by mimo Sněmovnu skončila nejen TOP 09, ale i lidovci.

O tom, jak volby dopadnou, rozhodnou voliči už o příštím víkendu 8. a 9. září. Výsledky budou pak známé až v sobotu večer nebo dokonce i v neděli ráno. Volební místnosti se otevírají v pátek ve 14 hodin a uzavírají v sobotu ve 14 hodin.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

reklama